Jak wykonać przelew bankowy?

Przelew bankowy to jeden z najpopularniejszych sposobów transferu pieniędzy na konto innej osoby lub instytucji. Dowiedz się jak łatwo zrobić przelew!

 
Jak wykonać przelew bankowy?
Tradycyjny czy online? Jak zrobić przelew?

Przelew bankowy to niezwykle popularny sposób transferu środków finansowych na inny rachunek. Przelewem zasilamy konto dziecka, opłacamy mieszkanie, rachunki czy oddajemy pożyczone pieniądze.
Istnieją dwa rodzaje przelewu bankowego, jeden tradycyjny, dostępny w placówce bankowej, drugi bardziej nowoczesny internetowy. Dowiedz się jak zrobić przelew bankowy i przekazać środki drugiej osobie na konto.

Jak wykonać tradycyjny przelew bankowy?

Jeśli nie ukończyliśmy 18 lat, nie posiadamy własnego konta bankowego, z jakichś przyczyn nie chcemy przelewać pieniędzy w wirtualnej przestrzeni lub nie posiadamy dostępu do konta online, skorzystać możemy z tradycyjnej formy transferu pieniędzy.
Przelew możemy wykonać zarówno na poczcie, jak i w banku – warto zorientować się, z jakimi kosztami wiąże się transfer środków na rachunek w innej placówce, często jest to kwota znacznie wyższa niż opłata za przelew w ramach kont jednej instytucji.
W celu dokonania przelewu należy wypełnić dobrze wszystkim znany czerwono-biały blankiet wpłaty, wpisując:

 • imię i nazwisko odbiorcy lub nazwę instytucji,
 • numer konta bankowego, na które mają zostać przelane  środki,
 • kwotę przelewu (słownie i cyfrą),
 • dane nadawcy,
 • tytuł przelewu, dzięki któremu odbiorca wiedział będzie, dlaczego przesyłane mu są pieniądze.

Dowiedz się więcej: Przelew bankowy – najważniejsze rodzaje przelewów i różnice między nimi >>

Jak zrobić przelew bankowy online?

Procedura wykonania przelewu jest bardzo podobna do stosowanej w przypadku tradycyjnych transferów pieniędzy z tą różnicą, że odbywa się w wirtualnej przestrzeni dzięki dostępowi do konta online.


Aby przesłać środki na wybrane konto, należy:

 • Odwiedzić stronę naszego banku i zalogować się w serwisie. Pamiętajmy, aby zachować bezpieczeństwo w sieci – korzystajmy z komputerów chronionych programami antywirusowymi i z zaufanych połączeń internetowych.
 • Wybrać rachunek, z którego chcemy dokonać transferu pieniędzy (jeśli posiadamy tylko jedno konto, strona nie da nam pola manewru). Kiedy już zostaniemy przekierowani na odpowiedni rachunek, wybieramy opcję przelewu jednorazowego (w niektórych bankach może on nosić nazwę „niezdefiniowanego”) i w formularzu, który pojawi się na naszym ekranie wpisujemy wszystkie wymagane dane (imię i nazwisko/nazwa firmy odbiorcy,
  numer konta bankowego, kwota, tytuł przelewu).
 • Większość banków poprosi o kod aktywujący przelew wysyłany na przyporządkowany rachunkowi numer telefonu lub spisany z otrzymanej pocztą listy kodów jednorazowych. Po jego wpisaniu pieniądze zostaną wysłane, a odbiorca może zostać automatycznie zapamiętany w celu łatwiejszego dokonywania przelewów w przyszłości.

Proces wykonywania przelewu online może się nieco różnić w zależności od systemu bankowego. Każda strona online banku posiada jednak instrukcję, która, krok po korku, pokaże nam jak prawidłowo zlecić przelew środków finansowych na inny rachunek.
ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również