Etniczne wzory w aranżacji wnętrz

Wśród rozmaitych trendów w aranżacji wnętrz coraz większą popularnością cieszy się styl etno. Może warto się nim zainspirować urządzając swój dom lub mieszkanie?

 
Etniczne wzory w aranżacji wnętrz

Słowo „etno” pochodzi od greckiego „ethnos”, co oznacza plemię lub naród. Nauka zwana etnografią zajmuje się badaniem zwyczajów ludzi w różnych kulturach świata i gromadzeniem przedmiotów typowych dla tych kultur. I właśnie takie przedmioty, a przede wszystkim utrwalone na nich egzotyczne wzory, są coraz chętniej są wykorzystywane przez projektantów wnętrz, którzy przy ich pomocy tworzą niepowtarzalne aranżacje w stylu etno, zwanym również etnicznym lub etnograficznym.

Wzory z całego świata

Wzory w stylu etnicznym są bardzo wyraziste, intensywnie nasycone i dzięki temu bardzo efektowne. Można ograniczyć się do aranżacji wykorzystującej jeden z takich wzorów – na przykład precyzyjnie rzeźbione arabskie arabeski i mozaiki. Ale projektanci wnętrz i styliści namawiają do odważniejszych rozwiązań.

 

Wnętrze w stylu etno może być połączeniem pochodzących z bardzo wielu krajów wzorów orientalnych, afrykańskich i południowoamerykańskich. Arabskie chusty z precyzyjnymi ornamentami, kwieciste dywany i koce meksykańskie oraz nawiązujące do barw ziemi lub wzorów zwierzęcych skór afrykańskie pasy stworzą etno kompozycję, która ożywi, upiększy każde wnętrze i nada mu niezwykłego charakteru.

Podłogi i okna w stylu etno

Urządzając dom czy mieszkanie w stylu etno nie musimy ograniczać się do dodatków w postaci najczęściej spotykanej czyli tkanin z egzotycznymi wzorami. Etno może być również podłoga, jeśli zdecydujemy się na użycie drewna egzotycznego o niespotykanym w naszej szerokości geograficznej kolorze oraz rysunku słojów.

Może to być na przykład popularny mahoń, ale warto zainteresować się również odmianami mniej znanymi. Kempas i merbau to gatunki bardzo twardego, odpornego na ścieranie drewna, które sprawdzą się w roli posadzek w pomieszczeniach typu salon czy jadalnia, gdzie przebywamy przez dużą część dnia.

Ciepły i przytulny nastrój sypialni czy pokoju dziecięcego zapewnią badi, sapeli czy doussie, a także jasnobrązowy tek. Aby podkreślić naturalność naszej etno aranżacji, można wybrać podłogę z wyrazistymi sękami. Stylizację doskonale uzupełnią meble z egzotycznego drewna, najlepiej w stylu kolonialnym albo nawiązujące formą do Dalekiego Wschodu. Atmosferę dalekich zamorskich podróży podtrzymają leżak, hamak lub fotel wiszący.

Etniczne elementy we wnętrzach - hamak

Kolory w stylu etno

W stylu etno ważny jest nie tylko wzór, ale również kolor, w jakim został wykonany. Barwy, które najczęściej występują we wzorach etnicznych to z jednej strony kolory związane z ziemią: brązy, beże, czernie w stylu afrykańskim, z drugiej zaś te nawiązujące do soczystych barw kwiatów i owoców – na przykład czerwień oraz pomarańcz w perskich dywanach, marokańskich pufach czy poduszkach.

W najbardziej odważnych stylizacjach możemy użyć wyrazistych wzorów i kolorów, w nieco stonowanych połączyć czerń lub brąz afrykańskiej ziemi z czerwienią meksykańskiego jaspisu czy intensywną pomarańczową barwą geometrycznego wzoru perskiej mozaiki.

Styl etno po polsku

Aby urządzić wnętrze w stylu etnicznym nie musimy wcale sięgać do kultury krajów bardzo odległych geograficznie od naszego. Możemy z powodzeniem i doskonałym efektem wykorzystać w domu czy mieszkaniu nasze rodzime akcenty etnograficzne. Mogą to być łowickie pasiaki, kurpiowskie wycinanki czy koniakowskie ręcznie wykonane serwety i bieżniki. Dekoratorzy wnętrz coraz chętniej sięgają również po proste góralskie krzesła czy ławy lub mniej znane wyplatane meble, z których słynęła niegdyś Galicja, a które teraz wracają do nowych mieszkań w Krakowie.

 

Można również zawiesić na ścianach reprodukcję obrazu jednego ze słynnych malarzy, którzy utrwalali w swoich dziełach polską wieś: Chełmońskiego, Gierymskiego czy Fałata. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością elementów dekoracyjnych w stylu etnicznym. Bardzo łatwo bowiem zamienić własne mieszkanie w swoisty skansen. Ta sama zasada obowiązuje przy wszystkich wnętrzach. Zamiast wszystkie dekoracje czy pamiątki z wakacji umieszczać w salonie, rozrzućmy je po całym mieszkaniu. Niektóre z nich doskonale sprawdzą się również w sypialni, kuchni a nawet łazience.

Dowiedz się więcej: Styl prowansalski w aranżacji wnętrz 

Rośliny w stylu etno

W domu czy mieszkaniu w stylu etno nie może zabraknąć zieleni. Rośliny doniczkowe stanowią nie tylko przepiękną i nawiązującą do naturalnej przyrody dekorację, ale także oczyszczają powietrze w domu i wpływają pozytywnie na nasz nastrój. Ważny jest dobór roślin.

W domu czy mieszkaniu inspirowanym kulturą i historią Afryki dobrze będą wyglądały krzewy cytrynowe lub mandarynkowe. Odpowiednio pielęgnowane mogą nawet owocować. Trzeba jednak pamiętać, aby zapewnić im światło i ciepło. Do kultury Indii wizerunkowo i zapachowo nawiąże intensywnie pachnąca hoja o różowych kwiatach. Daleki Wschód przypomną nam storczyki – na przykład bletilla pasiasta.

Styl etniczny ma wiele odmian. Ale wszystkie łączy wykorzystanie w aranżacjach wzorów pochodzących z egzotycznych kultur.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
RynekPierwotny.pl RynekPierwotny.pl [+ info]

RynekPierwotny.pl to pierwszy w Polsce specjalistyczny portal internetowy poświęcony wyłącznie nowym nieruchomościom. Poza serwisem ogłoszeniowym i nowoczesnymi formami prezentowania nieruchomości, oferuje porady ekspertów, newsy od deweloperów i przydatne artykuły z zakresu finansów, kwestii prawnych oraz specyfiki lokalnych rynków deweloperskich. Prezentując ponad 56 tys. ofert w 2000 inwestycjach z całej Polski, portal jest obecnie najprężniej rozwijającym się w kraju portalem nieruchomości.

Zobacz również