Ile kosztuje żłobek? Poznaj wszystkie wydatki!

Ile kosztuje żłobek? Nie wszystkie opłaty są podawane podczas rekrutacji. Zobacz, z czym musisz się liczyć, chcąc zapewnić dziecku całodzienną opiekę!

Ile kosztuje żłobek? Poznaj wszystkie wydatki!
Ile kosztuje żłobek, czyli wydatki na dziecko pod kontrolą

Dziecko jest największym skarbem i radością każdego rodzica. By móc zapewnić pociesze wszystko, co najlepsze, po dość długim urlopie macierzyńskim musisz wrócić do pracy. Jeśli nie masz pod ręką niepracujących dziadków ani opiekunki, konieczne jest skorzystanie z wyspecjalizowanych placówek, które zajmą się Twoim dzieckiem, kiedy Ty będziesz zajmować się obowiązkami służbowymi.
Czy wiesz jednak, ile kosztuje żłobek? Przeczytaj, z jakimi kosztami musisz się liczyć.

Ile kosztuje żłobek miejski?

Na pytanie – ile kosztuje żłobek, jest tylko jedna dobra odpowiedź – to zależy. Do żłobków miejskich najtrudniej jest się dziecku dostać z powodu bardzo dużej konkurencji, wywołanej przez niskie koszty czesnego i wyżywienia. Te zaś ustalane są przez Radę Miasta za pomocą odpowiedniej Uchwały. Całkowite wydatki będą się więc różnić w zależności od lokalizacji placówki.

Przyjmuje się najróżniejsze konwencje:

  • płatność abonamentową za konkretną liczbę godzin,
  • rozliczanie się za każdą godzinę spędzoną przez dziecko w żłobku,
  • określenie opłaty w zależności od poziomu minimalnego wynagrodzenia.

W każdym z tych przypadków opłaty ponoszone za czesne są dość niewielkie. Przykładowo w Zabrzu jest to 1 złotówka za każdą godzinę, w Warszawie natomiast już 1.78 zł, co jest bodajże najdroższa stawką w Polsce. W Uchwale Rady Miejskiej w Świdnicy można przeczytać o opłacie za godzinę wynoszącej 0.05% minimalnego wynagrodzenia, a więc będzie to 77 groszy.

Dowiedz się więcej: Najniższa krajowa – minimalne wynagrodzenie w Polsce >>

Oddając dziecko pod opiekę żłobka miejskiego na 10 godzin, trzeba się liczyć z opłatą miesięczną rzędu 170 złotych w najmniejszych miastach do nawet 400 złotych w stolicy.

Przeprowadzone wyliczenia są jedynie szacunkowe i mogą odbiegać od rzeczywistych opłat.

Żłobek niepubliczny, ale z dofinansowaniem

By wyjść naprzeciw rodzicom, których nie stać na skorzystanie z usług żłobków prywatnych, miasta organizują dofinansowania czesnego takich placówek. Dofinansowanie może wynosić nawet 80% ponoszonych kosztów.

We Wrocławiu pomoc miasta wynosi 2.85 zł za godzinę opieki. Rodzic natomiast płaci około 1.65 zł za godzinę. Z kolei w Jaworznie dopłata jest stała i wynosi 300 złotych na miesiąc, przy czym standardowy koszt ponoszony przez rodzica wynosi około 600 złotych miesięcznie samego czesnego.

W placówkach niepublicznych, ale z dofinansowaniem miejskim, trzeba się liczyć z opłatami za czesne rzędu 300-400 złotych miesięcznie. Nie można jednak zapominać, że niektóre miasta mogą dofinansowywać np. 11 miesięcy w roku albo konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków frekwencji dziecka. Taka sytuacja ma miejsce chociażby we Wrocławiu. Przez jeden miesiąc w roku zamiast 360 złotych, rodzic musi zapłacić prawie tysiąc.

Żłobki pełnopłatne dla wszystkich, ale za odpowiednią opłatą

Ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje żłobek prywatny bez dopłaty. Wszystko zależy od lokalizacji, a także specyfiki samej placówki. W dużych miastach można znaleźć miejsca z czesnym wynoszącym 400 złotych, ale w większości dominują droższe żłobki.

Ba, znajdą się nawet takie językowo-sportowe, choć trudno sobie wyobrazić niemowlę uczące się języków obcych. Za taki luksus trzeba zapłacić nawet do 2 tysięcy złotych. Będąc zmuszonym wydać taką ilość pieniędzy, dobrą alternatywną może okazać się opiekunka do dziecka na pełen etat.

Czesne to nie wszystko

Kiedy zaczyna się rekrutacja do żłobka, zaczynasz dowiadywać się o dodatkowych kosztach. W zależności od rodzaju placówki mogą to być:

  • wpisowe,
  • wyżywienie,
  • opłaty za zajęcia dodatkowe,
  • zwrot za artykuły higieniczne,
  • zajęcia dodatkowe.

Wpisowe jest najczęściej spotykane w żłobkach prywatnych. W tej opłacie kryje się pokrycie ewentualnych szkód wyrządzonych przez pociechę, jak chociażby zniszczenie zabawek, ale także mogą to być opłaty dotyczące wyjść wspólnych – np. do ZOO lub ogrodów botanicznych, a także przybory papiernicze.

Koszt wpisowego jest bardzo różny – z reguły wynosi od 200 złotych, do nawet tysiąca.

