Jak sprawdzić raport o sobie w BIK

Każdy z nas może raz na pół roku zupełnie za darmo sprawdzić swoją historię kredytową w BIK. Dowiedz się, jak to zrobić!

 
Jak sprawdzić raport o sobie w BIK

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja kojarzącą się głównie z produktami oferowanymi przez banki. W zasadzie każdy wniosek o produkt kredytowy związany jest z analizą kredytobiorcy w bazie Biura Informacji Kredytowej.

Z możliwości takiej korzysta jednak coraz więcej firm pożyczkowych i negatywne wpisy w BIK przekreślają szansę na uzyskanie chwilówki.

Jeśli ciekawi Cię, w jaki sposób można samemu zupełnie za darmo sprawdzić swoją historię kredytową, to zachęcamy do dalszej lektury!

Dowiedz się więcej: Dobra historia kredytowa – jak poprawić swoją ocenę punktową BIK? >>

Jak wygenerować raport BIK o sobie?

BIK, podobnie jak inne rejestry dłużników, ma obowiązek umożliwienia każdemu polskiemu obywatelowi wygenerowania raz na pół roku darmowego raportu na swój temat.

Aby to zrobić, należy najpierw zarejestrować się na stronie www.bik.pl. Cały proces powinien zamknąć się w kilkunastu minutach.

Dowiedz się więcej: Czy czyszczenie BIK jest możliwe? >>

W pierwszym kroku wystarczy podać adres e-mail i przejść test Captcha na człowieczeństwo. Jeśli nie jesteśmy robotem, to wszystko powinno pójść gładko i powinniśmy teraz wejść na swoją pocztę elektroniczną w celu aktywacji konta i ustawienia hasła.

Po aktywowaniu konta przyjdzie nam wybrać rodzaj oferty. Jeśli jesteśmy zainteresowani darmową usługą, to należy wybrać Konto z Pakietem na próbę.

Kiedy wybierzemy już pakiet, to będziemy musieli potwierdzić swoją tożsamość. Należy podać serię i numer dowodu osobistego, PESEL oraz dodatkowo wybrać jedną z trzech opcji:

  • Skan lub zdjęcie dowodu osobistego
  • Kwalifikowany podpis elektroniczny
  • List polecony z potwierdzeniem odbioru

Większość z nas nie posiada kwalifikowanego podpisu elektronicznego, więc najłatwiejszą opcją będzie skan lub zdjęcie dowodu osobistego.

W tym wariancie należy dokonać przelewu weryfikacyjnego o wartości 1 zł ze swojego rachunku bankowego. Dane z przelewu zostaną porównane z tymi podanymi podczas rejestracji oraz ze zdjęciami/skanami dowodu. Na sam koniec otrzymamy SMS-em kod, który będzie trzeba wpisać w odpowiednie pole.

Po aktywacji, która powinna zamknąć się w ciągu jednego dnia roboczego, otrzymamy dostęp do darmowej 60-dniowej usługi Alertów, a także będziemy mieli możliwość jednorazowego darmowego wygenerowania Profilu Kredytowego Plus oraz raz na pół roku raportu o sobie.

W Profilu Kredytowym Plus znajdują się podstawowe informacje o naszych przeszłych oraz obecnych zobowiązaniach, a bardziej szczegółowe (w tym nasz aktualny scoring) można wykupić.

Jeśli chodzi o raport o sobie, to należy wejść w zakładkę Informacja Ustawowa, a następnie kliknąć “Pobierz raport”. Zostaniemy przekierowani na stronę, gdzie będzie trzeba jeszcze raz się zalogować i zamówić raport. Niestety w przeciwieństwie do BIG-ów, nie otrzymamy takiego raportu od razu. Czas oczekiwania może wynieść nawet 30 dni.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Kamil Podsiadło Kamil Podsiadło [+ info]

Z wykształcenia absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który chce Ci pomóc lepiej zrozumieć zagmatwany świat finansów. Prywatnie kibic piłkarski, miłośnik geocachingu i amator poznawania rozmaitych zakątków Polski.

Zobacz również