Giełda samochodowa - co i gdzie kupować?

Giełda samochodowa swojego czasu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Stanowiła główne miejsce spotkań branży motoryzacyjnej – zarówno klientów, jak i sprzedających. Jak jest dzisiaj?

 
Giełda samochodowa - co i gdzie kupować?

Giełda samochodowa jako miejsce spotkań branży motoryzacyjnej przeżyła już swój okres świetności. Samochody używane można było nabyć praktycznie w każdej większej miejscowości, na których giełdy były otwarte w weekendy. Popularność jednak zaczęła maleć wraz z pojawieniem się Internetu oraz wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Giełda samochodowa dawniej a dziś

Dominującym towarem na giełdach są samochody osobowe. W największych miejscach tego typu kiedyś znajdowały się setki aut. Mieliśmy również szeroki wybór części zamiennych. Można było również trafić na zabytkowe perełki. Całemu wydarzeniu zaś towarzyszyły dodatkowe elementy – stoiska handlowe z lokalną żywnością, oferta lokalnych rzemieślników itp.

Wiele artykułów branży motoryzacyjnej wskazuje, że czasy świetności giełd już przeminęły. Ciężko się z tym nie zgodzić. Wiele z nich zakończyło swoją działalność, a pozostały wyłącznie te najbardziej popularne.

Obecnie na giełdach w dalszym ciągu wystawiane są samochody osobowe, jednak zmienił się rodzaj wystawców. Kiedyś były to prywatne osoby, które chciały pozbyć się swojego pojazdu. Obecnie oferta to głównie auta z Niemiec, zaś sprzedającymi są komisy samochodowe lub inne osoby, które zarabiają na handlu pojazdami.

Dowiedz się więcej: Komisy samochodowe – to musisz wiedzieć >>

Dokąd się wybrać na giełdę?

Pierwotny charakter zachowała jeszcze giełda samochodowa w Przeźmirewie koło Poznania. Otwarta jest od godziny 7 do 14 od czwartku do niedzieli. Warto jednak wybrać się nieco wcześniej, gdyż handel w tym miejscu powoli zamiera w okolicach godziny 12. Najlepsze okazje można dostać będąc tuż po otwarciu.

Oferta jest bardzo bogata – nabyć można auto zarówno z Polski, jak i importowane z Zachodu. Znajduje się tu również szeroki asortyment części używanych, zaś ich ceny w wielu przypadkach mogą być nawet niższe, niż w Internecie.

Warto się udać na giełdę w Mysłowicach (woj. śląskie). W każdą sobotę i niedzielę od godziny 5 do 14 wystawiane są tu samochody używane od setek osób. Można dokonać zakupu zarówno od wyspecjalizowanych handlarzy, jak i od osób prywatnych.

Chociaż brak tutaj części zamiennych, to na wyróżnienie zasługuje fakt, że wszystko odbywa się w zamkniętych halach. Giełda samochodowa w Mysłowicach wyposażona została również w stację diagnostyczną, na której można zweryfikować stan techniczny pojazdu.

Dowiedz się więcej: Kupno i sprzedaż samochodu – przewodnik >>

Giełda samochodowa powoli przestaje być popularnym miejscem transakcji motoryzacyjnych. Wiele z nich zostało zamkniętych. Decyduje o tym fakt, że większość kupujących szuka ofert w Internecie, co sprzedający skrupulatnie wykorzystują.

Istnieje jeszcze jednak kilka miejsc, w które warto się udać. Giełda samochodowa oferuje jedną korzyść, jakiej nie ma w Internecie – możemy dokonać oględzin kilku aut, wybór zaś jest naprawdę ogromny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również