Jak oszczędzać na żywności latem i przez cały rok?

Jak oszczędzać na żywności nie tylko latem, ale i przez cały rok? Świadomy konsument nie przepłaca. Warto zastosować się do kilku trików, dzięki którym zaoszczędzimy na żywności.

 
Jak oszczędzać na żywności latem i przez cały rok?

Okres wakacyjny sprzyja oszczędzaniu na żywności. Wynika to z faktu większej dostępności warzyw i owoców, uprawianych lokalnie. Dzięki temu nie musimy za nie przepłacać w marketach. Sposobów na to, jak oszczędzać na żywności, nie tylko w lato, jest bardzo dużo.

Jak oszczędzać na jedzeniu – robienie zapasów

Mrożenie produktów spożywczych

Zapasy są świetną metodą na to, by oszczędzać na żywności przez cały rok. Dotyczy to zwłaszcza mrożenia np. nadwyżki obiadu, zupy lub surówek. Zamrażać można w zasadzie wszystko, dzięki czemu jesteśmy w stanie magazynować nawet takie produkty, jak wędliny, masło i owoce.

Dowiedz się więcej: Lodówka No Frost, czyli chłodzenie bez szronu >>

Żywność zamknięta w słoiku

Innym sposobem na poprawę domowego budżetu jest robienie przetworów. Zakupione w sklepach kiszonki czy dżemy są drogie. Dlatego warto w okresie letnim postawić na własne, domowe przetwory. Będzie to rozwiązanie o wiele tańsze, niż zakup gotowych produktów.

Własnoręcznie przygotowane przetwory posiadają też bardzo ważną cechę –są zdrowe. Nie zapominajmy, że w przemyśle spożywczym stosowane są różnego rodzaju konserwanty, ulepszacze i inne substancje wspomagające produkcję. Chemii tej unikniemy, jeżeli zdecydujemy się na zrobienie własnych przetworów. Dzięki temu będziemy zarówno zdrowsi, jak i bogatsi.

Dowiedz się więcej: Jadłospis tygodniowy sposobem na oszczędzanie? >>

Kupuj z głową

(Nie)korzystne promocje

Wchodząc do jakiegokolwiek marketu lub sklepu spożywczego jesteśmy dosłownie atakowani informacjami o promocjach. Możemy sporo zaoszczędzić, ale i sporo przepłacić. Dlatego warto sprawdzać etykiety cenowe, aby upewnić się czy dana promocja faktycznie nią jest.

Kredyt gotówkowy do 200 000 zł na 10 lat
Sprawdź, jak pożyczać taniej

Często stosowaną praktyką jest ustawianie produktów w widocznym miejscu i oznaczanie ich dużymi napisami „Promocja”. Jednak po dokładniejszej analizie ceny, okazuje się, że ów promocja dotyczy obniżki ogórków tylko o 3 grosze.

Dowiedz się więcej: Jak kontrolować finanse domowe >>

Nadmierny apetyt a marnowanie żywności

Sposobem na to, jak oszczędzać jest zakup tylko tych produktów, które są nam niezbędne. Pamiętajmy, że w okresie letnim mamy mniejszy apetyt, dlatego warto kupować z głową, aby nie przepłacać za coś, czego nie spożyjemy.

Przykładowo, latem zjemy mniej wędliny, niż w okresie zimowym. Natomiast jej nadmiar i tak zostanie wyrzucony do śmieci, ponieważ jest to produkt o krótkim terminie przydatności do spożycia.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? >>

Nie przepłacaj za paczkowany towar

Zazwyczaj dużo pieniędzy wydajemy kupując paczkowaną żywność. Producenci doliczają sobie dużą marżę np. za poszatkowanie dwóch sałat i utworzenie z nich mieszanki. Za taki zestaw zapłacimy średnio od 3 do 4 zł. Podobną kwotę zapłacimy za dwie całe sałaty, a tym samym ilość produktu będzie o wiele większa.

Ta sama sytuacja dotyczy wszystkich paczkowanych towarów, w szczególności warzyw – zarówno mrożonych (tych tzw. „na patelnię”) oraz świeżych (pieczarki, banany, grzyby, truskawki, pomidory itp.).

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać drobne kwoty każdego dnia – 9 najlepszych sposobów >>

Jak oszczędzać na żywności w trakcie całego roku? Oczywiście, istnieje więcej sposobów. Omówione powyżej metody zdaniem autora są jednak najważniejsze, zaś korzyści wynikające z ich stosowania największe. Praktycznie każdą żywność można mrozić i prawie z każdych warzyw i owoców można robić przetwory. Warto o tym pamiętać, jeżeli chcemy zaoszczędzić na jedzeniu nie tylko podczas lata.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również