Jak działają domowe testy ciążowe - rodzaje

Które testy ciążowe są najlepsze? Jak działają testy ciążowe? Po ilu dniach od zapłodnienia zrobić test? Czy rodzaj testu wpływa na jego skuteczność?

 
Jak działają domowe testy ciążowe - rodzaje
Rodzaje testów ciążowych

Testy ciążowe to narzędzia, które obok badania ginekologicznego pozwalają na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży. Dowiedź się jak działają, jakie są ich rodzaje, kiedy najlepiej wykonać test i który test ciążowy da Ci największą pewność otrzymanego wyniku.

Testy ciążowe – rodzaje

Testy ciążowe można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

 1. laboratoryjne testy ciążowe z krwi – bardzo dokładne testy, które dają możliwość wykrycia ciąży już w około 7 dni po zapłodnieniu,
 2. testy ciążowe moczu wykonywane w warunkach laboratoryjnych – pozwalają na wykrycie ciąży w 10 dni po zapłodnieniu,
 3. domowe testy ciążowe – przeznaczone do indywidualnego użytku domowego, ich skuteczność zależy przede wszystkim od poziomu czułości.

Domowe testy ciążowe

Paskowe testy ciążowe – działanie krok po kroku

Paskowy test ciążowy to nic innego jak  cienki pasek zapakowany w folię ochronną. Ten rodzaj testu można przeprowadzić w warunkach domowych:

 1. Pobierz próbkę moczu do czystego pojemniczka (niestety producenci paskowych testów ciążowych nie dodają do opakowania pojemnika, do którego mogłaby zostać pobrana próbka – decydując się na ten rodzaj testu, musimy przygotować go sobie we własnym zakresie).
 2. Otwórz woreczek ochronny w miejscu wyznaczonym na opakowaniu.
 3. Wyjmij z opakowania ochronnego test, dotykając go tylko w wyznaczonym miejscu – to ważne aby nie zabrudzić (nie pozwolić na zanieczyszczenie) pozostałej części paska. Może to wpłynąć na sfałszowanie wyników testu.
 4. Zanurz oznakowaną końcówkę paska w pojemniku z próbką moczu na kilka sekund (ważne aby pasek był zanurzony do wyznaczonego miejsca – linia oznaczona słowem MAX – około 1 cm od końca paseczka). Czas zanurzenia to kilka sekund (ok. 3-5 sekund).
 5. Odłóż test ciążowy w suche i czyste miejsce i zaczekaj minutę.
 6. Po upływie wyznaczonego czasu skontroluj wyniki testu:
  jeden pasek (pasek kontrolny) – najprawdopodobniej nie jesteś w ciąży (wynik negatywny),
  dwa paski (kontrolny i testowy) – najprawdopodobniej jesteś w ciąży (wynik pozytywny),
  brak paska lub pojawienie się paska w nieprawidłowym miejscu – wynik nieprawidłowy, powinnaś powtórzyć test ciążowy.

Pamiętaj: Test paskowy daje prawidłowy wynik po upływie 1 minuty i przed upływem 10 minut od jego wykonania. W przypadku gdy test wyszedł negatywnie, a okres nadal się nie pojawił, zrób test jeszcze raz.

Dowiedz się więcej: Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać? >>

Strumieniowe testy ciążowe – działanie krok po kroku

Strumieniowy test ciążowy jest znacznie wygodniejszy, a kształtem przypomina termometr elektryczny. Można go wykonać praktycznie wszędzie, ponieważ nie wymaga od kobiety dodatkowych zabiegów i skomplikowanych czynności.  Aby wykonać strumieniowy test ciążowy:

 1. Wyjmij test ciążowy z pudełka i ściągnij nakładkę z końcówki testu.
 2. Końcówkę testu skieruj bezpośrednio pod strumień moczu lub pobierz próbkę moczu do czystego pudełeczka, w którym zanurzysz końcówkę testu (tak samo jak w przypadku ciążowego testu paskowego).
 3. Załóż ponownie nakładkę na końcówkę testu i odłóż go w czyste i suche miejsce, odczekaj 1-2 minuty.
 4. Po upływie wyznaczonego czasu, kiedy na teście pojawią się kolorowe kreski, skontroluj wynik:
  dwie czerwone kreski w polu testowym (T) i kontrolnym (C) – najprawdopodobniej jesteś w ciąży (wynik pozytywny),
  jedna czerwona kreska w polu kontrolnym (C) – najprawdopodobniej nie jesteś w ciąży (wynik negatywny),
  brak czerwonej kreski na teście lub kreska w innym miejscu niż pole kontrolne (C) – wynik testu jest nie ważny, powinnaś powtórzyć test.

Pamiętaj: Po otrzymaniu negatywnego wyniku odczekaj  jeszcze 5 minut dla uzyskania 100% pewności.

