Jak działa kalkulator kredytów gotówkowych?

Przy wyborze kredytu gotówkowego można zdać się na przypadek, można odwiedzić każdy bank i porównać oferty, a można wykorzystać kalkulator kredytów online.

 
Jak działa kalkulator kredytów gotówkowych?

Przez ostatnie lata przyzwyczailiśmy się intensywnie eksploatować dobrodziejstwa internetu. Dziś już nikt nie chodzi od jednego banku, do drugiego, w poszukiwaniu najbardziej korzystnej oferty kredytowej. Sporo osób korzysta z pomocy pośredników finansowych. Największa grupa kredytobiorców poszukuje jednak intratnych, bankowych propozycji w internecie. Służy do tego kalkulator kredytów. Dopiero, gdy przeprowadzimy wstępną selekcje ofert, udajemy się do banku. Albo nie… Przecież kalkulator kredytów zazwyczaj umożliwia zamówienie konsultacji z przedstawicielem banku przez telefon!

Co powie nam kalkulator kredytów gotówkowych?

Kalkulator kredytów często jest nazywany również porównywarką kredytową, pozwala on bowiem poznać oferty kilku wybranych lub wszystkich banków. Warunkiem uzyskania interesujących nas informacji jest wprowadzenie wymaganych danych.

Czego można dowiedzieć się wykorzystując kalkulator kredytów? Udostępnia on zbiór precyzyjnych informacji o:

  • oprocentowaniu kredytu gotówkowego w wybranych bankach,
  • wysokości opłat i prowizji związanych z kredytem,
  • kosztach ubezpieczeń,
  • wysokości rat w wariancie rat równych lub malejących,
  • koszcie całkowitym kredytu,
  • sumie rat kredytu oraz sumie kosztów dodatkowych,
  • dodatkowych udogodnieniach, np. okresowych promocjach, czy programach partnerskich.

Wszystko najczęściej ujęte jest w przejrzystej, tabelarycznej postaci, która ułatwia porównanie poszczególnych elementów oferty w kilkunastu bankach.

Przykładowy kalkulator kredytów gotówkowych

Jednym z bardzo przejrzystych kalkulatorów gotówkowych jest narzędzie udostępnione na stronie totalmoney.pl. Kalkulator, choć nie jest porównywarką (nie zawiera ofert banków) wskazuje dość dużą liczbę parametrów kredytu. Podobne rozwiązanie jest prezentowane na stronie bankier.pl.

Kredyt gotówkowy do 200 000 zł na 10 lat
Sprawdź, jak pożyczać taniej >>

Jeśli ktoś chce porównać propozycje banków, powinien odwiedzić stronę taką jak 17bankow.com. Porównywarka prezentuje zestaw wskaźników zawierający m.in. RRSO, zatem potencjalny kredytobiorca bez większych problemów może ustalić, który bank będzie go najmniej kosztował.

Jakich danych wymaga kalkulator kredytów gotówkowych?

Każdy kalkulator kredytowy żąda od nas wpisania, choćby ograniczonej, ilości danych. Należą do nich m.in.: oczekiwana wysokość kredytu, cel kredytu (np. na zakup samochodu), preferowany okres spłaty, oprocentowanie kredytu, oprocentowanie prowizji banku oraz rodzaj rat (raty malejące lub równe).

Dowiedz się więcej: Symulacja kredytu – dlaczego warto ją przeprowadzić? >>

Czego nie dowiemy się z internetu

Internetowy kalkulator kredytów jest niezwykle przydatny podczas wstępnej weryfikacji ofert bankowych. Trzeba jednak pamiętać, że fakt, iż dla nas któryś z banków jest atrakcyjny, nie oznacza, że uzyskamy w nim kredyt.

Nawet porównywarki, które prezentują skondensowane oferty kredytowe banków i ułatwiają kontakt z wybranymi instytucjami, nie są w stanie zweryfikować w pełni warunków istotnych dla umowy kredytowej.

Dopiero podczas rozmowy z pracownikiem banku zostaniemy zapytani o takie dane jak: źródło i wysokość dochodów, rodzaj umowy wiążącej nas z pracodawcą, wiek, zaciągnięte kredyty, pożyczki, karty kredytowe w naszym portfelu oraz wysokość miesięcznych kosztów stałych. Bank zweryfikuje też naszą historię kredytową i dopiero na tej podstawie przedstawi ostateczną propozycję kredytu gotówkowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Anna Nowak Anna Nowak [+ info]

Na łamach portali internetowych relacjonuje zmiany na rynku pracy. Z uwagą przygląda się ofertom zatrudnienia, poszukując ich mocnych i słabych stron. Sprawdza, co spędza sen z powiek HR-owców. Dostarcza inspiracji niezdecydowanym i odkrywa sposoby osiągania celów zawodowych. Jako redaktor portalu KarieraKobiety.pl wspiera aktywność zawodową i emancypację finansową kobiet. Po godzinach – amatorka zdrowej kuchni, pasjonatka fotografii i sketchnotingu.

Zobacz również