Jak obliczyć zużycie paliwa

Zużycie paliwa to jeden z istotniejszych czynników wpływających na nasz budżet domowy. Część aut wyposażona jest w kalkulator spalania w komputerze pojazdu, jednak nie zawsze jest dokładny.

 
Jak obliczyć zużycie paliwa

Zużycie paliwa może znacząco obciążać nasz budżet domowy. Jeżeli dużo korzystamy z auta warto zadbać o to, by było jak najniższe. Większość nowych samochodów wyposażona jest w automatyczne obliczanie zużycia paliwa, jednak informacje podawane przez komputer nie zawsze są zgodne z prawdą. Jak je zatem obliczyć?

Jak obliczyć zużycie paliwa

Zużycie paliwa można obliczyć zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem gotowych narzędzi. Samodzielne obliczanie zużycia jest bardzo proste. Najłatwiej tego dokonać z proporcji. Jeżeli np. przejechaliśmy 150 km i auto spaliło w tym czasie 8 litrów, to korzystamy z następującego wzoru na proporcje:

150 km – 8 litrów

100 km – x litrów

Następnie 100 km mnożymy przez 8 litrów i dzielimy na 150 km. W wyniku otrzymujemy 5,33 litrów na 100 km.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje utrzymanie samochodu? >>

Kalkulator spalania paliwa

Jeżeli nie chcemy samemu liczyć, obliczanie kosztów spalania może być wykonane za pomocą gotowych narzędzi. Do takich zaliczyć należy powszechnie dostępny w internecie kalkulator spalania paliwa (sprawdź tutaj).

Oblicza on spalanie na podstawie dwóch głównych parametrów – ilości zużytego paliwa oraz liczby przejechanych kilometrów. Opcjonalnie można również wpisać cenę za list paliwa.

Dowiedz się więcej: Oszczędna jazda samochodem – 7 złotych zasad >>

Zużycie paliwa – metoda bezpośrednia

Obliczenie zużycia paliwa może być wykonane również innym sposobem. Jest on najprostszy i najbardziej miarodajny. Polega na zatankowaniu zbiornika do pełna, przejechaniu 100 km i wlaniu ponownie do pełna. Dzięki temu uzyskamy informację o tym, jakie jest rzeczywiste spalanie paliwa.

Dowiedz się więcej: Instalacja LPG – czy to się opłaca? >>

Obliczanie kosztów spalania – do czego się przydaje?

Wiedza o tym, jakie jest realne zużycie paliwa pozwala na skuteczniejsze zarządzanie budżetem domowym. Posiadając dokładną informację w tym zakresie, możemy próbować różnych metod jazdy. Dzięki temu sprawdzimy, jaki styl jest najbardziej oszczędny i dzięki któremu mamy największe oszczędności.

Samodzielne obliczanie kosztów zużycia paliwa przydaje się niekiedy również w pracy, kiedy musimy rozliczyć się z używania służbowego auta, którego używamy również w życiu prywatnym,

Dowiedz się więcej: Eco driving – jak zaoszczędzić na samochodzie? >>

Co wpływa na zużycie paliwa?

Spalanie paliwa jest uzależnione od kilku czynników. Najważniejszym jest rodzaj silnika. Niektóre jednostki napędowe nawet z taką samą pojemnością i taką samą mocą mogą mieć różne spalanie, w zależności od producenta. Do kolejnych elementów decydujących o zużyciu paliwa decydują m.in.:

  • wielkość opon,
  • dynamika ruszania,
  • obroty silnika przy przyspieszaniu,
  • rodzaj hamowania.

Zużycie paliwa jest istotną informacją z punktu widzenia oszczędności i zarządzania budżetem domowym. Ceny ropy oraz benzyny wykazują tendencję wzrostową, w związku z tym warto wiedzieć, jaki styl jazdy zapewnia najmniejsze spalanie paliwa. Im więcej korzystamy z samochodu, tym więcej możemy dzięki temu zaoszczędzić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również