Jak działa kalkulator kredytów konsolidacyjnych?

Czy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z finansowego dołka, czy raczej drąży ten dołek, powiększając dług? W odpowiedzi może pomóc kalkulator kredytów.

 
Jak działa kalkulator kredytów konsolidacyjnych?

Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest dla osób, które chcą połączyć wszystkie swoje kredyty i płacić tylko jedną, niższą niż dotąd ratę. Ile taka rata może wynosić i jakie koszty trzeba będzie ponieść w związku z tego rodzaju udogodnieniem? Wiele wyjaśni kalkulator kredytów konsolidacyjnych.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla osób, które spłacają kilka kredytów na raz, a chciałyby to zmienić. Oczywiście, nie można po prostu pozbyć się części zobowiązań, ale można je połączyć w jeden kredyt, za który wystarczy zapłacić jedną ratę w miesiącu. Przy okazji łączenia kredytów, bank obniża wysokość miesięcznej raty przez wydłużenie okresu spłaty. Kredytobiorca zyskuje zatem dwa udogodnienia:

  • ograniczenie liczby przelewów w miesiącu do jednego,
  • obniżenie kwoty miesięcznych obciążeń domowego budżetu.

Jeśli kredytobiorca cieszy się dobrą opinią banku (ma w miarę dobrą historię kredytową i wystarczającą zdolność kredytową) może skorzystać też z propozycji „dobrania” dodatkowej gotówki.

Przy tej okazji, warto wyjaśnić, że niska zdolność kredytowa może wpłynąć na obniżenie kredytu konsolidacyjnego do wysokości, która nie wystarczy na połączenie wszystkich kredytów.

Ile wyniesie oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego?

Kredyty mają różne oprocentowanie. Kredyty hipoteczne są pod tym względem dużo korzystniejsze, niż kredyty konsumpcyjne. Ile zatem wyniosą odsetki od kredytu łączącego zobowiązania o różnej stopie procentowej? Bank ustala te kwestie odrębnie dla każdej sprawy. Kalkulator kredytów konsolidacyjnych pozwala wskazać przewidywane oprocentowanie, bądź przyjmuje najpowszechniej stosowane w danym okresie oprocentowanie, np. 12%.

Jak działa kalkulator kredytów konsolidacyjnych?

Kalkulator kredytów konsolidacyjnych to narzędzie, które przybliża osobie chętnej do podjęcia takiego zobowiązania, w jakim stopniu zmieni się wielkość miesięcznych zobowiązań przy wybranym okresie spłaty kredytu oraz przy ewentualnym skorzystaniu z dodatkowej gotówki oferowanej do kredytu konsolidacyjnego.

Kredyt gotówkowy do 200 000 zł na 10 lat
Sprawdź, jak pożyczać taniej >>

Kalkulator kredytów konsolidacyjnych może być dość ogólnym lub bardzo precyzyjnym narzędziem. Niektóre z nich, np. kalkulator Totalmoney.pl wymagają wpisania każdego kredytu z osobna, z określeniem rodzaju zobowiązania, wysokości raty, sumy pozostałej do spłaty, oprocentowania i liczby rat. Inne, np. kalkulator dostępny na stronie Akredo.pl poprzestają na żądaniu sumy kredytów do spłaty, wskazaniu liczby pozostałych rat, liczby rat oczekiwanej w przypadku kredytu konsolidacyjnego oraz ewentualnie, sumy dodatkowych środków.

Za każdym razem uzyskuje się wynik w postaci wysokości przyszłej raty w zależności od długości okresu spłaty.

Dowiedz się więcej: Symulacja kredytu – dlaczego warto ją przeprowadzić? >>

Kalkulator kredytów konsolidacyjnych – kiedy warto z niego skorzystać?

To narzędzie jest szczególnie użyteczne, gdy kredytobiorca nie ma przysłowiowego noża na gardle, a jedynie rozważa możliwość skorzystania z kredytu konsolidacyjnego. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że choć rata miesięczna może obniżyć się nawet o 30% to koszty kredytu znacznie wzrosną. Dzieje się tak głównie przez znaczne wydłużenie okresu spłaty.

Kalkulator kredytów konsolidacyjnych pozwala w zaciszu czterech ścian, na spokojnie przemyśleć, czy warto ulżyć sobie doraźnie, uwalniając pewną pulę środków do comiesięcznego wykorzystania przy jednoczesnym zwiększeniu kosztów wszystkich zaciągniętych kredytów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Anna Nowak Anna Nowak [+ info]

Na łamach portali internetowych relacjonuje zmiany na rynku pracy. Z uwagą przygląda się ofertom zatrudnienia, poszukując ich mocnych i słabych stron. Sprawdza, co spędza sen z powiek HR-owców. Dostarcza inspiracji niezdecydowanym i odkrywa sposoby osiągania celów zawodowych. Jako redaktor portalu KarieraKobiety.pl wspiera aktywność zawodową i emancypację finansową kobiet. Po godzinach – amatorka zdrowej kuchni, pasjonatka fotografii i sketchnotingu.

Zobacz również