Jak sfinansować kupno mieszkania na wynajem

Kupno mieszkania na wynajem jest popularnym sposobem na lokowanie kapitału. I metodą na dodatkowe zarobkowanie. Podpowiemy jak sfinansować jego kupno.

 
Jak sfinansować kupno mieszkania na wynajem

Kupno mieszkania na wynajem – sposoby finansowania

Jednym z kluczowych problemów, które pojawiają się przy sprawach związanych z mieszkaniem na wynajem, jest sposób sfinansowania inwestycji. Najczęściej przez inwestorów wybierane są dwie opcje: kupno mieszkania ze środków własnych oraz kredyt hipoteczny z wkładem własnym. Niektórzy korzystają też z takich rozwiązań, jak:

  • pożyczka cywilno-prawna – musimy tutaj jednak pamiętać, aby jak najszybciej uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych; jego kwota zależna jest od wysokości zobowiązania;
  • shared ownership, czyli wynajem mieszkania z możliwością wykupu – właściciel nieruchomości traci co prawda część swoich zysków z wynajmu, ale otrzymuje gwarancję, iż po upływie określonego czasu jego nieruchomość zostanie kupiona.

Dowiedz się więcej: W jaki sposób sfinansować kupno mieszkania lub domu >>

Mieszkania na wynajem – to dobra inwestycja

Zakup mieszkania na wynajem to jedna z lepszych inwestycji, zwłaszcza na obszarze dużych miast, takich, jak: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Kraków czy Wrocław. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Po pierwsze – zapewniamy sobie względnie stały dochód. Co początkowo może również ułatwić spłatę rat kredytu.

Po drugie – zysk z takiej inwestycji przewyższa często oferty składane inwestorom przez banki. W ten sposób można zarobić do kilku procent więcej, niż na lokacie bankowej.

Po trzecie – możemy w ten sposób rozkręcić własny dochodowy biznes. Zwłaszcza, gdy zdecydujemy się na udostępnienie mieszkania na wynajem dla turystów.

Dowiedz się więcej: Na czym polega leasing na mieszkanie dla osób prywatnych >>

Wkład własny czy pożyczka?

Decydując się ostatecznie na zakup mieszkania na wynajem mamy dwa wyjścia. Zainwestować własne środki lub inwestycję oprzeć o kredyt. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest inwestycja oparta o wkład własny. Dlaczego?

Po pierwsze – im większą sumę zainwestujemy, tym bardziej zmniejszymy wysokość zobowiązania. To w praktyce oznacza krótszy czas kredytowania oraz niższe raty.

Po drugie – zakup nieruchomości z wysokim wkładem własnym czyni z inwestora bardziej wiarygodnego partnera dla instytucji kredytującej (zazwyczaj banku). Dzięki temu będzie ona skłonna przedstawić nam korzystniejsze warunki umowy kredytowej.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego >>

Skorzystaj z kredytu hipotecznego

Wciąż jedną z najbardziej popularnych form finansowania zakupu mieszkania na wynajem jest kredyt hipoteczny. Jest to uwarunkowane w dużej mierze niskim poziomem stóp procentowych takich umów. Te z kolei wpływają korzystnie na koszty odsetkowe – znacznie je obniżając.

Aby go zaciągnąć trzeba spełnić pewne warunki. Po pierwsze – posiadać wkład własny. Obecnie wynosi on co najmniej  20% kosztów inwestycji. Po drugie – zdolność kredytowa obliczana jest na maksymalnie 25 lat.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>

Jeden kredyt – wiele możliwości

Mimo, iż kredyt hipoteczny oznacza związanie się z bankiem na kilkadziesiąt lat, to otwiera przed nami wiele możliwości. Przede wszystkim pozwala na zakup w ten sposób nie jedną, a kilka mniejszych nieruchomości. Poza tym daje szansę na swobodne planowanie dalszych inwestycji. Zapewnia też czerpanie sporych profitów w przyszłości. Warto też podkreślić, że ta forma finansowania zakupu mieszkania nie blokuje dostępu do gotówki, która może okazać się niezbędna chociażby do odświeżenia wynajmowanych mieszkań czy ich unowocześnienia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
Zobacz również