Ile kosztują pieluszki?

Najczęściej stosowaną praktyką jest, że rodzice dostarczają do żłobka wszystkie niezbędne artykuły higieniczne i kosmetyczne dla dziecka. Są to:

  • pieluszki,
  • chusteczki nawilżane,
  • szczoteczka do zębów i pasta,
  • kremy nawilżające,
  • puder,
  • inne, które rodzice uważają za niezbędne.

W przypadku konieczności dostarczenia tych produktów do żłobka nie można mówić o dodatkowym koszcie. Bez względu na to, czy dziecko przebywałoby w domu czy w placówce, te pieniądze trzeba byłoby wydać.

Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli praktyką żłobka jest samodzielne kupowanie takich produktów hurtowo dla wszystkich podopiecznych. Z perspektywy ośrodka jest to optymalne rozwiązanie, które nie wymaga przechowywania każdemu dziecku z osobna jego przyborów. Z drugiej jednak strony, rodzice nie mają żadnego wpływu na rodzaj kupowanych artykułów.

Równie dobrze mogą więc być kupowane pieluszki z najwyższej półki, choć w domu stosowane są te tańsze. Nikt nie ma też kontroli nad tym, czy na pewno cała ta kwota jest w ciągu miesiąca wykorzystywana. Taki koszt pojawia się w niewielkiej liczbie placówek prywatnych i wynosi około 200 złotych za miesiąc.

Wyżywienie też kosztuje

Szacując, ile kosztuje żłobek, dość oczywistym wydatkiem jest wyżywienie dziecka w trakcie jego pobytu w placówce. Zdecydowana większość oferuje możliwość przynoszenia własnych posiłków w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach – wymaga to jednak od rodziców dodatkowego gotowania i przyszykowywania posiłków.

Znaczna część rodziców wybiera więc catering – również dlatego, by pociecha zjadła to, co inni. Jadłospis w żłobku obejmuje cztery dania:

  • śniadanie,
  • zupę,
  • drugie danie,
  • podwieczorek.

W żłobkach miejskich koszt dziennego wyżywienia waha się od 6 do 8 złotych, a więc może wynosić nawet 170 złotych miesięcznie. W placówkach prywatnych wybór możliwych dań dla dziecka jest nieco większy i może obejmować diety: wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe, lekkostrawne.

Cena takiego czterodaniowego jadłospisu w żłobku wynosi od 12 do nawet 15 złotych. Miesięczny koszt można określić więc na poziomie 330 złotych.

Dowiedz się więcej: Jadłospis w żłobku – co najczęściej jedzą dzieci? >>

Zajęcia dodatkowe, wyjścia i konsultacje specjalistyczne

Te koszty należą do kategorii nieobowiązkowych. Żłobek nie ma prawa wymagać ich uiszczenia, acz po prawdzie rodzice nie mają zbyt wielkiego wyboru. Chodzi o wydatki na wyjścia grupowe czy zajęcia dodatkowe, takie jak:

  • rytmika,
  • nauka języka obcego,
  • muzyka,
  • basen i inne zajęcia sportowe.

W dobrej jakości żłobkach prywatnych zajęcia i wyjścia są wliczone już najczęściej w cenie czesnego. W niektórych jednak tak nie jest – w tym także w placówkach miejskich. Brak zapłaty będzie oznaczało nic innego, jak pozostawienie dziecka samego w żłobkowej sali z jedną opiekunką, podczas kiedy inne dzieci będą zażywać danej przyjemności.

Rodzice raczej wolą unikać separowania dziecka od reszty grupy i pokazywania, że jest inne w jakimkolwiek stopniu. Te koszty są bardzo trudne do oszacowania – nie każdy żłobek posiada ofertę zajęć dodatkowych, a w miesiącach zimowych wyjścia są rzadkością.

Czasem może też zdarzyć się, że dziecko będzie sprawiało jakieś problemy wychowawcze lub nie będzie rozwijać się prawidłowo. Żłobek będzie namawiał na udanie się do odpowiednich specjalistów z dziedziny logopedii, psychologii czy neurologii. Dyrekcja placówki nie będzie w stanie zmusić rodziców do konsultacji lekarskich, jednak mogą okazać się one wskazane.

Termin wizyty w państwowym ośrodku może być na tyle odległy, że bez prywatnej porady ciężko będzie zadowolić pracowników żłobka. A więc – ile kosztuje żłobek?

Podliczając wszystkie koszty posłania dziecka do żłobka, stwierdzamy, że nie są to małe sumy. W przypadku placówek miejskich w dużych miastach trzeba się liczyć z podstawowym wydatkiem rzędu nawet 500 złotych miesięcznie. Prywatne żłobki z dofinansowaniem są trochę droższe – średni koszt miesięczny wynosi ok. 700 złotych. Najdroższe są te placówki, które w całości musi opłacić rodzic. Oczywiście zawsze trzeba doliczyć jeszcze dodatkowe koszty, które zostały wymienione wcześniej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Elzbieta Tchorowska Elzbieta Tchorowska [+ info]

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Informatyka. Zawodowo zajmuje się Project Managementem i prowadzi niewielką agencję marketingową Numnet zajmująca się kreacją contentu na strony internetowe. Interesuje się tematyką finansów i oszczędzania oraz wszystkim, co pozwala usprawnić nadzór nad budżetem domowym. Prowadzi autorski blog Wszystko o Pieniadzach.

Zobacz również