Ile średnio płacimy za przelew bankowy

Przelew bankowy to czynność, za której wykonanie pobierane są różne prowizje i opłaty. W zależności od rodzaju przelewu oraz banku, koszt realizacji może się znacząco różnić.

 
Ile średnio płacimy za przelew bankowy

Przelew bankowy to podstawowa funkcja i największe udogodnienie w bankowości elektronicznej. W zależności od jego rodzaju oraz polityki banku, w którym rachunek został założony, różnić się będą opłaty oraz prowizje. Narodowy Bank Polski regularnie wydaje raport, w którym porównywane są wszelkie koszty związane z usługami siedemnastu banków w Polsce.

Przelew bankowy – zlecenie w oddziale

Przelew bankowy zlecony w oddziale jest jedną z najdroższych form płatności. Wszystkie analizowane banki pobierały prowizję za jego realizację.

W I półroczu 2016 roku średni koszt wynosił ok. 6,98 zł – najmniej 2,30 zł, najwięcej 10,00 zł. Co znamienne, jak donosi NBP, wartość ta wzrosła o 0,39 zł w stosunku do I półrocza 2015 roku.

Przelew bankowy – zlecenie przez telefon

Polecenie płatności za pośrednictwem infolinii to nieco tańsza forma, niż przelew w oddziale. Taką opłatę pobiera czternaście na siedemnaście analizowanych przez NBP banków.

Średni koszt polecenia zrealizowanego przez telefon to 3,31 zł. Podobnie jak powyżej, koszt ten w zestawieniu I półrocza 2016 r. do I półrocza 2015 r. wzrósł o 0,22 zł.

Co znamienne, opłata za przelew bankowy przez telefon obowiązywała w dwunastu bankach. Darmową usługę oferują ING Bank Śląski (serwis automatyczny HaloŚląski) oraz Bank Zachodni WBK poprzez BZ WBK24 Telefon. Posiadacze rachunków w Krakowskim Banku Spółdzielczym, Euro Banku oraz BOŚ nie mają możliwości skorzystania z tej usługi.

Przelew internetowy – najtaniej i najszybciej

Jak wynika z raportu przygotowanego przez NBP, najtańszy przelew bankowy można dokonać przez internet. Średni koszt takiej usług wynosi 0,10 zł i w porównaniu do I półrocza 2015 r. wartość ta wzrosła o 0,01 zł.

Ponadto, w trzynastu bankach przelew internetowy był oferowany za darmo. Jedynie PeKaO, Deutsche Bank oraz Krakowski Bank Spółdzielczy pobierał opłaty z tego tytułu. Takiej możliwości nie mają jednak posiadacze rachunku Standard w Euro Banku.

Dowiedz się więcej: Jak anulować przelew internetowy >>

Przelew natychmiastowy

Koszt przelewu natychmiastowego różni się w zależności od tego, czy zostanie zlecony w oddziale banku, przez telefon czy przez internet. Jednak tylko w dwóch bankach istnieje możliwość wykorzystania trzech kanałów – Alior Bank oraz mBank. Pozostałe udostępniają tę usługę wyłącznie w jednej lub dwóch opcjach.

Przelew internetowy jest najpopularniejszą formą składania dyspozycji szybkich płatności. We wszystkich analizowanych bankach, przelew natychmiastowy kosztuje średnio 5 zł i jest o 0,29 zł wyższy, niż w I półroczu 2015 r. Ta usługa jest jednak dostępna tylko w ośmiu instytucjach.

Dowiedz się więcej: Przelew bankowy – najważniejsze rodzaje przelewów i różnice między nimi >>

Przelew SORBNET

SORBNET 2 jest systemem, który wprowadzony został przez NBP do obsługi przelewów międzybankowych na kwoty równe lub większe, niż milion złotych.

W 2001 roku uruchomiona została usługa, dzięki której posiadacze rachunków mogą dokonać przelewu SORBNET również na mniejsze kwoty. Z usługi tej mogą korzystać w zasadzie klienci wszystkich banków, poza Bankiem Millennium, zaś w przypadku Euro Bank przelewana kwota wciąż musi być równa lub większa, niż milion złotych.

Dowiedz się więcej: Co to jest przelew SORBNET i kto może korzystać z tej usługi? >>

  • Pobierana opłata uzależniona jest od przekazywanej kwoty. Przelew bankowy poniżej miliona złotych w I półroczu 2016 roku kosztował średnio 31,27 zł (wartość ta waha się w przedziale 4,99 zł do 44,00 zł).
  • Przelew SORBNET powyżej kwoty miliona złotych był dużo tańszy i średnio wynosił 18,81 zł, co wynika z wahania w przedziale 4,99 zł do 40,00 zł.

Który przelew bankowy się najbardziej opłaca?

Z powyższego wynika, że najbardziej opłacalny dla klienta jest przelew bankowy, którego polecenie następuje w internecie. Jeżeli nie wymagają tego okoliczności, nie opłaca się korzystać z przelewów natychmiastowych oraz w systemie SORBNET. Za te usługi pobierane są dodatkowe opłaty, zatem dedykowane są dla tych klientów, którzy muszą z nich skorzystać z uzasadnionych przyczyn.

Najdroższą formą przekazywania środków są przelewy bankowe zlecone w oddziałach. Nieco mniej zapłacą te osoby, które zdecydują się skorzystać z linii telefonicznej.

Dowiedz się więcej: Od czego zależą opłaty za zagraniczny przelew bankowy? >>

Klienci, którzy z własnych powodów nie chcą korzystać z bankowości elektronicznej, mogą pokusić się o przelewy bankowe telefoniczne w ING Bank Śląskie lub Banku Zachodnim WBK. Korzystając z ich automatycznego serwisu telefonicznego, nie zostanie pobrana dodatkowa opłata. Jest to szczególnie polecana usługa dla osób starszych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również