Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka

Jazda autem to ryzyko kolizji lub wypadków. Należy więc dobrze wybrać fotelik samochodowy - w dbałości o bezpieczeństwo dzieci i własny komfort psychiczny.

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik samochodowy jest niezbędny dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w trakcie jazdy autem. Jest to kwestia uregulowana w polskim prawie – mówi o tym jasno i wyraźnie kodeks drogowy: każde dziecko przewożone w samochodzie musi siedzieć w specjalnie zaprojektowanym foteliku. Jak wybrać najlepszy model, aby jeździć komfortowo i nie martwić się na zapas o swoją pociechę w aucie?

Fotelik samochodowy dobrany do wieku dziecka

Istnieje kilka aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając fotelik dla dzieci. Pierwszym z nich jest wiek oraz waga najmłodszych pasażerów.

Producenci w opisie produktów deklarują, że ich wyroby spełniają określone wymagania i są dedykowane dla poszczególnych grup wagowych – najczęściej jest ich pięć:

  1. grupa 0 dla niemowląt o wadze mniejszej, niż 10 kg;
  2. grupa 0+ dla niemowląt o wadze mniejszej, niż 13 kg;
  3. grupa I dla niemowląt o wadze w przedziale 9 kg – 18 kg;
  4. grupa II dla dzieci o wadze w przedziale 15 kg – 25 kg;
  5. grupa III dla dzieci o wadze w przedziale 22 kg – 36 kg.

Fotelik samochodowy a homologacja ECE

Równie istotną kwestią jest to, czy dany fotelik samochodowy posiada homologację ECE. Jest ona gwarancją, że dany produkt spełnia wymagania dopuszczające do sprzedaży na rynku europejskim.

Warto również zwrócić uwagę, w jaki sposób konkretny model przeszedł testy. Homologacja ECE wymaga spełnienia jedynie minimalnych wytycznych. Zatem są foteliki samochodowe, spełniające najniższe kryteria, jak i takie, które kończą testy bezpieczeństwa na tzw. „piątkę z plusem”.

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka - bezpieczeństwo w samochodzie

Co jeszcze wziąć pod uwagę kupując fotelik dla dziecka?

Producenci fotelików dla dzieci stosują różne dodatkowe zabezpieczenia. Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób zapewniono ochronę w przypadku kołysania na boki. Niektóre modele są wyposażone w szerszy spód, w innych zastosowano dodatkowe zabezpieczenia na zagłówkach.

Jeżeli nasze auto wyposażono w system Isofix, warto zakupić fotelik samochodowy wyposażony w odpowiednie mocowanie. Jest to system, który umożliwia szybkie i stabilne umieszczenie fotelika w aucie. Tworzy go stalowa konstrukcja, umieszczona między siedziskiem a oparciem.

Niestety, polscy producenci nie przewidzieli modeli ułatwiających karmienie dziecka w trakcie jazdy. Dlatego, aby zaspokoić malucha, należy za każdym razem zatrzymać auto, by go wyjąć. Fotelik do karmienia z pewnością ułatwiłby to zadanie tym bardziej, że np. na autostradach można zatrzymywać się wyłącznie w wyznaczonych miejscach, niekiedy oddalonych od siebie o kilkadziesiąt kilometrów.

Dowiedz się więcej: Autostrady w Polsce – jak jeździć bezpiecznie i kulturalnie >>

Pamiętajmy, że fotelik samochodowy to nie tylko wymagania prawne. Stanowi zapewnienie właściwej ochrony dziecka w trakcie każdej podróży. Modele posiadające homologację ECE oraz wyposażone w dodatkowe elementy zabezpieczające zapewniają również komfort psychiczny kierowcy. Najmłodsi pasażerowie są szczególnie narażeni na urazy i uszczerbki na zdrowiu podczas wypadku. Dlatego tym bardziej należy zadbać o ich bezpieczeństwo w samochodzie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również