Chorwacja: TOP 7 - wydarzenia w Trogirze, których nie możesz przegapić

Najciekawsze wydarzenia w Trogirze mają miejsce latem, przysparzając turystom wielu rozrywek oraz wiedzy na temat chorwackiej tradycji.

 
Chorwacja: TOP 7 - wydarzenia w Trogirze, których nie możesz przegapić
Letnie atrakcje kulturalne Trogiru powodują, że nie da się tu nudzić / źródło zdjęcia: Getty Images / monticello

Udając się w podróż w regiony zachwycającej Dalmacji, warto wziąć pod uwagę miejscowości, które mogą pochwalić się bogatą ofertą letnich imprez. Kulturalne wydarzenia w Trogirze spełniają najwyższe oczekiwania turystów, oferując koncerty muzyki klasycznej czy ludowej, całą gamę spektakli teatralnych i ulicznych czy festynów hołdujących chorwackim zwyczajom. Z tego powodu Trogir jest doskonałym miejscem, w którym można spędzić wymarzone wakacje w Chorwacji.

TOP 7 najciekawsze wydarzenia w Trogirze

Niedawne oznaczenie Trogiru przez „National Geographic” mianem najpiękniejszego miasta na wyspie przyciąga tłumy, które łakną szeroko pojętej „dobrej zabawy”. Większość interesujących wydarzeń w Trogirze odbywa się w ramach Trogirskiego Lata Kulturalnego, które trwa przez cały sezon, jednak interesujące eventy mają miejsce również poza okresem wakacyjnym. Poniżej przedstawiamy te najciekawsze, w których warto wziąć udział, spędzając akurat w okolicy wakacje w Chorwacji.

7. Moondance Festival

Trogirski festiwal muzyki techno coraz bardziej się rozwija. Początkowo obejmował on koncerty, na których bawiło się niespełna czterystu ludzi. Obecnie gromadzi już pięć tysięcy uczestników lubujących się w elektronicznych rytmach. W minionym roku impreza obejmowała rozmaite wydarzenia w Trogirze na przestrzeni trzech dni w pierwszych tygodniach sierpnia.

Zabawa toczy się w średniowiecznej Twierdzy Kamerlengo, której przestrzeń pozwala na akustyczną grę dźwiękiem i obrazem, spajając je w spójną audiowizualizację. Koncertom towarzyszą imponujące widowiska, pokazy świetlne i artystyczne instalacje, które zachwycają formą, jednak są również nośnikiem istotnej treści.

Moondance Fesival to obcowanie z nowoczesną muzyką, która sięga do źródeł, inspirując się klasyką czy dźwiękami trance. W 2019 roku odbędzie się już siódma odsłona festiwalu i także tym razem z pewnością nie zawiedzie swoich wiernych fanów.

Wydarzenia w Trogirze - Moondance Festival odbywa się w Twierdzy Kamerlengo

źródło zdjęcia: Getty Images / Krasnevsky

6. Letni karnawał trogirski

W połowie lipca przy głównym deptaku na nabrzeżu zbiera się korowód kolorowych postaci, które rozpoczynają wesołą paradę po ulicach Trogiru. Zabytki miasta idą tego dnia w zapomnienie, gdyż wszyscy świętują na ulicach, podziwiając zwariowany pochód.

Istotną częścią imprezy jest konkurs na najwspanialszą maskę, której właściciel zostaje uhonorowany wartościowymi nagrodami. Warto wiedzieć, że na turystów zwiedzających Trogir z dziećmi czekają podczas karnawału zabawy z animatorami, którzy zapewniają pociechom multum rozrywek.

Program letniego karnawału wzbogacają widowiskowe pokazy sztuki walk i tańca, takich jak samba, salsa czy capoeira oraz pokazy akrobacji z żywym ogniem. Finalne after party toczy się do późnych godzin nocnych w pobliskich barach, odkrywając nową odsłonę nocnego życia w Trogirze.

5. Festyn Łowiecki i Noc Rybacka

Jedną z największych kulinarnych atrakcji Lata Trogirskiego w zeszłym roku był Festyn Łowiecki, który przyciągnął całe tłumy wielbicieli dobrej dziczyzny i myśliwskich obyczajów. Tego dnia padły kulinarne rekordy np. na ugotowanie ponad 200 kilogramów mięsa i 300 porcji gulaszu z wielu rodzajów mięsiwa.

Myśliwskie święto odbywało się w restauracji Riva, która serwowała znakomite jadło i napitek, zgodnie z łowiecką sztuką przyrządzania potraw. Wśród gości znajdowali się zarówno dorośli, jak i dzieci, którzy przednio bawili się przy dźwiękach regionalnej chorwackiej muzyki, wśród aromatów podawanych pyszności.

