Gdzie należy zgłosić zmieniony numer konta bankowego?

Numer konta bankowego został zmieniony, przygotuj liste instytucji i osób, które warto poinformować.

 
Gdzie należy zgłosić zmieniony numer konta bankowego?
Zmieniasz numer konta bankowego? Zastanów się komu powiedzieć

Zmieniasz numer konta bankowego i zastanawiasz się jakie instytucje musisz o takim kroku poinformować? Poniżej przedstawiamy listę, która pomoże Ci  zorientować się komu warto przekazać nowy numer. Pamiętać należy, iż jest to działanie we własnym interesie, to TY musisz zadbać o to, aby odpowiednie placówki posiadały zaktualizowaną wiedzę.

Nowy numer konta bankowego

Poinformuj pracodawcę

Po pierwsze: poinformuj pracodawcę. W ten sposób wynagrodzenie wpłynie już na nowe konto. Jeżeli nie poinformujesz – Twoja strata. Pieniądze nie przepadną, ale z pewnością otrzymasz je z opóźnieniem.

Poinformuj Urząd Skarbowy i ZUS

Po drugie: Nie zapomnij o przekazaniu nowego numeru do Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to szczególnie istotne w przypadku posiadania konta firmowego.

Zwrot podatku, który otrzymasz po rocznym rozliczeniu PIT również możesz otrzymać bezpośrednio na rachunek – sprawdź aktualny numer konta w systemie fiskusa. W celu zmiany numeru konta, wystarczy wypełnić druk ZAP-3 i złożyć go razem z deklaracją podatkową lub osobiście w dowolnej chwili w najbliższym US.

Poinformuj najważniejsze osoby

Po trzecie: Warto także poinformować najbliższych, lub też osoby z którymi często dokonujemy operacji finansowych, np. w postaci przelewów. Oczywiście nie jest to obligatoryjne, ale z pewnością  jeżeli zrobimy to na początku, unikniemy nieporozumień w przyszłości.

O zmianie numeru konta bankowego warto także poinformować wszelkie osoby, które regularnie dokonują przelewów na nasze konto. Przykładowo może być to:

  • najemca mieszkania,
  • uniwersytet wpłacający stypendium,
  • pomoc socjalna.

Ponformuj pozostałe instytucje

Po czwarte: Poinformować także należy:

  • towarzystwa ubezpieczeniowe,
  • towarzystwo emerytalne,
  • towarzystwo funduszy inwestycyjnych czy też
  • dom maklerski, jeżeli z takowych usług korzystamy.

Numer konta odgrywa tu kluczową rolę.

Każda zmiana danych osobowych wymaga poinformowania odpowiednich instytucji. Zmieniony numer konta również wymaga komunikacji ze wszystkimi osobami, które mogą korzystać z tejże informacji.

Radzimy zastanowić się kogo powinniśmy poinformować, przygotować sobie listę, a następnie po zmianie numeru, przekazać go w odpowiedni sposób. Dzięki temu unikniemy późniejszych kłopotów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również