Dobra kawa z przyprawami - jak przygotować

Dobra kawa z dodatkami smakuje po prostu wybornie. Poznaj kilka sposobów na wzbogacenie smaku Twojej kawy. Miód, imbir, kardamon, a może chilli?

Dobra kawa z przyprawami - jak przygotować
Dobra kawa i przyprawy korzenne to sposób na udany poranek.

Napój, który spożywamy codziennie. Praktycznie nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Dobra kawa. Warto poznać jak można ją pić oprócz tradycyjnego espresso, americano czy latte.

Wokół kawowego stolika

Wokół kawy istnieje wśród dietetyków całkiem dużo sporów. Jedni są zdania, że wypłukuje z organizmu magnez, inni, że jest dobrym źródłem antyutleniaczy. My zaś wiemy, że pita rozsądnie i z umiarem nie powinna zaszkodzić, chyba że istnieją poważne ku temu przeciwwskazania.

W XVII wieku, epoce kolonializmu, kawa należała do napojów o dość spornej reputacji. Jan Sebastian Bach napisał nawet żartobliwy utwór pod tytułem „Coffee Cantata”, w którym nieposłuszna córka buntuje się przeciwko zakazom ojca i chce pić kawę. Na początku XX wieku kawiarnie nadal cieszyły się złą sławą i były miejscem spotkań bohemy i podejrzanych towarzystw.

Obecnie kawę pije większość dorosłych ludzi, delektujemy się jej bogatym aromatem i smakiem, a do kawiarni warto zaprosić na spotkanie swoją sympatię lub kontrahenta, gdy chcemy omówić ważne sprawy. Dobra kawa cieszy wyrafinowane gusta.

Za najlepszy gatunek kawy uważana jest arabica, zaś inna odmiana – robusta cieszy się nieco gorszą reputacją. Lecz nie zawsze robusta jest gorsza od tej pierwszej. Ba, dobrej jakości robusta jest czasem nawet lepsza od gorszych zbiorów arabiki. Dobre efekty przynosi także mieszanie obu odmian, wówczas smak jest pełniejszy i możemy cieszyć się naprawdę wysokiej jakości naparem.

Dobra kawa z przyprawami, czyli jak wzbogacić smak kawy

Dla każdego smakosza termin „dobra kawa” oznacza coś innego. Jedni nie wyobrażają sobie picie kawy bez śmietanki lub mleczka, inni wręcz przeciwnie – sądzą, że mleko psuje napój.

Do parzenia kawy służy ekspres. Dzięki tej maszynie wydobędziemy z ziaren 100% aromatu i smaku. W domowych warunkach posłużyć może także kawiarka, którą stawia się na gaz. Parzenie kawy w ten sposób jest bardzo proste i przyjemne.

Co możemy zrobić aby wzbogacić naszą kawę? Dodać do niej przyprawy!

Słynna jest kawa po arabsku, gdzie do naparu dodaje się miodu i kardamonu. Taka kawa jest naprawdę pyszna.

Inne przyprawy, które znajdziemy w naszej kuchni również wzbogacą jej smak. Kawa z imbirem jest może niecodzienna, ale ta korzenna przyprawa, nawet w proszku, dodaje specyficznego aromatu naszej codziennej małej czarnej. W dodatku imbir to samo zdrowie.

Inną propozycją, zwłaszcza dla osób które boją się o obniżenie poziomu magnezu, będzie kawa z dodatkiem kakao. Proszek po prostu wsypujemy do napoju. Z mlekiem lub bez mleka.

Czy słodzimy kawę cukrem brązowym czy białym jest w dużej mierze bez znaczenia, gdyż i tak jest to cukier rafinowany. Na pewno lepszym i zdrowszym zamiennikiem będzie miód naturalny lub syrop klonowy.

Dowiedz się więcej: Czym można posłodzić herbatę – najlepsze zamienniki cukru >>

Dobra kawa z przyprawami - jak przygotować - przyprawy

Do kawy można dodać też cynamon. Ta przyprawa ma dobre właściwości zdrowotne – reguluje poziom cukru we krwi, i to na dwa sposoby: gdy jest za wysoki obniża go, a gdy jest za niski – podwyższa. Kawa cynamonowa jest bardzo pyszna. Może warto jej spróbować?

Kawa i chilli są znanym połączeniem. Ta ostra przyprawa dodaje charakteru napojowi i wyostrza zmysły. Jest to propozycja oryginalna, ale godna uwagi.

Dobra kawa wymaga dobrych dodatków, można połączyć ją z naszymi ulubionymi słodyczami, czekoladą, a nawet z pomarańczą.

Dla wegan i osób, które nie tolerują laktozy istnieje także sposób na latte: kawa z mlekiem kokosowym. Mleczko to jest słodkie i aromatyczne. Inne roślinne mleka, jakie możemy dodać do kawy to ryżowe i sojowe.

Cieszmy się bogactwem smaku i aromatu w każdej filiżance. Eksperymentujmy i pijmy kawę na wiele sposobów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Julia Ziółkowska Julia Ziółkowska [+ info]

Julia Ziółkowska, absolwentka UKSW w Warszawie na Wydziale Historii Sztuki. Napisała dysertację na temat symboliki zwierząt w dziele Hieronima Boscha "Ogród rozkoszy ziemskich". Blogerka, od lat współpracuje z magazynami i portalami kulturalnymi, biznesowymi i lifestylowymi. Mieszka w Warszawie, mieście, które uwielbia. Najchętniej spędza czas w bibliotece lub swoim ogrodzie. Kocha życie, poezję, rękodzieło, teatr awangardowy, gry komputerowe oraz powieści Aldousa Huxleya i Philipa K. Dicka. Koneserka win i serów.

Zobacz również