Jak sprawdzić stan powietrza bez wychodzenia z domu

Jakość powietrza ma olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie. Dowiedz się, w jaki sposób sprawdzić stan powietrza, bez wychodzenia z mieszkania.

Jak sprawdzić stan powietrza bez wychodzenia z domu

Stan powietrza to jeden z kluczowych czynników decydujących naszym zdrowiu. Problem zanieczyszczeń szczególnie się nasila w okresie jesienno-zimowym. Coroczne pomiary GIOS wskazują, że np. stężenie pyłu PM10 w powietrzu z roku na rok się obniża. Co to jest PM10? To frakcja pyłu o rozmiarach tak małych, że możliwe jest jej przenikanie nawet głęboko do płuc.

Mimo wszystko, problem smogu w wielu większych miejscowościach jest jednak nadal aktualny. Istnieje możliwość sprawdzenia aktualnego stanu zanieczyszczenia powietrza i to bez konieczności wychodzenia z domu. Warto wiedzieć, jak to zrobić, choćby ze względu na to, aby uniknąć (o ile to możliwe) wychodzenia z domu przy najwyższych stężeniach smogu.

Stan powietrza mierzony przez GIOS

Najbardziej rzetelnym portalem, na którym można sprawdzić bieżące wyniki pomiarowe, jest strona Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (sprawdź tutaj). Znajdziemy tam aktualny stan powietrza ze wszystkich stacji pomiarowych w Polsce.

Jakość powietrza jest oceniana w sześciostopniowej skali od bardzo dobrze do bardzo źle, zaś aktualny stan powietrza na danej stacji oznaczany jest odpowiednim kolorem.

Dowiedz się więcej: Ustawa o odpadach a palenie śmieci w piecu >>

Pomiar smogu – strona ruchu obywatelskiego

Smog jest problemem szczególnie istotnym w większych miastach. Z troski o nasze zdrowie, a także w celu przeciwdziałania temu zjawisku, zawiązał się ruch obywatelski Polski Alarm Smogowy. W ramach inicjatywy stworzono portal polskialarmsmogowy.pl (sprawdź tutaj).

Znajdziemy tutaj garść informacji o jakości powietrza w Polsce, a także dowiemy się o nasileniu smogu w danym regionie.

Stan powietrza – najlepsze aplikacje

Jakość powietrza możemy również sprawdzać regularnie przy pomocy aplikacji na telefon.

Aplikacja na telefon: Jakość Powietrza w Polsce

Wspomniany wyżej GIOS, informacje ze swojej strony udostępnia również w aplikacji na urządzenia mobilne. Oprogramowanie Jakość powietrza w Polsce (sprawdź tutaj) dostępna jest na urządzenia z systemem Android i zawiera dokładnie tę samą mapę z tymi samymi informacjami, która znajduje się na stronie internetowej.

Aplikacja na telefon: Zanieczyszczenie Powietrza

Warto również zainteresować się inną aplikacją – Zanieczyszczenie Powietrza (sprawdź tutaj). Stworzona przez programistów Everyday Applications dostarcza obszernych informacji o tym, jaki jest stan powietrza w określonej lokalizacji.

Dane są ściągane ze stacji pomiarowych i na bieżąco aktualizowane, zaś podawane są z dokładnością co do ulicy. Dzięki temu pozyskamy dokładne informacje o składzie chemicznym powietrza oraz o ewentualnych jego zanieczyszczeniach w naszej okolicy.

Stan powietrza w Polsce poprawia się z roku na rok, jednak jak wskazują badania i raporty GIOS, jego jakość wciąż pozostawia wiele do życzenia. Najlepszym tego dowodem jest nierozwiązany problem smogu w większych miastach. Warto więc wiedzieć, gdzie szukać najnowszych informacji o zanieczyszczeniu powietrza bez konieczności wychodzenia z domu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również