Ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym?

Dostajesz zasiłek przedemerytalny? Wiesz, ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

 
Ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym?
Ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym? / źródło zdjęcia: Getty Images / Schulz Christian

Ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba, która uzyskała prawo do świadczenia. Nic dziwnego, w końcu zasiłek nie jest zbyt wysoki. W tym artykule przypomnimy krótko, czym jest to świadczenie i komu przysługuje. Rozwiejemy wątpliwości, czy w ogóle można – i ile można – dorabiać do zasiłku.

Zasygnalizujemy też, czym jest ustawa o świadczeniach przedemerytalnych i co można w niej znaleźć.

Czym jest świadczenie przedemerytalne?

Zasiłek przedemerytalny jest formą wsparcia dla osób, którym niewiele brakuje do wieku emerytalnego, a jednocześnie nie mają pracy. Mogą się o niego starać kobiety w wieku 55 i 56 lat lub mężczyźni w wieku 60 i 61 lat. Ważny jest również staż pracy, który ma się za sobą:

 • 20 lat dla kobiet,
 • 25 lat dla mężczyzn.

Świadczenie przysługuje osobom, które są zarejestrowane jako bezrobotne. Ważne jest też, żeby spędzić 6 miesięcy na zasiłku dla bezrobotnych. W tym czasie nie możemy odrzucić propozycji pracy lub stażu ze strony urzędu pracy.

Świadczenie przedemerytalne wynosi obecnie 1070,99 zł brutto.

Dowiedz się więcej: Zasiłek przedemerytalny a świadczenie przedemerytalne – jaka jest różnica?

Zasiłek przedemerytalny a praca – czy to się wyklucza?

Ustawa o świadczeniach przedemerytalnych zezwala na łączenie zasiłku przedemerytalnego a pracy.

Nie bez znaczenia jest jednak to, ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym. Przepisy wprowadzają dwa podstawowe pojęcia:

 • dopuszczalna kwota przychodu – obliczana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, które podaje GUS i wynosi 25% średniej pensji. Do tego poziomu możemy zarabiać bez uszczerbku dla zasiłku przedemerytalnego. Obecnie jest to kwota 1 067,90 zł miesięcznie (czyli 12 814,80 zł rocznie). Jeśli zaczniemy zarabiać więcej, to nasz zasiłek będzie stopniowo obniżany. Na szczęście istnieje tzw. kwota gwarantowana, która wynosi 535,50 zł,
 • graniczna kwota przychodu – określana jest też na podstawie przeciętnego wynagrodzenia (70% średniej pensji) i wynosi 2 990,10 zł miesięcznie (35 881,20 zł rocznie.). Po przekroczeniu tego poziomu nasz zasiłek przedemerytalny będzie całkowicie zawieszony.

Wyżej wymienione kwoty są ustalane na każdy rok osobno. Informacje o tym, ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym w 2019 roku będą podane do wiadomości pod koniec lutego. Będą obowiązywały od marca nowego roku.

Kredyt gotówkowy do 200 000 zł na 10 lat
Sprawdź, jak pożyczać taniej

Warto mieć świadomość, że mogą zaistnieć okoliczności, które zawieszają prawo do zasiłku. Mogą to być:

 • wcześniej wspomniane miesięczne przychody wyższe niż 2 990,10 zł,
 • osiągnięcie wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) i nabycia prawa do emerytury,
 • jeśli nabywamy nieruchomość rolną lub zostajemy współwłaścicielami nieruchomości rolnej większej niż 2 ha,
 • jeśli nabywamy prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej albo podjęcia wypłaty renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej,
 • jeśli została nam przyznana renta rodzinna, to mamy prawo wybrać jeden z zasiłków, to od nas zależy, co wybierzemy. 

Dowiedz się więcej: Wcześniejsza emerytura – dla kogo i kiedy

Zatem ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym?

Podsumowując, Ustawa o świadczeniach przedemerytalnych nie zabrania łączenia pobierania zasiłku i pracy dodatkowej. Nasz zasiłek przedemerytalny zostanie uszczuplony, jeśli przekroczymy kwotę 1 067,90 zł miesięcznie. Zostanie zawieszony, jeżeli przekroczymy kwotę 2 990,10 zł miesięcznie.

Można stwierdzić, że dopuszczalne wynagrodzenie jest stosunkowo wysokie i pozwala nam godnie żyć. Zdecydowanie jest to lepsze rozwiązanie niż całkowity zakaz pracy dodatkowej dla osób w  wieku przedemerytalnym. Sam zasiłek jest zbyt skromny, żeby z niego wyżyć. W połączeniu z dodatkowym wynagrodzeniem może być dla nas realnym wsparciem.

Innym ważnym aspektem, który warto poruszyć, jest nasza satysfakcja z pracy. Możemy pobierać świadczenie przedemerytalne i jednocześnie wciąż realizować się zawodowo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
 • O autorze
 • Ostatnie artykuły
Joanna Wojnarowska Joanna Wojnarowska [+ info]

Ekonomistka z wykształcenia i copywriter z zamiłowania. Lubi przedstawiać zawiły świat finansów w jak najbardziej przystępny sposób. Interesuje się polską blogosferą, szczególnie blogami dotyczącymi przedsiębiorczości. W wolnej chwili słucha radiowej Trójki, rysuje i pisze do szuflady.

Zobacz również