Jak pozbyć się mrówek z domu

Mrówki zabijają szkodliwe owady i czyszczą z odpadków otoczenie. Problemem bywają w naszych mieszkaniach. Podpowiemy, jak pozbyć się mrówekz domu.

 
Jak pozbyć się mrówek z domu

Mrówki lubią nasze mieszkania

Mrówki to społeczność niezwykłych owadów. Powiedzenie “pracowity jak mrówka”, oddaje szacunek człowieka dla maleńkich stworzeń, nieustających w swojej czyścicielskiej działalności. Jednak mrówczy lokator, który założył gniazda w mieszkaniu człowieka, może okazać się towarzystwem niewygodnym, a nawet niebezpiecznym, a problem, jak pozbyć się mrówek, stanie się najważniejszym zagadnieniem na długi czas.

Mrówki przenoszą się do ludzkich siedzib poszukując ciepłych i suchych przestrzeni, które dodatkowo są doskonałą spiżarnią. Niewielkie okruchy pożywienia pozostawione po śniadaniu na stole, rozsypany cukier, uchylone drzwiczki do szafki z jedzeniem, to zaproszenie dla mrówek.

Kolonia mrówek znajduje lokum w szparach przy rurach, pod tarasowymi deskami, pomiędzy płytkami chodnikowymi w ogrodzie – organizując stamtąd wyprawy do mieszkania. Chętnie odżywiają się pokarmem mięsnym, np. karmą dla domowych zwierząt. Skuteczny sposób na mrówki wymaga systematycznej eliminacji miejsc, w których mogą założyć swoje kolonie.

Jak pozbyć się mrówek faraonek?

Szczególnie dokuczliwe są mrówki faraona, przywiezione przez człowieka z cieplejszych rejonów świata. Jak pozbyć się mrówek faraonek, które opanowały domy lub mieszkania w blokach? To zadanie trudne, wymagające współpracy wszystkich mieszkańców.

Mrówki, które opanowały domową przestrzeń, wędrują po wszystkich sprzętach. Są szkodnikami, które dla zdobycia przytulnego lokum, wygryzą dziury w wykładzinie, w boazerii lub w ulubionym płaszczu.

Bolesne ugryzienia mogą wywołać reakcje alergiczne. Faraonki są niezwykle inwazyjnymi owadami. Pozbywanie się mrówek ze szpitali, miejsc opieki nad seniorami czy małymi dziećmi, to problem wciąż aktualny i trudny do rozwiązania.

W miejscach użyteczności publicznej skuteczny sposób na mrówki stanowią chemiczne środki owadobójcze. Istotne jest dotarcie do gniazd i ich likwidacja.

W mieszkaniach można wypróbować mniej radykalne sposoby. Stosowanie trucizn może narazić na niebezpieczeństwo zdrowie ludzi i zwierząt. Przede wszystkim mrówki nie powinny dostawać się do mieszkania przez różne otwory. Zalepienie wszelkich szpar i pęknięć w ścianach, może okazać się przeszkodą, której owady nie pokonają.

Sposobem na mrówki będzie rozłożenie na trasie ich przemarszów ziołowego pieprzu oraz pociętej drobno pietruszki. Zapach tych produktów skutecznie odstrasza owady. Żywność przechowujmy w słojach i opakowaniach, do których mrówki na pewno się nie przedostaną. Odpadki również powinny trafiać do szczelnych pojemników.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Urszula Stanisławska-Hunek Urszula Stanisławska-Hunek [+ info]

Politolog i dziennikarka stale poszukująca w życiu smaku. Podchodząca do życia z dystansem i lekkim przymrużeniem oka. Miłośniczka sportów zimowych i tenisa ziemnego. Stale poszukująca nowych rozwiązań, które pozwalają czynić życie łatwiejszym i przyjemniejszym. Z rozwagą podchodząca do finansów – także tych domowych. Specjalizuje się w sprawach związanych z branżą nieruchomości i budownictwa. Jej wielką pasją są podróże – te dalekie i bliskie.

Zobacz również