Czym skutkuje spóźniona rata kredytu?

Spóźniona rata kredytu to oczywiście nie koniec świata i każdemu może zdarzyć się pewien poślizg w spłacie. Dowiedz się, jak opóźnienie w spłacie wpływa na Twoją zdolność kredytową oraz czym jeszcze skutkują opóźnienia w spłacie kredytu dla kredytobiorcy.

Czym skutkuje spóźniona rata kredytu?
Dowiedz się jakie konsekwencje możesz ponieść gdy spóźnisz się ze spłatą raty kredytu

Spóźniona rata kredytu – zastanawiasz się jakie są skutki? Zastanawiasz się czy rezultat jest bardzo bolesny dla Twoich finansów?

Generalnie rzecz ujmując każdy bank indywidualnie określa jakie będą skutki spłacenia raty kredytu z opóźnieniem. Trudno jest więc określić jakie są skutki takiego postępowania dla wszystkich kredytobiorców.

Przede wszystkim każda umowa kredytowa powinna dokładnie określać jakie są skutki niespłacenia raty kredytu o czasie. Poniżej przedstawiamy listę możliwości jakie mogą wystąpić w przypadku opóźnienia w spłacie kredytu.

Jak długo spóźniasz się ze spłatą raty kredytu?

Jeżeli spóźniasz się z ratą kredytu o kilka dni, nie stanowi to większego problemu, jeżeli jednak termin przedłuża się o kilkanaście dni, problemy mogą pojawić się bardzo szybko.

Początkowo bank stara się przypomnieć kredytobiorcy o brakującej racie kredytu. Takie przypomnienie nic nie kosztuje, jednak dotyczy to tylko pierwszego upomnienia. Z każdym kolejnym bank będzie sobie radził w inny sposób.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>

Bank posiada tabele opłat za każde wykonane połączenie, za każdy email, za każdy list czy też wiadomość tekstową. Cennik banków jest różny, trudno określić ile średnio będzie nas to kosztowało. Warto jednak wiedzieć, iż ceny są dość wygórowane, a im dłużej nie reagujemy, sięgają nawet 100 zł za jedno upomnienie. Zapłacimy także za wizytę przedstawiciela banku w naszym domu.

Dowiedz się więcej: Czym jest kredyt odnawialny i dla kogo jest korzystny >>

Spóźniona rata kredytu – zagrożona zdolność kredytowa

Warto także wiedzieć, iż informacje o spóźnionej racie kredytu trafiają do Biura Informacji Kredytowej. Jest to instytucja zajmująca się monitoringiem kredytobiorców.

Jeżeli zadłużenia są regulowane bez opóźnień, informacja o kredycie spłacanym bez problemów zostanie odnotowana w bazie BIK, poprawiając naszą zdolność kredytową.

Jeżeli jednak tak się nie stanie, nasze dane pozostają zapisane jako negatywne i każda instytucja, od której będziemy chcieli pożyczyć pieniądze będzie wiedziała, iż mieliśmy problemy ze spłatą przeszłych zobowiązań.

Niespłacona rata kredytu może więc przysporzyć trudności przy kolejnych kredytach.

Dowiedz się więcej: Na czym polega restrukturyzacja kredytu >>

Warto więc dokładnie zapoznać się z planem spłat kredytu, tak, aby mieć pewność, iż będziemy w stanie realizować spłatę raty kredytu o czasie. W przeciwnym wypadku będzie nas to kosztowało nie tylko pieniądze, ale również negatywną historię kredytową. Spóźniona rata kredytu powinna więc być jak najszybciej uregulowana.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również