Chorwacja: Gdzie zrobić zakupy w Makarskiej? Najciekawsze miejsca

Zarówno pamiątkowe, jak i spożywcze zakupy w Makarskiej są nieodzownym elementem turystycznego pobytu w Żupanii splicko-dalmatyńskiej.

 
Chorwacja: Gdzie zrobić zakupy w Makarskiej? Najciekawsze miejsca
Makarskie targi to miejsca, w których toczy się codzienne życie / źródło zdjęcia: Getty Images / xbrchx

Choć Makarska nie jest handlowym zagłębiem Chorwacji,  znajdują się tu sklepy, w których z całą pewnością można odpowiednio się wyposażyć w ciekawe produkty. Zakupy w Makarskiej można zrobić zarówno w supermarkecie bądź w niewielkim centrum handlowym, jak również na targach, które w tym malowniczym miasteczku stanowią wręcz atrakcję turystyczną dla wszystkich wielbicieli regionalnych smaków.

Jak bowiem wiadomo, wakacje w Chorwacji nie mogą obyć się bez skosztowania lokalnych pyszności, którymi może pochwalić się także Makarska. Muzea i galerie to wspaniałe źródło informacji na temat świata, jednak to właśnie kultura, muzyka i jedzenie składają się na pełnię doświadczeń podczas podróży.

Makarska – atrakcje kulinarne dla podróżujących smakoszy

Liczne ciekawe miejsca w Makarskiej, takie jak nadmorskie knajpki, ale i eleganckie restauracje, pozwalają zwiedzającym na degustację tutejszego jedzenia na naprawdę dobrym poziomie. Istnieje jednak grupa turystów, którzy lubią próbować swoich sił w samodzielnym gotowaniu i to między innymi właśnie dla nich lokalne targi będą stanowić idealne miejsce na zakupy w Makarskiej.

Targi i ryneczki w Makarskiej

Niewielkie, lecz bogate w asortyment targi obfitują w stoiska, które wiele oferują zarówno turystom, jak i mieszkańcom miasta. Handlarze gwarantują świeżość produktów i pozwalają targować się zgodnie ze szlachetną sztuką handlu.

Targ rybny

Ryneczek, na którym można zakupić liczne gatunki ryb i owoców morza, znajduje się przy ul. don Mihovila Pavlinovića 22, nieopodal ścisłego centrum miasta.

Targ słynie ze świeżych produktów, w które zaopatrują się najlepsze tawerny i restauracje w Makarskiej. Kupiecka atmosfera panująca na rynku pozwala zagranicznym gościom szybko się zaaklimatyzować i podejmować kolejne próby znamiennego dla tego typu handlu targowania.

Zdecydowanym walorem tego makarskiego miejsca są godziny otwarcia. Choć najlepsze okazje dostępne są raczej o poranku, targ jest czynny w zasadzie przez cały dzień, co pozwala na spontaniczne zakupy nawet w porze obiadowej czy kolacyjnej.

Targ warzywno-owocowy

Dalmacja słynie z zielonych rynków, które oferują kupującym świeże warzywa i owoce z ekologicznych upraw w dobrych cenach. Nie inaczej jest w przypadku Makarskiej,  której targ rolniczy mieści się w obrębie centralnego Placu Kačić, a dokładniej w jednej z jego narożnych części.

Soczyste owoce, których można spróbować przed zakupem, zachęcają do natychmiastowej konsumpcji. Piętrzą się one w stosach, zaraz obok dorodnych warzyw, ale i przy butelkach regionalnych, produkowanych na niewielką skalę alkoholi, takich jak wielosmakowe likiery. Kupić tu można również klasyczne i aromatyzowane oliwy z oliwek. Targ jest znakomitą opcją zrobienia zakupów w Makarskiej oraz doskonałym miejscem obserwacji tutejszego życia.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia chorwacka)

Zakupy w Makarskiej najlepiej zrobić na lokalnych targach

źródło zdjęcia: Getty Images / RomanBabakin

Zadvarje – rynek w okolicach Makarskiej

W przypadku zmotoryzowanych turystów, którzy nastawieni są na zwiedzanie nie tylko stolicy Riwiery Makarskiej, ale również jej okolic, warto wybrać się do Zadvarje, zaledwie 10 kilometrów od wybrzeża Adriatyku.

Niewielka wioseczka u podnóża gór pomiędzy Makarską a Omisem słynie z niesamowitego rynku, na którym w każdy wtorek można zakupić prawdziwe skarby.

Stoiska i kramy rozciągają się wzdłuż ulicy i przyciągają przede wszystkim rdzenną ludność, która stanowi dowód na to, że warto wziąć udział w tym handlowym przedsięwzięciu.

Asortyment wtorkowego targu w Zadvarje

Bogactwo smaków i zapachów rozmaitych cytrusów, melonów czy figowych warkoczy buduje niesamowitą bałkańską atmosferę. Choć można zrobić wspaniałe spożywcze zakupy w Makarskiej, to Zadvarje oferuje znacznie więcej, jak na przykład:

  • pikle,
  • miody,
  • suszone zioła,
  • maści i lecznicze nalewki oraz medykamenty,
  • innowacyjne urządzenia do siekania warzyw.

