Filtr do wody - sposób na oszczędzanie

Filtr do wody to sposób na domowe uzdatnianie wody. Szczególne zastosowanie ma w przypadku tych gospodarstw domowych, w których woda pochodzi z prywatnych ujęć.

 
Filtr do wody - sposób na oszczędzanie

Filtr do wody jest szczególnie przydatny w przydomowych ujęciach wody. Jednak może się przydać również w sytuacji, gdy korzystamy z publicznej sieci wodociągowej. Teoretycznie taka woda z miejskich ujęć powinna być dostarczana jako już uzdatniona i nadająca się do picia. Jednak i w tych przypadkach zdarzają się awarie.

Woda z publicznych ujęć

Regulacje prawne nakładają obowiązek na publicznych dostawców, aby dostarczana woda nie zawierała szkodliwych substancji. Mają ten cel osiągać poprzez bieżące badanie wody. Niekiedy dochodzi do awarii, w efekcie woda jest skażona np. bakterią Coli. Obowiązkiem jest poinformowanie odbiorców o takim fakcie.

Woda z miejskich wodociągów nie musi być smaczna i mieć ładnego zapachu. Jeżeli chcemy zaoszczędzić na wodzie kupowanej ze sklepu, warto wówczas zainwestować w filtr do wody.

Filtr do wody – zasada działania

Filtr do wody występuje w kilku odmianach. Najpopularniejsze i najtańsze są dzbanki filtrujące. Ich głównym zadaniem jest zmiękczanie wody, w celu ochrony domowych urządzeń wrażliwych na osadzający się kamień.

Drugi rodzaj jest elementem instalacji wodnej w gospodarstwie domowym. Ich konstrukcja jest bardziej skomplikowana, tak samo jak zasada działania. Wiąże się z tym również wyższy koszt. Cel pozostaje jednak ten sam – uzdatnianie wody i pozbawienie jej substancji szkodliwych.

Dzbanek filtrujący

Najprostszym i najtańszym sposobem jest wspomniany powyżej dzbanek filtrujący. Koszt takiego urządzenia jest stosunkowo niski. Najtańsze można nabyć już za 9,99 zł. Bardziej zaawansowane produkty można kupić w okolicach 90 – 100 zł.

Na rynku dostępne są również dzbanki alkalizujące (wykorzystują efekt odwróconej osmozy), jednak ich koszt jest znacznie wyższy i zaczyna się od 350 zł.

Filtr do wody – korzyści

Dodatkowe uzdatnianie wody wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim, poprawiony zostanie jej smak, dzięki czemu możemy ją pić bezpośrednio z kranu. Dzięki temu rozwiązaniu nie będziemy zmuszeni już kupować wody w sklepie, co w efekcie przyniesie znaczne oszczędności w budżecie domowym.

Domowe uzdatnianie wody – ile można zaoszczędzić?

Woda ze sklepu

Warto być świadomym, że 1,5 litra dobrej wody mineralnej kosztuje 2 zł. Z prostego wyliczenia wynika, że za litr zapłacimy w okolicach 1,33 zł.

Woda z kranu

Tymczasem za 1 m sześcienny wody (czyli 1 000 litrów) z publicznego ujęcia zapłacimy 3,69 zł – czyli cena za litr wynosi w zaokrągleniu 36 groszy.

Załóżmy zatem, że spożywamy zalecaną dzienną ilość wody, czyli 1,5 litra.

  • W przypadku wody kupnej, rocznie wydamy na to 547,5 zł.
  • Pijąc wodę z kranu zapłacimy 197,1 zł.

Aby kalkulacja była jak najbardziej miarodajna, załóżmy, że raz na miesiąc wymienimy wkład filtrujący. Rocznie zatem zużyjemy ich 12 sztuk, zaś cena opakowania liczącego 6 sztuk to koszt ok. 100 zł. Zatem realny koszt używania dzbanka filtrującego w ujęciu rocznym to wydatek 197,1 zł + 200 zł = 397,1 zł.

Z wyliczeń wynika, że rocznie zaoszczędzimy 150,4 zł.

Dowiedz się więcej: Nieskuteczne metody oszczędzania, czyli na co uważać >>

Im więcej osób, tym taniej

Musimy jednak pamiętać o tym, że powyższa kalkulacja dotyczy wyłącznie jednej osoby. Oszczędności będą tym większe, im bardziej liczna rodzina.

  • W przypadku dwóch osób, filtr do wody przyniesie oszczędności w wysokości 1095 zł – 594,2 zł = 500,8 zł.
  • W sytuacji 4 osobowej rodziny będzie to 2 190 zł – 988,4 zł = 1201,6 zł.

Filtr do wody jest rozwiązaniem, które wpływa nie tylko na jakość wody, jej smak oraz zapach. To również wymierne roczne oszczędności, które w przypadku 4 osobowej rodziny mogą wynieść aż 1201,6 zł. Domowe uzdatnianie wody zatem jest sposobem na oszczędzanie w prosty i jak najbardziej przyjemny sposób.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również