Autostrady w Polsce: jak się zachować podczas awarii auta

Autostrady w Polsce są chętnie użytkowane. Powstaje ich coraz więcej, oferując możliwość szybkiego przemieszczania się po terenie kraju. Jednak wiąże się z tym również ryzyko awarii naszego auta.

 
Autostrady w Polsce: jak się zachować podczas awarii auta

Autostrady w Polsce są coraz chętniej wybierane przez kierowców. Wiąże się to z nieustannym przybywaniem tego typu dróg w Polsce oraz korzyściami, jakie wynikają z ich użytkowania dla podróżujących.

Komfort jazdy na drodze szybkiego ruchu jest dużo wyższy, niż wybierając standardowe „krajówki”. Ryzyko złapania mandatu jest niższe, a także jesteśmy w stanie szybciej przemieszczać się z miejsca na miejsce. Jak się jednak zachować w przypadku awarii?

Awaria samochodu na autostradzie

Autostrady w Polsce cechują się pewnymi ograniczeniami. Na całej ich długości obowiązuje zakaz postoju i zatrzymywania się. Jedynie w przypadku awarii auta, można chwilowo zatrzymać się na poboczu – muszą tu koniecznie zostać zachowane względy bezpieczeństwa.

Przede wszystkim, musimy pamiętać o zjechaniu na pas awaryjny. Pozwoli to zapobiec stłuczce. Miejmy na uwadze, że obowiązujące prędkości na autostradach pozwalają na bardzo szybkie przemieszczanie się samochodów – w związku z tym kierowca jadący za nami nie zawsze zdąży zareagować na auto stojące na jego pasie ruchu.

Dowiedz się więcej: Piszczące klocki hamulcowe – co się dzieje? >>

Szczególne względy bezpieczeństwa

Stojąc na pasie awaryjnym, pamiętajmy o wystawieniu trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 m od auta. Obowiązkiem jest również włączenie świateł awaryjnych. W trosce o nasze bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu, kierowca powinien opuścić pojazd przez drzwi pasażera. Obowiązkowo musimy założyć również kamizelkę odblaskową, aby być widocznym z daleka dla innych kierowców.

Autostrady w Polsce cechują się również zakazem holowania auta. Dlatego nie możemy w tym celu poprosić innego kierowcę, aby nam pomógł odstawić auto do najbliższego warsztatu. Jesteśmy zobowiązani do wezwania pomocy drogowej.

Dowiedz się więcej: Autostrady w Polsce – jak jeździć bezpiecznie i kulturalnie >>

Ubezpieczenie samochodu w przypadku awarii

Polskie drogi nie należą do najbezpieczniejszych. Wpływa na to przede wszystkim ich zła nawierzchnia. Autostrady w Polsce stanowią tutaj pewien wyjątek, jednak istnieją odcinki o obniżonym poziomie bezpieczeństwa. Mając na uwadze ich stan, warto zastanowić się nad właściwym ubezpieczeniem OC.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC – jak poszczególne marki samochodów wpływają na wysokość składki OC? >>

Wszystkie firmy ubezpieczeniowe posiadają w swojej ofercie tzw. „Assistance”. Pomimo, że zakres świadczeń jest różny, w zasadzie w ramach każdej takiej polisy uwzględnione jest darmowe holowanie. Z uwagi na fakt zakazu holowania na autostradach, warto zakupić takie rozszerzenie. W szczególności, gdy dużo podróżujemy po Polsce.

Chociaż autostrady w Polsce są coraz wyższej jakości, może się zdarzyć, że nasze auto dozna awarii uniemożliwiającej dalszą podróż. Warto wówczas pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa w trosce o zdrowie i życie zarówno nasze, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Mając na uwadze fakt, że na autostradach obowiązuje zakaz holowania, dobrą praktyką jest wykupienie „Assistance” w ramach naszego OC. Unikniemy wówczas wysokich kosztów związanych z usługami pomocy drogowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Michał Nielub Michał Nielub [+ info]

Z wykształcenia marketingowiec, z doświadczenia przedsiębiorca. Prowadzi własną firmę B&M Outsources, poza tym wspiera projekty inwestycyjne m.in. producenta mebli dla statków, hoteli, biur oraz gastronomii. Od 2014 roku jako wiceprezes zarządza Stowarzyszeniem Kreacje Innowacje, zajmującego się rozwojem przedsiębiorczości oraz kultury. Funkcję wiceprezesa pełni również w Stowarzyszeniu Pasażerów Kolejowych Siemianice. Poza pasjami biznesowymi, prywatnie podróżnik i stały bywalec festiwali, na które zabiera zarówno żonę oraz o ile okoliczności pozwalają - również dzieci. Ulubione miejsca? Kaszuby, Kraków oraz Toskania.

Zobacz również