Zadvarje – rynek bydła i zwierząt hodowlanych

Słynna barokowa katedra i historyczna architektura miejskiej zabudowy to nie jedyne atrakcje Makarskiej. Zabytki nie pozwolą nam jednak zrozumieć fenomenu rytmu chorwackiego życia, jeśli nie postaramy się zanurzyć w tutejszą kulturę.

W tym celu podczas wizyty w Zadvarje warto udać się na rynek bydła, który pozwoli dotknąć mentalności dalmackiego społeczeństwa, niekiedy diametralnie innej niż nasza. Zapach świń, owiec i krów, widok uroczych osiołków i żywiołowo gestykulujących Chorwatów niestety koresponduje czasem z bezpardonowym traktowaniem zwierząt, od którego nieco się odzwyczailiśmy.

Dowiedz się więcej: Makarska: Zabytki, które musisz zobaczyć

Zakupy w Makarskiej - yszne chorwackie miody

źródło zdjęcia: Getty Images / chriss73

Zakupy w Makarskiej – supermarkety

Nawet jeśli gotowanie podczas urlopu nie należy do naszych ulubionych czynności, podczas wypoczynku niejednokrotnie nie ominą nas spożywcze zakupy w Makarskiej. Najczęściej turyści chwalą sobie wizyty w popularnym także w naszym kraju Lidlu. Odpowiada za to dobry stosunek jakości do cen i przyzwyczajenie do typowo europejskiego standardu produktów.

Oprócz niemieckiego dyskontu w Makarskiej znajdują się supermarkety takie jak Tommy, Konzum czy Studenac, w których znajdziemy także bardziej lokalny asortyment.

Dowiedz się więcej: Tanie wakacje w Chorwacji – na czym zaoszczędzić?

Makarskie galerie handlowe

Zdarza się, że nawet na najbardziej relaksujących wakacjach nie da się uniknąć niespodziewanych wydatków. Zwłaszcza zwiedzając Makarską z dziećmi, trzeba liczyć się z koniecznością nabycia produktów innych niż spożywcze, np. pamiątek, odzieży, zabawek czy leków.

Dobrze orientować się, gdzie zrobić jakie zakupy w Makarskiej, jeszcze zanim zajdzie taka potrzeba. Miejscami, które kondensują wiele punktów handlowo – usługowych, są tutejsze galerie i centra handlowe. Wszystkie są do siebie raczej podobne i nie wyróżniają się niczym szczególnym.

Centrum handlowe Merces

Merces znajduje się w ścisłym centrum Makarskiej, dzięki czemu nie sposób go przeoczyć. Nowoczesny i typowo europejski budynek mieści w sobie punkty, takie jak butiki z ubraniami dla dzieci, sklepy sportowe, księgarnię, aptekę i, co istotne z punktu widzenia turystów, kantor wymiany walut. Można tu rozwiązać problem z siecią T-Mobile, a także napić się wybornej kawy na odkrytym tarasie.

Centrum handlowe St. Nikola

Blisko centralnego placu miasta znajduje się kolejna galeria handlowa, w której podobnie jak w Merces do godziny 21:00 można zrobić zakupy lub wzmocnić się posiłkiem czy kawą w lokalu gastronomicznym. Choć centrum nie jest zbyt okazałe pod względem powierzchni, można tu kupić większość potrzebnych rzeczy.

Capitol Park

W Capitol Parku można zrobić duże zakupy w Makarskiej. Najbardziej okazałe centrum handlowe w mieście dysponuje ponad 160 miejscami parkingowymi i mieści w sobie sklepy, które jako Polacy znamy doskonale, np. Deichmann, Takko czy C&A. Plusem są także dogodne godziny otwarcia, od 9:00 do 21:00.

Wybierając się na wakacje w Chorwacji w rejonie Dalmacji, należy mieć świadomość, że Makarska nie jest rajem zakupowym. Nie znajdziemy tu butików drogich i uznawanych na całym świecie projektantów mody, nie kupimy biżuterii od poważanych artystów ani nie zaopatrzymy wnętrz swych kosmetyczek w luksusowe produkty niedostępne w naszym kraju.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Jak poruszać się po Makarskiej – przewodnik

Makarska to małe miasto, dlatego nie ma tu wielu sklepów

źródło zdjęcia: Getty Images / Dreamer4787

Zakupy w Makarskiej mają jednak swój urok, jeśli potrafimy docenić specyfikę regionalnych targowisk, których nie uświadczymy już raczej w rodzimym kraju. Wizytę na rynku można więc potraktować nie tylko jako okazję do niecodziennych zakupów. Przestrzeń targu jest wręcz idealna do obserwacji codziennych zachowań, rytuałów i obyczajów mieszkańców, którzy zamieszkują Makarską w niewielkiej liczbie 15 tysięcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również