Ile kosztują działki budowlane w Polsce

Zakup działki budowlanej to kosztowna inwestycja. Wyjaśnimy, ile kosztują działki budowlane w poszczególnych rejonach Polski.

 
Ile kosztują działki budowlane w Polsce
Koszt działki budowlanej w Polsce

Działki budowlane powszechnie uważa się za trafione inwestycje. Wynika to z faktu, że nieruchomości tracą na swojej wartości wyłącznie w przypadku wojny. W pozostałych okresach ich cena wzrasta, choć zdarzają się wahania. Niemniej, środki ulokowane w nieruchomościach są najpewniejszą inwestycją.

Działka budowlana – im więcej walorów, tym droższa

Wartość inwestycji wzrasta wraz z walorami działki. Dobra droga dojazdowa, bliskość miasta i uzbrojenie terenu odgrywa w tej sprawie kluczową rolę.

Atrakcyjne krajobrazowo położenie działki, nad jeziorem, w górach lub w okolicach nadmorskich, to wyższa cena ziemi oraz nieruchomości, a także możliwość zainwestowania w działalność turystyczną.

Niższe ceny dotyczą nieruchomości wznoszonych na niestabilnych i podmokłych gruntach, wymagających dodatkowych nakładów finansowych.

Poniżej podpowiadamy, jak kształtują się średnie ceny działek w poszczególnych regionach naszego kraju.

Dowiedz się więcej: Budowa domu – jak wybrać odpowiednią działkę >>

Średnie ceny działek budowlanych w Polsce

Warto zwrócić uwagę, że działki budowlane obecnie tanieją. Jest to zatem korzystne dla tych, którzy dopiero planują swoją inwestycję. Sprzedaż działki kupionej w najbliższym czasie będzie można atrakcyjnie odsprzedać za kilka lat.

Działki budowlane w dużych miastach i w okolicach aglomeracji miejskich wiążą się z dużymi nakładami finansowymi. Najdroższe są miasta wojewódzkie, a wśród nich – Warszawa, zdecydowanie wyprzedzająca cenowo inne duże miasta. W stolicy, za metr kwadratowy, zapłacimy 663,3 zł.

Na średnim poziomie kształtują się ceny w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i w Kielcach. Ceny metra kwadratowego wynoszą od 267,9 zł (Katowice) do 433 zł (Poznań) za metr kwadratowy.

Najtańsze działki budowlane znajdziemy w Gorzowie Wielkopolskim – 36,3 zł za metr kwadratowy.

Na atrakcyjne ceny działek budowlanych mogą liczyć rodziny otrzymujące świadczenia „Rodzina 500+”, zdecydowane związać swoje życie z regionem warmińsko-mazurskim. Gmina Kurzętnik zaoferowała kupno ziemi pod zabudowę za połowę ceny.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać na budowie domu? >>

Najtańsze i najdroższe regiony kraju – gdzie kupować działki?

Osoby szukające tanich działek budowlanych, powinny zwrócić się w stronę województwa lubuskiego, gdzie średnia cena za metr kwadratowy, kształtowała się w listopadzie 2017 roku na poziomie 46,5 zł. Na drugim miejscu znajduje się województwo warmińsko-mazurskie, z ceną 50 zł za metr kwadratowy.

Kupno działki na terenie województwa podkarpackiego to wydatek nawet 57,7 zł za metr kwadratowy. Nieco droższe działki występują na Opolszczyźnie – 64,9 zł za metr kwadratowy oraz w Łódzkiem – 72,5 zł za metr kwadratowy.

Najdroższe działki znajdują się w województwie mazowieckim – 170,6 zł za metr kwadratowy, pomorskim – 139,7 zł za metr kwadratowy oraz małopolskim – 101,3 zł za metr kwadratowy.

Rodzaje działek budowlanych

Warto wiedzieć, że działki budowlane w Polsce można podzielić na kilka rodzajów. Z punktu widzenia rynkowej ceny, najbardziej adekwatnym podziałem jest następujący:

  • Działka pod zabudowę mieszkalną,
  • Działka rekreacyjna,
  • Działka siedliskowa,
  • Działka pod działalność komercyjną,
  • Działalność pod zabudowę przemysłową.

Tak wyszczególnione kategorie pozwalają na precyzyjny wybór działki pod względem własnych potrzeb i oczekiwań.

Pierwsze trzy rodzaje dotyczą użytkowania na własne potrzeby, dwa ostatnie odnoszą się działalności nastawionej na generowanie zysków. Przy czym rozróżnienie na działalność komercyjną oraz przemysłową podyktowane jest tym, że np. budowa biurowca musi spełniać inne warunki niż budowa fabryki mączki rybnej.

Dokładny wywiad to podstawa dobrej transakcji

Nie zapominajmy, że ceny działek budowlanych kształtowane są przez wiele elementów. Najdroższe parcele znajdują się w obrębie dużych miast. Developerzy chętnie inwestują w kupno działek na terenach miejskich, bowiem pozwalają one uzyskać spore zyski na sprzedaży pod budowę  wielkich marketów lub biurowców.