Płytkowe testy ciążowe – działanie krok po kroku

Aby przeprowadzić płytkowy test ciążowy:

 1. Otwórz i wyjmij z opakowania test ciążowy, kiedy będziesz zdecydowana na jego przeprowadzenie (nie wykonuj testu po upływie daty przydatności do użycia).
 2. Pobierz próbkę moczu do czystego pojemniczka.
 3. Zanurz końcówkę pipety w próbce i pobierz (ściskając jej szeroką część) kilka kropli moczu.
 4. Umieść w okienku testowym kilka kropi moczu.
 5. Odłóż test w suche i czyste miejsce, odczekaj 3- 5 minut.
 6. Odczytaj wynik testu:
  dwie kreski w polu testowym i kontrolnym – wynik pozytywny, najprawdopodobniej jesteś w ciąży,
  jedna kreska w polu kontrolnym – wynik negatywny, najprawdopodobniej nie jesteś w ciąży,
  jedna linia w polu testowym lub brak linii – wynik niepoprawny, powinnaś powtórzyć test.

Pamiętaj: Żaden test ciążowy przeprowadzany w warunkach domowych nie daje 100% pewności otrzymanego wyniku, a zbyt szybkie przeprowadzenie testu może wpłynąć na sfałszowanie jego wyniku. Nawet gdy na teście pojawią się dwie kreski , które nie są jednolite (np. jedna jest bledsza od drugiej) wskazuje to, że najprawdopodobniej jesteś w ciąży, a Twoim kolejnym krokiem powinno być umówienie się na wizytę do lekarza ginekologa.

Dowiedz się więcej: Pierwszy miesiąc ciąży: czego się spodziewać i na co uważać? >>

Czułość testów ciążowych

W zależności od producenta zakupiony przez nas test ciążowy może charakteryzować się różną czułością. Tym samym dwa różne testy mogą dać nam dwa różne wyniki, zwłaszcza na etapie wczesnego przeprowadzenia testu.

 • Test o czułości 10mlU/ml przeznaczone są dla najbardziej niecierpliwych kobiet, ponieważ są w stanie najwcześniej wykryć ciążę (około 7-10 dni po zapłodnieniu).
 • Testy o czułości 25mlU/ml najlepiej robić w dniu spodziewanej miesiączki, natomiast  testy o niższej czułości, mogą być miarodajne dopiero około 7 dni później.

Ważne: Jeżeli pomimo Twoich przeczuć, domowy test ciążowy daje wynik negatywny, nie zakładaj od razu  że nie jesteś w ciąży. Warto w takim przypadku zdecydować się na laboratoryjny test ciążowy z krwi, który jest 100% skuteczny, a dodatkowo potrafi wykryć ciążę nawet na jej wczesnym etapie.

Dowiedz się więcej: Kiedy zrobić test ciążowy, aby był miarodajny? >>

Ile kosztuje test ciążowy?

Cena domowego testu ciążowego waha się od kilku do kilkunastu, a czasem kilkudziesięciu złotych (maksymalnie około 25 zł).

W przypadku testów ciążowych wykonywanych w warunkach laboratoryjnych cena wyniesie od kilkunastu do maksymalnie 40 zł, w zależności od wybranego przez nas laboratorium.

Internetowe testy ciążowe

Warto wspomnieć, że również w Internecie możemy spotkać „testy ciążowe”. Zabawa internetowa przeprowadzana jest w formie quizu. Osobie, która jest zainteresowana internetowym testem ciążowym i odwiedza stronę internetową, po kliknięciu w odnośnik „zrób test” zadawane jest kilka pytań np.:

 • Czy ostatnio uprawiałaś stosunek seksualny?
 • Czy w tracie uprawiania seksu miałaś dni płodne?
 • Czy uprawiałaś seks bez zabezpieczenia?
 • Czy spóźnia ci się okres?
 • Czy zauważyłaś nadwrażliwość piersi?
 • Czy częściej oddajesz mocz?

Szczegółowość zadawanych pytań zależy od portalu internetowego, na którym został umieszczony. Na podstawie zebranych przez nas odpowiedzi specjalny algorytm wylicza „prawdopodobieństwo” zajścia w ciążę.

Uwaga: Internetowe testy ciążowe należy wypełniać tylko w formie zabawy, w żadnym wypadku wyniku takiego testu nie powinniśmy traktować jako miarodajnej informacji potwierdzającej lub wykluczającej ciążę.

Jak działają domowe testy ciążowe - rodzaje - sprawdzanie wyniku

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju testów ciążowych, zarówno tych  wykonywanych w warunkach laboratoryjnych, jak i takich, które są przeznaczone do zrobienia w domowym zaciszu. To, który z nich wybierzemy zależy od naszych osobistych preferencji.

Jeżeli jednak zależy nam na wykryciu jak najszybszym wykryciu ciąży i chcemy mieć 100% pewność powinnyśmy zdecydować się na jeden z laboratoryjnych testów ciążowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Malwina Tomżyńska Malwina Tomżyńska [+ info]

Z wykształcenia ekonomista, od 2011 roku związana z bankowością. Pisze z zamiłowania. W wolnych chwilach spełnia się pedagogicznie przekazując swoją wiedzę przyszłym rachunkowcom. Prywatnie szczęśliwa mama, zgłębiająca tajniki budowy domu systemem gospodarczym i właścicielka rudego kota Władysława. Miłośniczka skandynawskich kryminałów, niemieckich samochodów, aktywnego wypoczynku i dobrego jedzenia.

Zobacz również