Jak radzić sobie ze smogiem – TOP 7 wskazówek

Jak radzić sobie ze smogiem? Poznaj wskazówki, które pomogą Ci w jak najlepszy sposób chronić swoje zdrowie przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń.

 
Jak radzić sobie ze smogiem – TOP 7 wskazówek
Poznaj 7 porad dotyczących tego, jak radzić sobie ze smogiem

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni wielu Polaków zadaje sobie pytanie: jak radzić sobie ze smogiem? W jaki sposób chronić zdrowie swoje i swoich bliskich przed niezwykle szkodliwym zanieczyszczeniem powietrza? Statystyki wywołują dreszcz przerażenia nawet na największych sceptykach: według WHO aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w naszym kraju. Codziennie większość naszych rodaków zmuszona jest więc do wdychania niezwykle groźnych substancji. W celu zminimalizowania ryzyka chorób i powikłań każdy z nas powinien stosować odpowiednią profilaktykę, która może w pewnym stopniu uchronić nas przed skutkami smogu.

Jak walczyć ze smogiem – 7 wskazówek

1. Miej świadomość zagrożenia!

Jak radzić sobie ze smogiem? Po pierwsze trzeba mieć świadomość, że takie zjawisko istnieje i zdawać sobie sprawę z tego, jak wielkim jest dla nas zagrożeniem. Sama wiedza jednak jest niewystarczająca. Konieczne będzie codzienne monitorowanie stanu powietrza, którym będziemy zmuszeni oddychać. W większości dużych miast zamontowane są specjalne stacje pomiarów, które przesyłając dane do mediów, informują o aktualnym stężeniu poszczególnych pyłów.

Nie wszędzie mieszkańcy mogą jednak dowiedzieć się więcej o jakości wdychanego przez nich powietrza. To właśnie dlatego Fundacja Aviva po raz kolejny prowadzi akcję edukującą Polaków pod hasłem „Wiem, czym oddycham”. W jej ramach przewidziane są nie tylko kampanie informacyjne, ale także mnóstwo wartościowych imprez. Jedną z najciekawszych akcji, która w wymierny sposób może poprawić świadomość ludzi na temat smogu, jest instalowanie czujników smogu w wybranych przez społeczeństwo lokalizacjach.

Jeżeli chcemy, aby w naszym mieście pojawił się tego typu sprzęt, możemy zagłosować w przygotowanym przez fundację plebiscycie, który wyłoni aż 100 miejsc, w których pojawią się nowoczesne czujniki. Mogą to być placówki edukacyjne, urzędy, a nawet budynki prywatne – wszystko w naszych rękach! Konkurs trwa do 5 grudnia, dlatego już dziś warto rozpocząć głosowanie i zachęcić do wzięcia udziału w akcji wszystkich znajomych i całą rodzinę! Głosować można na stornie akcji wiemczymoddycham.pl.

Jak radzić sobie ze smogiem - monitorowanie powietrza

źródło zdjęcia: Getty Images / azgek

2. Sprawdzaj stan powietrza!

Sposoby walki ze smogiem nie będą skuteczne, jeżeli nie będziemy wiedzieć z jak dużym zanieczyszczeniem mamy do czynienia. Należy pamiętać, że każde stężenie pyłów przekraczające normy jest potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, jednak zdając sobie sprawę ze skali problemu, będzie nam łatwiej dostosować środki ostrożności proporcjonalne do zagrożenia.

Od niedawna wskaźniki dotyczące stanu powietrza pojawiają się powszechnie w mediach – zarówno ogólnopolskich, jak i lokalnych. Warto także zaopatrzyć się w jedną z aplikacji, które można ściągnąć na swój telefon i mieć zawsze pod ręką.

Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić stan powietrza bez wychodzenia z domu?

Jak radzić sobie ze smogiem - aplikacja antysmogowa

3. Nie wychodź z domu, jeżeli nie musisz!

Jedną z najskuteczniejszych, a zarazem najtrudniejszych do zrealizowania porad odnośnie tego, jak radzić sobie ze smogiem, kiedy stężenia znacznie przekraczają normy, jest ta mówiąca o nie opuszczaniu pomieszczeń bez konieczności. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie w największym stopniu zniwelować ryzyko przedostania się do naszego ciała szkodliwych substancji.

Wskazówka ta powinna być stosowana bezwzględnie w przypadku małych dzieci, osób starszych, a także tych, które borykają się z problemami zdrowotnymi. Jeżeli więc obserwując wskaźniki zauważymy, że powietrze, którym przyjdzie nam oddychać na zewnątrz jest skażone w dużym stopniu, warto zaplanować naszą aktywność tak, aby jak najmniej przebywać poza pomieszczeniami.

Pamiętajmy także o tym, że w takich momentach nie jest wskazane wietrzenie naszych mieszkań. Nie warto także pozostawiać uchylonych okien na noc, gdyż zazwyczaj w godzinach wieczornych aż do północy stężenie szkodliwych pyłów jest największe.

Jak radzić sobie ze smogiem - relaks w domu

4. Stosuj maseczki antysmogowe!

Nierówna walka ze smogiem w coraz poważniejszy sposób utrudnia nasze życie, uniemożliwiając nam korzystanie z najbardziej podstawowego dobra, jakim jest czyste powietrze na zewnątrz naszych mieszkań. Narażeni na oddychanie zanieczyszczeniami powinniśmy bronić się w sposób, który ograniczy w pewnym stopniu przedostawanie się pyłów do układu oddechowego.

