Dziecko w podróży: Dokumenty potrzebne nieletnim za granicą

Powoli idzie zima, a wraz z nią marzenia o nartach, wycieczkach zagranicznych. Jeżeli mamy dzieci, pamiętajmy o skompletowaniu dokumentów, aby zarówno rodzice jak i dziecko w podróży nie napotkali nieprzyjemności.

Dziecko w podróży: Dokumenty potrzebne nieletnim za granicą
Słów kilka o dokumentach, których nie możemy zapomnieć, jeżeli podróżujemy z dziećmi

Przygotowaliśmy listę najważniejszych informacji dla rodziców, którzy planują podróż ze swoimi pociechami.

Własny dokument

Zgodnie z zasadą „jedna osoba – jeden paszport”, która została wprowadzona w życie 26 czerwca 2012 roku, obywatele Unii Europejskiej mają obowiązek posługiwać się indywidualnym dokumentem tożsamości. Nie ma możliwości zatem, aby nasze dziecko zostało wpisane do paszportu rodzica czy opiekuna. Każde dziecko, które przekracza granicę swojego kraju zamieszkania, musi posiadać swój własny dokument.

Dwie opcje do wyboru

Jeżeli podróżujemy po krajach należących do Unii Europejskiej, mamy do wyboru dwie opcje. Możemy wyrobić dziecku paszport albo dowód osobisty. Oczywiście, jeżeli podróż planowana jest poza granice Unii, nasze dziecko musi posiadać ważny paszport. Zwróćmy uwagę, czy dokument jest ważny, gdyż często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że jego ważność wygasa lada dzień.

Okres ważności dokumentów wydawanych dla małoletnich to:

  • Dla dzieci poniżej 13 roku życia – pięć lat
  • Dla dzieci powyżej 13 roku życia – dziesięć lat

Dowód osobisty, a dziecko w podróży

Według informacji pochodzących ze strony Straży Granicznej, dowód osobisty jest dokumentem:
1. stwierdzającym tożsamość osoby
2. poświadczającym obywatelstwo polskie
3. uprawniającym obywateli polskich:

  • państw członkowskich Unii Europejskiej (AUSTRII, BELGII, BUŁGARII, CHORWACJI, CZECH, CYPRU, DANII, ESTONII, FRANCJI, FINLANDII, GRECJI, HOLANDII, HISZPANII, IRLANDII, LITWY, LUKSEMBURGA, ŁOTWY, MALTY, NIEMIEC, PORTUGALII, RUMUNII, SŁOWACJI, SŁOWENII, SZWECJI,WĘGIER, WIELKIEJ BRYTANII, WŁOCH)
  • państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie należą do Unii Europejskiej oraz państw, które nie są stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, ale na podstawie umów zawartych ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi ich obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób (ISLANDIA, LICHTENSTEIN, NORWEGIA, SZWAJCARIA)
  • państw, które na podstawie jednostronnych decyzji, uznają dowód osobisty za dokument wystarczający do przekroczenia granicy (ALBANIA, BOŚNIA I HERCEGOWINA, CZARNOGÓRA, MACEDONIA, SERBIA).

Opieka rodzicielska

Decyzja o wyjeździe zagranicznym i dziecko w podróży to także kwestia opieki rodzicielskiej. Według kodeksu granicznego Schengen “w przypadku małoletnich podróżujących pod opieką straż graniczna sprawdza, czy osoby towarzyszące małoletnim sprawują nad nimi opiekę rodzicielską”. Oczywiście ma to utrudnić potencjalne porwania dzieci.

Jeżeli zatem nasze dzieci wybierają się na narty z wujkami, czy przyjaciółmi rodziców, pamiętajmy o tym, by przygotować naszą pisemną zgodę na wyjazd dziecka za granicę. Zezwolenie takie wymagane jest między innymi w naszym kraju, jak również we Włoszech czy Portugalii.

Dziecko w podróży samolotem

Linie lotnicze mają obowiązek stosować się do zasad Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego. Bardzo często przewoźnicy posiadają w swojej ofercie specjalną usługę dla dzieci bez opieki. Korzystając z tej opcji, nasze dziecko w podróży nie będzie samo, gdyż towarzyszyć mu będzie stewardessa lub inny członek załogi. Należy w takim przypadku wypełnić wymagane dokumenty, które określają, kto dokładnie będzie nasze dziecko odbierał z lotniska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również