Co zrobić z wycofanymi funtami i innymi starymi walutami?

Nie ulega wątpliwościom, że do kraju nie warto przywozić ze sobą walut o tzw. ograniczonej wymienialności, które zostały wyemitowane przez prywatne banki egzotycznych krajów. Nawet jeśli uda się znaleźć kantor, który skupuje takie pieniądze, należy się liczyć ze sporą stratą na kursie. Co jednak zrobić z banknotami naszych bliskich europejskich sąsiadów, które wyszły już z użycia?

Co zrobić z wycofanymi funtami i innymi starymi walutami?

Co zrobić z obcą walutą?

Wymienialność waluty konkretnego kraju zależy od bardzo wielu czynników, w tym między innymi od decyzji elit rządzących. Można zatem śmiało stwierdzić, że waluty takie jak dolar, euro czy funt brytyjski są w pełni wymienialne i nie powinny sprawiać żadnych problemów zwłaszcza, że z powodzeniem da się nimi handlować na rynku Forex. Problem pojawia się wówczas, kiedy z egzotycznej podróży przywozimy ze sobą waluty, które w naszym kraju nie znaczą więcej niż kolorowy skrawek papieru. Podobnie sprawa wygląda ze starymi dolarami, markami niemieckimi czy funtami brytyjskimi, które wyszły już z obiegu. O ile Narodowy Bank Polski przyjmuje na wymianę stare banknoty i monety krajowe, o tyle z walutą zagraniczną jest to już niemożliwe.

Wymiana wycofanych z obiegu starych walut

Stare marki niemieckie, franki francuskie czy wycofane z obiegu funty brytyjskie, których na czas nie wymieniliśmy na euro są obecnie dość kłopotliwym rodzajem “inwestycji”. W polskich bankach komercyjnych ani w NBP nie można już dokonać takiej wymiany oficjalnie od 2013 roku. Co zatem zrobić w takim przypadku?

Na chwilę obecną wymiana europejskich walut wycofanych z obiegu możliwa jest jedynie w centralnych oddziałach banków państw należących do strefy euro, a przy tym dotyczy to jedynie waluty narodowej. Właśnie dlatego markę niemiecką da się wymienić tylko w Banku Niemiec, funta brytyjskiego w Banku Wielkiej Brytanii, a z kolei franka francuskiego w centralnym Banku Francji.

Najbardziej jednak racjonalnym rozwiązaniem jest skup banknotów wycofanych z obiegu w wyspecjalizowanych kantorach. To właśnie tam należy się udać z plikiem wartościowej niegdyś waluty. Dla przykładu wycofane z obiegu funty brytyjskie wymienisz tutaj.

Zamienić można bardzo niegdyś popularne banknoty o nominale dwudziestu funtów z wizerunkiem królowej Elżbiety II na awersie oraz Sir Edwarda Elgara na rewersie. Podobnie wygląda wymiana funta brytyjskiego o nominale pięćdziesięciu funtów z Sir Johnem Houblonem, czyli pierwszym i zarazem najsłynniejszym prezesem Banku Anglii. Zastąpił go bowiem w 2014 roku banknot z wierną podobizną dwóch pionierów rewolucji przemysłowej – Jamesa Watta i Matthew Boultona. Inne, co popularniejsze nominały też można bez problemu wymienić, wystarczy się dobrze rozejrzeć.

Tak naprawdę w wyspecjalizowanych kantorach można wymienić niemal wszystko pod jednym warunkiem – należy się liczyć z pewną stratą na wartości.

Jak nie stracić na walucie?

Przede wszystkim nie warto trzymać gotówki w obcej walucie w tzw. skarpecie albo domowym sejfie. Każdą, nawet niewielką sumę warto zdeponować w banku, a najlepiej założyć lokatę walutową, która dodatkowo może przynieść spore zyski z oprocentowania. Jest to bez wątpienia najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na to, aby ustrzec się problemów z obcymi walutami, zarówno z tymi mniej jak i bardziej egzotycznymi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również