Jak obliczyć, który kredyt gotówkowy jest najtańszy?

Banki kuszą na plakatach i w telewizji promocjami, jednak w rzeczywistości nie zawsze oferta kredytowa z reklamy jest najkorzystniejsza. Liczą się też ukryte koszty i dodatkowe opłaty, o których często spot nie wspomina.

 
Jak obliczyć, który kredyt gotówkowy jest najtańszy?
Kalkulatory kredytu gotówkowego to sprawdzony sposób na porównanie dostępnych ofert

Polacy dość rozsądnie podchodzą do zaciągania pożyczek. 52 proc. z nas uważa, że aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę kredytu gotówkowego należy porównać między sobą całkowite koszty. Tak wynika z przeprowadzonego we wrześniu „Egzaminu z wiedzy finansowej” organizacji Kapitalni.org. Mimo to niemal połowa badanych zachowuje mniejszą ostrożność, kierując się tylko danymi o wysokości raty lub samym oprocentowaniem.

“Proste porównanie stóp zwrotu zupełnie nie uwzględnia bardzo ważnych elementów. Każdy kredyt wprowadza do naszego życia dużą porcję ryzyka, z którego często nie zdajemy sobie sprawy.” – tłumaczy na swojej stronie Marcin Iwuć z portalu Finanse bardzo osobiste.

Zwraca uwagę, że źle dobrany kredyt o niekorzystnych warunkach może być olbrzymimi obciążeniem, które będzie decydować np. o konieczności pozostania przez lata w nielubianej pracy.

Jak obliczyć, który kredyt gotówkowy jest najtańszy? - umowa

Co wiemy o kredycie

Wracając do naszej wiedzy o kredytach – okazuje się, że najmłodsze pokolenie wcale nie jest pod tym względem bardziej świadome niż starsi. Według ostatniego badania „Pokolenia o finansach” zarówno najmłodsi dorośli, jak i ci po 35. roku życia, wiedzę czerpią głównie ze stron banków czy forów internetowych. To dobre źródła, choć warto też sięgać po inne. Informacje na forach często są subiektywne i nie muszą to być porady dobre w każdym przypadku.

Co gorsza niektóre firmy zamieszczają na forach płatną reklamę, która do złudzenia przypomina posty zwykłych użytkowników. W ten sposób można łatwo zostać wprowadzonym w groźny w skutkach błąd. Strony banków to nieco lepsze źródło, choć wymagają one z kolei dużo cierpliwości. Przebrnięcie przez wielostronicowe umowy i zapisy drobnym druczkiem może zająć kilka godzin. Tyle może być potrzebne na pełne zrozumienie tylko jednej oferty bankowej, a przecież dobrze byłoby zapoznać się z kilkoma.

Niezależny kalkulator

Dlatego obok informacji pochodzących z banku warto sięgnąć też po źródło takie, jak niezależny kalkulator kredytu gotówkowego dostępny online. Fachowcy porównują tam zwykle wszystkie ukryte koszty, prowizje i realne oprocentowanie. Dopiero z taką wiedzą można ocenić, który kredyt gotówkowy jest najkorzystniejszy.

Kredyt gotówkowy do 200 000 zł na 10 lat
Sprawdź, jak pożyczać taniej >>

Wzięcie pożyczki online będzie dzięki temu o wiele prostsze. Klient, który chciałby z bankiem negocjować w przypadku aplikowania o większą pożyczkę, dzięki kalkulatorowi kredytu gotówkowego może to zrobić wyposażony w sprawdzoną wiedzę dotyczącą realnych kosztów, jakie się z tym wiążą. Banki często przedstawiają ofertę tak, by wyglądała jak najkorzystniej – dopiero po dokładnej analizie można poznać rzeczywistą wysokość opłat.

Dobre warunki warunkowo

Przykładowo często niskie oprocentowanie jest warunkowe i zależy od tego, czy dana osoba ma w banku konto, na które wpływa wynagrodzenie, lub czy dodatkowo ubezpieczy pożyczkę. Po kalkulator kredytu gotówkowego online powinny sięgnąć też osoby po 50. roku życia. Według przywoływanych już badań większość z nich wiedzę czerpie z ulotek czy telewizji. Jednak dopiero porównanie ofert daje pełen obraz i pozwala stwierdzić, czy kredyt z reklamy jest naprawdę wart uwagi. Ciekawe są też wyniki badań dotyczące najmłodszych osób w wieku 16 – 20 lat ( w niektórych bankach one też mogą aplikować o kredyt gotówkowy czy kartę).

Okazuje się, że to zaawansowane technologicznie pokolenie przy wyborze usług bankowych kieruje się rekomendacją rodziny i znajomych. Może to oznaczać, że młodzi są nieufni wobec reklam i marketingu szeptanego i nie mają czasu wczytywać się w dane ze stron banków. Wolą wiedzieć, który kredyt gotówkowy sprawdza się w realnym życiu i dlatego pytają o to bliskich.

Jak obliczyć, który kredyt gotówkowy jest najtańszy? - bank

Nie tylko znajomi

Poradzenie się bardziej doświadczonej osoby to dobry sposób na zebranie rzetelnych informacji, choć mimo wszystko warto je uzupełnić o analizę kosztów w danym banku. Po sprawdzeniu informacji w kalkulatorze kredytu gotówkowego np. tego: https://www.totalmoney.pl/kalkulatory/kredyt-gotowkowy-kalkulator-rat można wyselekcjonować banki z najciekawszą ofertą, a z nich wybrać te, które cieszą się najlepszą opinią wśród znajomych.

Byli czy obecni klienci mają bowiem ważne informacje na temat jakości obsługi, sposobu kontaktu czy łatwości otrzymania kredytu. Takich danych o atmosferze czy kulturze pracy nie oferuje internetowy kalkulator kredytu gotówkowego, a przecież mogą one być nie mniej ważne niż twarde dane finansowe.

Na koniec dobra wiadomość: od lipca banki mają obowiązek uczciwie informować o kredytach. Koniec z wprowadzaniem w błąd, niejednoznacznymi zasadami czy ukrytymi opłatami. Ma to zapobiec sytuacjom takim, jak ta związana z frankowiczami, z których wielu zgodziło się na ryzykowny kredyt tylko dlatego, że banki nie udzieliły im pełnej informacji o zagrożeniach. Część ekspertów twierdzi jednak, że banki i tak będą szukać furtki, by zasady dotyczące kredytów nie były zbyt jasne. Dlatego wciąż obowiązuje zasada osobistego porównywania ofert. Kalkulatory kredytu gotówkowego póki co raczej nie znikną z rynku.

 
Zobacz również