Im większa odległość od aglomeracji miejskich, tym niższa cena działki budowlanej. Nabywcami pozamiejskich działek są najczęściej nabywcy indywidualni, spragnieni spokoju i odpoczynku od zgiełku miasta.

Działki budowlane w ośrodkach turystycznych

Najdroższe działki znajdują się w popularnych kurortach. Inwestorzy, decydujący się na zakup ziemi, finalizują korzystne finansowo inwestycje z myślą o branży turystycznej. Opłacalne jest inwestowanie nawet w niewielkie działki na terenach górskich czy nadmorskich, na których zostaną wzniesione ośrodki wypoczynkowe, restauracje czy hotele.

Ceny działek budowlanych warunkowane są również dostępną infrastrukturą. Tańsze parcele nie posiadają drogi dojazdowej. Cena parceli wzrasta, w zależności od tego, w jakim stanie technicznym znajduje się droga oraz czy została oświetlona. Cenę działki w mieście znacznie podnosi bliskość przystanków komunikacji miejskiej.

Zwróć uwagę na plan zagospodarowania przestrzennego

Przed zakupem działki warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz przejrzeć wszystkie uchwały i inne akty lokalnego prawa. Dostępne są zazwyczaj w Biuletynie Informacji Publicznej każdej jednostki administracyjnej. Jeżeli na stronie internetowej nie widnieje tzw. „BIP”, to wgląd do takich dokumentów powinni umożliwić urzędnicy.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • przeznaczenie sąsiadujących działek,
  • czy są to tereny zalewowe,
  • jakie są plany co do najbliższej okolicy w wieloletnich dokumentach strategicznych,
  • czy gmina lub miasto zamierza inwestować w infrastrukturę w najbliższej okolicy itp.

Są to czynniki, które w przyszłości mogą znacząco wpłynąć na wzrost lub drastyczne obniżenie wartości nieruchomości.

Wgląd do planów zagospodarowania terenu, pozwoli uzyskać informację o przyszłości terenu, który inwestor zamierza kupić. Działka znacząco straci na wartości, jeśli w jej pobliżu planowana jest budowa oczyszczalni ścieków, spalarni czy innych tego typu inwestycji. Wyższe ceny działek uzyskuje się w zadbanym i atrakcyjnym otoczeniu.

Dowiedz się więcej: Budowa domu krok po kroku – poradnik >>

Działki budowlane – gdzie szukać informacji

Informacje o działkach budowlanych są obecne na stronach internetowych, fan page`ach i licznych forach społecznościowych. Szczególnie dużą rolę odgrywa Facebook, w ramach którego przetwarzane są informacje o działkach i opłacalności ich zakupu. Na rynku obrotu działkami budowlanymi działa również wielu indywidualnych agentów.

Gdy budujesz dom… kilka słów o lokalizacji

Lokalizacja domu jest sprawą fundamentalną. Jeśli zależy nam na prowadzeniu miejskiego stylu życia, korzystaniu z instytucji kulturalnych i szybkim dostępie do urzędów, zainwestujmy w działkę na terenie miasta. Takie inwestycje należą jednak do najdroższych.

Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem, poszukajmy nowego miejsca poza miastem. Działki budowlane z dala od miejskiego zgiełku są odczuwalnie tańsze. Takich miejsc szukają osoby spragnione pięknych widoków, spokoju i poszukujące oszczędniejszych inwestycji. Jeśli zdecydujemy się na taką działkę, warto sprawdzić, jak szybko dostaniemy się do pracy, szkoły, ośrodka zdrowia czy najbliższego sklepu.

Działki na sprzedaż

Sprzedaż działki jest opłacalna, pod warunkiem, że zostanie nabyta w dobrym momencie i w dobrej lokalizacji. Trendy z poszczególnych województw wskazują, że choć aktualnie panuje spadek cen w rozumieniu ogólnym, jeżeli chodzi o wartość parceli, to w niektórych regionach ceny działek budowlanych wciąż utrzymują się na niezmiennym poziomie lub nawet wzrastają.

Do przykładów należy zaliczyć np. woj. pomorskie. Nieruchomości gruntowe pod zabudowę podrożały o jeden grosz w skali roku. Z kolei parcele w takich jednostkach, jak województwo podkarpackie podrożały średnio aż o ok. 30 zł za metr kwadratowy.

Działki budowlane są dobrym sposobem na ulokowanie środków. Jest to dużo pewniejsza inwestycja niż np. korzystanie z instrumentów kapitałowych dostępnych w sektorze bankowym. Najistotniejszą kwestią jednak jest dokonywanie świadomych wyborów oraz uważne śledzenie trendów w lokalizacjach, jakie nas interesują.

Nie bez znaczenia pozostają dokumenty strategiczne gminy lub miasta, które dotyczą interesującej nas parceli lub najbliższego sąsiedztwa. Część inwestycji w okolicy może mieć znaczący wpływ na przyszłe podwyższenie lub obniżenie wartości działki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
Zobacz również