Uczestnicy roszczą nadzieję, iż to wydarzenie w Trogirze na stałe wpisze się w repertuar Lata Trogirskiego, powtarzając swój sukces każdego następnego sezonu, tak jak ma to miejsce w przypadku Nocy Rybackich. Nie bez powodu święcą one tryumfy już od wielu lat. Podczas niezwykłych wieczorów skosztować można owoców morza i tradycyjnie przyrządzonych ryb, posłuchać muzyki na żywo i pobyć wśród ludzi, których rozpiera duma z własnego dziedzictwa kulturowego.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawostki o Trogirze, które musisz poznać

 

4. Obchody święta Jana z Trogiru – atrakcje dla ducha i ciała

14 listopada to data, którą wierzący mieszkańcy Trogiru obchodzą ze szczególnym namaszczeniem. Patron miasta, święty Jan, uchodzi nie tylko za wzór cnót do naśladowania, lecz także obrasta kultem związanym z domniemaną mocą uzdrawiania obłożnie chorych Chorwatów. Niektórzy po dziś dzień wierzą, że błogosławiony patronat chroni miasto przed wszelkim nieszczęściem, plagami i atakami z zewnątrz.

Obchody świętego Jana rozpoczynają się Mszą świętą. Uczestniczy w nich wybrana delegacja lokalnych polityków i członków zarządu trogirskich przedsiębiorstw. Tego dnia, po kościelnych uroczystościach, na ulicach miasta odbywa się także festyn.

3. Wielkie Trogirskie Regaty

Dwudniowe regaty odbywają się pod koniec października, z ramienia Żeglarskiego Klubu Trogir. Uczestnicy zgłaszający swój udział mają szansę wziąć udział w niezwykłej morskiej przygodzie, wśród okrzyków radości kibicującej publiczności.

Maraton oglądany z perspektywy lądu wygląda intrygująco, jednak adrenalina sportowców biorących udział w tym żeglarskim wydarzeniu w Trogirze wynosi emocje związane z regatami na zupełnie inny poziom. Wielkie Trogirskie Regaty to konieczny punkt programu wakacji w Dalmacji dla wszystkich miłośników morskich podróży i opowieści, którzy odwiedzają Chorwację jesienią.

Wydarzenia w Trogirze - Wielkie Trogirskie Regaty

źródło zdjęcia: Getty Images / vanesapodreka

2. Trogir Outdoor: 2 Island On 2 Wheels

Sportowe rozgrywki w malowniczych okolicznościach przyrody odbywają się na peryferiach Trogiru corocznie w ciągu kilku dni maja. W uroczystej eskorcie policji zawodnicy wspinają się na Górę Ciovo, by zmierzyć się z potęgą natury.

Urokliwe ścieżki prowadzące przez zagajniki, gaje oliwne i lasy porastające linię wybrzeża to doskonałe trasy ze względu na zróżnicowane warunki i zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Celem inicjatywy Trogir Outdoor jest w istocie udział w triathlonie, który składa się z trzech dyscyplin sportowych:  750 metrów trasy, którą trzeba przepłynąć, 20 kilometrów pokonanych na rowerze oraz 5 kilometrów biegu. Szczytna idea, jaka przyświeca organizatorom, to propagowanie zdrowego i świadomego stylu życia.

Dowiedz się więcej: Wyspa Ciovo w Chorwacji – co zobaczyć?

1. Nowe wydarzenia w Trogirze: Bokun Festivala

Miniony rok wzbogacił ofertę kulturalną miasta o kolejne wrześniowe wydarzenie w Trogirze – Bokun Festivala. Przestrzenią dla święta Dalmacji stał się Park Malarija.

Bokun Festivala hołduje chorwackiej kulturze, filmowi, muzyce i jedzeniu, czyli temu, co najmocniej wiąże się z przynależnością narodową w codziennym życiu społeczeństwa. Wejście na festiwal jest bezpłatne, o czym świadczy główne hasło przedsięwzięcia: kultura dla ludzi.

W pierwszej edycji festiwalu zarówno mieszkańcy, jak i turyści, mieli niepowtarzalną okazję do udziału w projekcjach chorwackiego i śródziemnomorskiego kina niemego przy akompaniamencie muzyki fortepianowej w interpretacji wirtuoza fortepianu, Mitji Reichenberga.

Kolejne przywołane aspekty dziedzictwa kulturowego to taniec flamenco, literatura, ale i produkcja rzemieślniczych trunków, takich jak piwo czy wino. Organizatorzy planują kolejne odsłony festiwalu, który wynosi na piedestał to, co w tutejszej obyczajowości najbardziej cenne.

Wydarzenia w Trogirze - podczas letnich festiwali często organizowane są pokazy filmów

źródło zdjęcia: Getty Images / Vera_Petrunina

Nie sposób opisać wszystkich wydarzeń, jakie mają miejsce w mieście Trogir. Muzea, teatry i miejskie galerie wychodzą tu naprzeciw swoim gościom oraz pierwotnie pełnionym funkcjom, stając się areną dla sztuk pięknych i apoteozy regionalizmu. Oprócz cyklicznych wydarzeń kulturalnych Trogirskie Lato Kulturalne oferuje udział w koncertach muzyki trafiającej do serc wielbicieli jazzu, nowoczesnych i alternatywnych brzmień czy folkowych utworów, które stanowią zarazem świadectwo świata, który przemija, ale nigdy nie znika z ludzkiej pamięci.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również