Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły

Często zastanawiamy się jak urządzić salon - w końcu to najbardziej reprezentacyjne miejsce w domu. Przedstawiamy listę najciekawszych pomysłów na aranżację salonu.

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły

Salon to według prostej definicji największy i najczęściej eksploatowany pokój w domu lub mieszkaniu. Jego aranżacji poświęcamy zazwyczaj najwięcej uwagi. Dążymy do jasnych celów. Chcemy, aby salon był reprezentacyjny, wpływał pozytywnie na postrzeganie naszego domu i nas samych. Pragniemy też, by stał się oazą życia rodzinnego i ulubionym miejscem relaksu po ciężkim dniu pracy. Jak urządzić salon, który będzie spełniał te funkcje? Odpowiadamy na pytanie i przedstawiamy najciekawsze pomysły.

Salon sercem domu

  • Jeśli nasze dziecko lubi oglądać telewizję, nie kupujmy odbiornika do jego pokoju. Gdy tak zrobimy, pociecha (szczególnie starsza) będzie rzadko pojawiać się w salonie.
  • Jeżeli kochamy książki, nie planujmy miejsca do czytania w sypialni. Wtedy i my będziemy omijać pokój dzienny szerokim łukiem.

W przeciwnym razie takie zabiegi aranżacyjne doprowadzą do tego, że nasz salon stanie się martwy. Dobrze urządzony salon tętni życiem. Chętnie przebywają w nim dorośli i dzieci, znajdując w nim to, co ich odpręża i bawi. Aby salon był sercem domu, należy potraktować go jako jedyną dostępną przestrzeń dzienną. Tym samym, dobrze połączyć go z innymi pomieszczeniami:

Salon z tarasem lub balkonem

Wybierając duże, panoramiczne okna balkonowe i drzwi tarasowe, które pozwolą otworzyć salon na zewnątrz (szczególnie, gdy możemy cieszyć się własnym ogrodem).

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły - salon połączony z tarasem

Salon z jadalnią

Stawiając w nim duży, wygodny stół i dopasowane do niego krzesła (koniecznie w ilości, która pozwoli całej rodzinie i minimum jednemu gościowi na delektowanie się wspólnym posiłkiem).

Dowiedz się więcej: Dlaczego kominek koza w salonie to dobry pomysł >>

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły - salon połączony z jadalnią

źródło zdjęcia: decoist.com

Salon z kuchnią

Aranżując aneks kuchenny we wnęce w salonie lub wyburzając ścianę pomiędzy pokojem dziennym a kuchnią (salon z kuchnią idealnie oddaje ideę serca domu).

Dowiedz się więcej: 11 pomysłów na nowoczesny salon >>

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły - salon połączony z kuchnią

Salon z gabinetem

Umieszczając w nim biurko, małą biblioteczkę i wygodny fotel (zyskujemy miejsce do pracy dla siebie i nauki dla dzieci).

Dowiedz się więcej: Zasłony do salonu – jak dobrać odpowiedni materiał i wzór >>

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły - salon połączony z gabinetem

Jak urządzić salon – dzielimy pokój na strefy

Aranżacja salonu nie jest łatwa – ma on bowiem wiele funkcji, które trzeba sprytnie ze sobą połączyć. Najlepiej to zrobić wydzielając w pokoju dziennym strefy. Każda z nich powinna posiadać granice, choćby umowne. Znacznie lepiej sprawdzają się jednak te wyraźne, zaznaczone optycznie. Przykłady?

Salon z kuchnią przeważnie podzielony jest na części funkcjonalne podwieszonym sufitem, kolorami na ścianach czy też innymi rodzajami podłóg. Podobnie można podejść do pozostałych stref – wyznaczając optycznie osobne miejsca na legowisko dla psa, biurko i wypoczynkowe meble do salonu. Podział na strefy nie wychodzi z mody i ma go każdy, tak klasyczny, jak i nowoczesny salon.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać kolor ścian w salonie >>

Wyrazisty styl

Doskonale urządzony salon ma wyrazisty i mocny styl. Definiuje go „to coś” co stawia przysłowiową kropkę nad i w całej aranżacji. W nowoczesnych salonach prezentowanych w magazynach wnętrzarskich indywidualnego charakteru nadają między innymi:

Akcenty kolorystyczne

Charakterystyczne barwy zastosowane w tekstyliach, wykończeniach ścian i dodatkach, pojawiające się w odpowiedniej proporcji do kolorów tła, stwarzające wyjątkowy klimat i nadające polotu całemu wnętrzu.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon z kominkiem? >>

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły - akcenty kolorystyczne

Specyficzne dodatki i ozdoby

Abstrakcyjne kolorowe figurki, zegary i inne przedmioty nawiązujące do motywów tematycznych,  dodatki rodem z warsztatów decoupage, meble do salonu vintage, tekstylia o wyjątkowych wzorach i kolorach.

Dowiedz się więcej: Styl vintage w aranżacji wnętrz >>

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły - dodatki i ozdoby

Gra świateł

Różne rodzaje oświetlenia, pasujące do wszystkich pór dnia i na każdą okazję, o charakterze dekoracyjnym i użytkowym. Lampy do salonu muszą zostać dobrze dobrane, aby całkowicie odzwierciedlały styl pomieszczenia.

Dowiedz się więcej: Nowoczesne firany do salonu – 7 pomysłów >>

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły - odpowiednie oświetlenie

Cytaty

„Złote myśli” i motta pojawiające się na ścianach, plakatach i w tekstyliach, poprawiające samopoczucie i kojące duszę.

Dowiedz się więcej: Oryginalne pomysły na wykorzystanie fototapety we wnętrzach >>

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły - cytaty

Przedmioty owiane nutką historii

Przedmioty z duszą lub nawiązujące do pasji, zainteresowań czy zawodów mieszkańców, ramki na zdjęcia, indywidualnie wykonane pamiątki, stare, przerabiane własnoręcznie meble po rodzinie.

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły - stylowe przedmioty

źródło zdjęcia: countryliving.com

Podsumowując, nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie jak urządzić salon. Najlepiej zrobić to tak, żeby pomieszczenie stało się sercem domu – umieścić w nim wszystko to, co przyciąga mieszkańców. W aranżacji tego wnętrza nie są istotne same meble do salonu czy kolory. Ważniejsze są wykończenia, które pozwolą podzielić salon na strefy i specyficzne dodatki, które nadadzą mu wyrazisty styl.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Sylwia Łysak Sylwia Łysak [+ info]

Prywatnie – mama energicznego dwulatka i przyszła żona muzykującego kucharza. Zadeklarowana ateistka o kontrowersyjnych poglądach, wierząca w astrologię i neurolingwistyczne programowanie. Artystyczna dusza uwielbiająca muzykę, poezję, film i design. Zawodowo - copywriter, redaktor internetowy, specjalista SEO i doradca e-marketingowy z pięcioletnim doświadczeniem.

Zobacz również