Czym różni się limit kredytowy od debetu na koncie?

Limit kredytowy a debet na koncie - na czym polega różnica? Oba pojęcia dotyczą wykorzystania dodatkowych pieniędzy wprost z naszego konta bankowego. Debet wywołuje jednak negatywne skojarzenia. Czy słusznie?

 
Czym różni się limit kredytowy od debetu na koncie?
Czy debet na koncie oznacza kłopoty?

Wiele osób ma problemy z zawiłą terminologią bankową. W poniższym artykule skupimy się na wyjaśnieniu czym jest limit kredytowy oraz debet na koncie. Następnie wskażemy różnice pomiędzy tymi produktami bankowymi.

Czym jest limit kredytowy?

Limit kredytowy jest wysokością środków jakie zostały nam przyznane przez bank, które możemy wykorzystać przy użyciu konta osobistego. Stosuje się również terminologię kredytu odnawialnego, limitu w koncie czy linii kredytowej.

Czym jest debet na koncie?

Debet na koncie oznacza saldo ujemne, to znaczy, iż wypłaciłeś więcej pieniędzy niż posiadałeś na swoim koncie osobistym. Najczęściej posiadamy wyznaczoną przez bank maksymalną granicę, poniżej której możemy zejść, zależnej od częstotliwości i wysokości wpływów na nasze konto oraz średniego salda na rachunku.

Na pierwszy rzut oka produkty te wydają się bardzo zbliżone do siebie pod względem funkcjonalności. Różnic jest rzeczywiście niewiele, ale takowe występują. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.

Kwota na jaką może opiewać limit kredytowy oraz debet na koncie

Debet na koncie jest dużo niższy niż kwota na jaką może opiewać kredyt odnawialny. Dlaczego? Ponieważ limit kredytowy ściśle zależy od naszych zarobków i zdolności kredytowej.

  • Może wynosić ich krotność, np. zarabiasz 4500 zł, Twój dodatkowy kredyt na koncie może wynieść 4 x 4500 zł = 18 000 zł.

Debet na koncie zazwyczaj równy jest miesięcznemu wpływowi na konto, tzn. w tym przypadku nie przekracza 4500 zł lub jest niższy, ponieważ bank oprócz sprawdzenia naszych regularnych wpływów, często zwraca uwagę na nasze miesięczne wydatki, tzn. jakie średnie saldo na koncie posiadamy.

Dostępność obydwu produktów bankowych

Aby skorzystać z kredytu odnawialnego należy złożyć specjalny wniosek, wówczas bank przeanalizuje naszą zdolność kredytową i decyzja zostanie wydana. O debet nie trzeba się ubiegać, jeżeli posiadamy pozytywną historię kredytową wystarczy podpisać umowę rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego z dostępnym saldem debetowym i debet zostaje przyznany automatycznie.

Spłata zobowiązań wobec banku

Okres spłaty w przypadku debetu na koncie nie może przekroczyć trzydziestu dni. Oczywiście można wpłacić środki pokrywające debet na jeden dzień, a na kolejny na nowo możemy z niego korzystać.

Kredyt odnawialny działa na nieco innych zasadach. Spłata limitu kredytowego następuje zazwyczaj automatycznie przy każdej wpłacie lub przelewie, które pojawia się na naszym koncie osobistym. Limit kredytowy może być także odnawiany automatycznie po zakończeniu okresu kredytowego, na który została podpisana umowa.

Oprocentowanie

Oprocentowanie debetu na koncie jest zazwyczaj wyższe niż limitu kredytowego.

Generalnie rzecz ujmując debet na koncie powinien być traktowany jako chwilowe rozwiązanie braku płynności finansowej. Poszukując większej gotówki i na dłużysz okres czasu lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również