Czym skutkuje spóźniona rata kredytu?

Spóźniona rata kredytu to oczywiście nie koniec świata. Każdemu z nas może zdarzyć się pewien poślizg w regulowaniu zaciągniętych zobowiązań. Pamiętaj jednak, że opóźnienie w spłacie wpływa na Twoją zdolność kredytową. Dowiedz się, czym jeszcze skutkują opóźnienia w spłacie kredytu dla kredytobiorcy.

 
Czym skutkuje spóźniona rata kredytu?
Dowiedz się jakie konsekwencje możesz ponieść, gdy spóźnisz się ze spłatą raty kredytu

Zdarza Ci się, że nie regulujesz swoich zobowiązań na bieżąco? A może spóźniona rata kredytu zdarza Ci się częściej niż zwykle? Mimo, że opóźnienie jest na tyle niewielkie, że bank oprócz ponagleń telefonicznych, nie nalicza zbyt wysokich kar za opóźnienie, zastanawiasz się jakie skutki może pociągnąć za sobą zwłoka w spłacie kredytu? Poniżej wyjaśniamy, z czym dla kredytobiorcy wiąże się spóźniona rata kredytu i jak bardzo dotkliwe mogą być konsekwencje finansowe nieterminowego regulowania rat.

Spóźniona rata kredytu – jakie są skutki

Generalnie rzecz ujmując każdy bank indywidualnie określa, jakie będą konsekwencje spłacenia raty kredytu z opóźnieniem. Trudno jest więc określić skutki takiego postępowania dla wszystkich kredytobiorców.

Przede wszystkim każda umowa kredytowa powinna dokładnie określać, jakie konsekwencje niesie za sobą nieregulowanie raty kredytu zgodnie z otrzymanym od banku harmonogramem spłat. Poniżej znajduje się lista sytuacji jakie mogą wystąpić w przypadku opóźnienia w spłacie kredytu.

Jak długo spóźniasz się ze spłatą raty kredytu?

Jeżeli spóźniasz się z ratą kredytu o kilka dni, nie stanowi to większego problemu, jeżeli jednak termin przedłuża się o kilkanaście dni, problemy mogą pojawić się bardzo szybko.

Początkowo bank stara się przypomnieć kredytobiorcy o brakującej racie kredytu. W większości przypadków, pracownicy bankowi wykonują telefony przypominające. Zdarza się także, że nawet w przypadku niewielkiego (kilkudniowego) opóźnienia sprawą zajmuje się dział windykacji należności bankowych. Takie przypomnienie z reguły nic nie kosztuje.

Uwaga! Bywa jednak, że zapis o bezpłatnym przypomnieniu o spłacie raty dotyczy tylko i wyłącznie pierwszego upomnienia. Z każdym kolejnym bank będzie sobie radził w inny sposób.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>

Bank posiada tabele opłat za każde wykonane połączenie, za każdy email, za każdy list czy też wiadomość tekstową, jaką będzie zmuszony wysłać do klienta. Taki cennik dotyczy oczywiście sytuacji, w której bank kontaktuje się z klientem dla jego dobra i w jego interesie (np. opłaty za korespondencję nie dotyczą sytuacji, w której bank jest zobowiązany poinformować klienta o zmianie tabeli opłat i prowizji lub obowiązującego regulaminu dotyczącego kart kredytowych).

Cennik bankowy jest różny, a jego zapisy zależą bezpośrednio od polityki danego banku. Trudno określić, ile średnio będzie nas kosztowała spóźniona rata kredytu i związane z nią zabiegi podejmowane przez bank.

Warto jednak wiedzieć, iż ceny są dość wygórowane, a im dłużej nie reagujemy i zwlekamy ze spłatą, tym jesteśmy narażeni na wyższe koszty, które mogą sięgać nawet 100 zł za jedno upomnienie. Dodatkowo zapłacimy także za każdą wizytę przedstawiciela banku w naszym domu.

Dowiedz się więcej: Czym jest kredyt odnawialny i dla kogo jest korzystny >>

Spóźniona rata kredytu – zagrożona zdolność kredytowa

Warto także wiedzieć, iż każda spóźniona rata kredytu jest monitorowana oraz przesyłana w formie informacji do BIK. Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją zajmująca się monitoringiem kredytobiorców.

Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić raport o sobie w BIK >>

Jeżeli zadłużenia są regulowane bez opóźnień, informacja o kredycie spłacanym bez problemów zostanie odnotowana w bazie BIK, a to może znacznie wpłynąć na poprawę naszej zdolności kredytowej. Jeżeli jednak spłaty naszego kredytu regulowane są w tzw. kratkę (zdarzają się nam tzw. miesiące dobre oraz większe i mniejsze opóźnienia ), nasze dane pozostają zapisane jako negatywne i każda instytucja, od której będziemy chcieli pożyczyć pieniądze będzie wiedziała, iż wcześniej mieliśmy problemy ze spłatą przeszłych zobowiązań.

Pamiętaj! Każda spóźniona rata kredytu  może przysporzyć Ci trudności podczas wnioskowania o kolejne produkty kredytowe.

Dowiedz się więcej: Na czym polega restrukturyzacja kredytu >>

Warto więc każdorazowo dokładnie zapoznać się z planem spłat kredytu (tzw. harmonogramem spłat), który otrzymujemy z umową kredytową. Niestety niewiedza nie zwalnia nas z postanowień podpisanej przez nas umowy. Co więcej, nieterminowe regulowanie należności oprócz kosztów finansowych, wpływa negatywnie na naszą historię kredytową.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
Zobacz również