Najlepszym sposobem podczas dłuższej ekspozycji na smog są maseczki. Wybierajmy jednak te wysokiej jakości z zamontowanymi filtrami, które w skuteczny sposób będą zatrzymywać pyły nie pozwalając na przedostawanie się ich do naszych ust. Jeżeli jeszcze nie jesteśmy posiadaczami tego typu maski pamiętajmy, aby na zewnątrz zawsze oddychać przez nos, dzięki czemu część pyłów będzie efektywniej wychwytywana przez śluzówkę oraz włoski.

Dowiedz się więcej: Uprawiasz sport podczas smogu? To musisz wiedzieć!

Jak radzić sobie ze smogiem - maseczka antysmogowa

źródło zdjęcia: Getty Images / diego_cervo

5. Kup filtr powietrza do mieszkania

Powietrze, które w wielu polskich miastach zanieczyszczone jest w znacznym stopniu, przez długi okres siłą rzeczy przedostaje się także do naszych domów. Jeżeli chcemy zachować jego czystość w pomieszczeniach, warto zainwestować w profesjonalny oczyszczacz, który dzięki wysokiej jakości filtrom będzie wyłapywał zanieczyszczenie i poprawiał jakość powietrza, którym oddychamy. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku domostw, w których zamieszkują dzieci będące szczególnie podatne na infekcje wywołane smogiem.

Jak radzić sobie ze smogiem - oczyszczacz powietrza

źródło zdjęcia: Getty Images / ByoungJoo

6. Hoduj rośliny antysmogowe

Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na zakup profesjonalnych filtrów, dobrym rozwiązaniem może być udekorowanie naszych mieszkań roślinami, które nie tylko będą pięknie wyglądać, ale także skutecznie oczyszczać powietrze, którym na co dzień oddychamy.

Wybór gatunków doskonale radzących sobie z taką funkcją jest duży, dlatego z łatwością znajdziemy ten odpowiedni do naszych wnętrz. Popularne rośliny antysmogowe to:

  • skrzydłokwiat;
  • sansewiera (wężownica);
  • areka;
  • dracena;
  • bluszcz pospolity;
  • chryzantema.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia – TOP 12

Jak radzić sobie ze smogiem - skrzydłokwiat

7. Dbaj o jakość ogrzewania i zwracaj uwagę na innych

Jedną z najważniejszych odpowiedzi na pytanie o to, jak radzić sobie ze smogiem, będzie zaznaczenie faktu, że każdy z nas powinien solidarnie włączyć się do akcji propagującej odpowiedzialne zachowania. Musimy więc przyjrzeć się bliżej temu, jak sami funkcjonujemy i czy przypadkiem nasze działania nie przyczyniają się do pogarszania stanu powietrza. Konieczne będzie więc zadbanie o ekologiczne ogrzewania naszych domostw.

Jeżeli więc nie dysponujemy ogrzewaniem centralnym miejskim lub gazowym musimy zastanowić się nad tym, jaki opał wykorzystywany jest w naszych kotłowniach. Pomimo wielu akcji edukacyjnych nadal dużo osób w swoich piecach używa paliw o wysokiej emisji pyłów lub, co gorsza, spala w nich śmieci i odpady. Jeżeli sami dbamy o ekologiczny opał, to nadal warto zwracać uwagę na to, czego używają inni w naszej okolicy.

Zanieczyszczony dym wydobywający się z kominów jesteśmy w stanie poznać gołym okiem. Warto pamiętać, że takie praktyki w dosłowny sposób trują wszystkich wokół, dlatego bez wahania należy podejmować próby uświadamiania takich osób lub zgłaszania ich poczynań do odpowiednich służb.

Dowiedz się więcej: Uchwała antysmogowa – kogo obowiązuje i czym nie palić w piecu

Jak radzić sobie ze smogiem – sposoby, które warto znać

Jak radzić sobie ze smogiem? Odpowiedź nie jest łatwa i wymaga stosowania metody małych kroczków na wielu płaszczyznach naszego życia. Warto jednak dbać o szerzenie wiedzy na ten temat i uświadamianie innych o potencjalnych zagrożeniach.

Jeżeli chcemy w małym stopniu przyczynić się do rozpowszechniania informacji o szkodliwości smogu, warto zagłosować w konkursie fundacji Aviva, aby również w naszej okolicy pojawił się czujnik, który pomoże nam bronić się przed ryzykiem szkodliwych skutków zanieczyszczonego powietrza, którym oddychamy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Mariola Krzyżak Mariola Krzyżak [+ info]

Cyfrowy nomada, kreatywna poszukiwaczka inspiracji, podróżuje wszędzie tam, gdzie można znaleźć miejsca idealne do pisania. Absolwentka filologii polskiej z zamiłowaniem buszująca po półkach księgarni i kolekcjonująca stare książki. Codziennie przelewa na ekran natłok myśli pozwalając im płynąć w świat. Nie może żyć bez porannej dawki nowinek ze świata polityki i nauki. Uwielbia dźwięk ruszającego samolotu, pieczenie chleba, malowanie ścian i przesiadywanie z laptopem w kawiarniach na całym świecie.

Zobacz również