Czy obcokrajowiec może założyć konto bankowe w Polsce?

Konto bankowe otwarte w kraju pobytu jest ogromnym ułatwieniem dla każdego obcokrajowca.

 
Czy obcokrajowiec może założyć konto bankowe w Polsce?
Konto bankowe w Polsce to duże ułatwienie dla obcokrajowca planującego dłuższy pobyt w kraju

Posiadanie rachunku bankowego jest obecnie rzeczą niezbędną. Nietrudno wyobrazić sobie, jakim ułatwieniem dla każdego obcokrajowca przebywającego dłużej poza granicami swojego kraju jest konto bankowe otwarte w kraju pobytu, a więc przyspieszenie procesu otrzymywania wynagrodzenia czy dokonywania codziennych płatności.

Czy obcokrajowiec może założyć konto bankowe w
Polsce?

Jeśli obcokrajowiec planuje dłuższy pobyt na terenie naszego kraju, nie tylko może, ale wręcz powinien otworzyć konto bankowe w Polsce.

Jak obcokrajowiec może założyć konto bankowe w
Polsce?

Obcokrajowiec pragnący założyć konto bankowe w Polsce musi udać się do wybranego banku, którego oferta jest dla niego najbardziej odpowiednia (warto wcześniej porównać propozycje różnych placówek i wybrać dla siebie najlepszą), wraz z kompletem dokumentów:

  • paszport lub dowód osobisty (w przypadku obywateli Unii Europejskiej
    większości placówek wystarczyć powinien dowód),
  • wiza (jeśli takowa jest wymagana),
  • karta pobytu uzasadniająca cel przebywania na terenie Polski (nauka,
    szkolenia, praca, małżeństwo) i przewidywany czas jego trwania,
  • dokument potwierdzający aktualne miejsce zamieszkania.

Niektóre banki mogą wymagać również okazania numeru PESEL, będącego potwierdzeniem rejestracji długotrwałego pobytu obcokrajowca na terenie Polski. O przyznanie numeru PESEL obcokrajowiec może ubiegać się za pomocą wniosku złożonego w organach administracji wojewódzkiej.

Sam proces otwarcia rachunku bankowego nie jest już niczym skomplikowanym. Dostęp do konta przez internet otrzymujemy praktycznie natychmiast. Karta debetowa, umożliwiająca transakcje bezgotówkowe i wypłacanie środków z bankomatów, zazwyczaj wysyłana jest pocztą w terminie do 2 tygodni od złożenia wniosku o otwarcie konta bankowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również