Autostrady w Polsce są coraz chętniej wybierane przez kierowców. Wiąże się to z nieustannym przybywaniem tego typu dróg w Polsce oraz korzyściami, jakie wynikają z ich użytkowania dla podróżujących.
Komfort jazdy na drodze szybkiego ruchu jest dużo wyższy, niż wybierając standardowe „krajówki”. Ryzyko złapania mandatu jest niższe, a także jesteśmy w stanie szybciej przemieszczać się z miejsca na miejsce. Jak się jednak zachować w przypadku awarii?
Awaria samochodu na autostradzie
Autostrady w Polsce cechują się pewnymi ograniczeniami. Na całej ich długości obowiązuje zakaz postoju i zatrzymywania się. Jedynie w przypadku awarii auta, można chwilowo zatrzymać się na poboczu – muszą tu koniecznie zostać zachowane względy bezpieczeństwa.
Przede wszystkim, musimy pamiętać o zjechaniu na pas awaryjny. Pozwoli to zapobiec stłuczce. Miejmy na uwadze, że obowiązujące prędkości na autostradach pozwalają na bardzo szybkie przemieszczanie się samochodów – w związku z tym kierowca jadący za nami nie zawsze zdąży zareagować na auto stojące na jego pasie ruchu.
Dowiedz się więcej: Piszczące klocki hamulcowe – co się dzieje? >>
Szczególne względy bezpieczeństwa
Stojąc na pasie awaryjnym, pamiętajmy o wystawieniu trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 m od auta. Obowiązkiem jest również włączenie świateł awaryjnych. W trosce o nasze bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu, kierowca powinien opuścić pojazd przez drzwi pasażera. Obowiązkowo musimy założyć również kamizelkę odblaskową, aby być widocznym z daleka dla innych kierowców.
Autostrady w Polsce cechują się również zakazem holowania auta. Dlatego nie możemy w tym celu poprosić innego kierowcę, aby nam pomógł odstawić auto do najbliższego warsztatu. Jesteśmy zobowiązani do wezwania pomocy drogowej.
Dowiedz się więcej: Autostrady w Polsce – jak jeździć bezpiecznie i kulturalnie >>
Ubezpieczenie samochodu w przypadku awarii
Polskie drogi nie należą do najbezpieczniejszych. Wpływa na to przede wszystkim ich zła nawierzchnia. Autostrady w Polsce stanowią tutaj pewien wyjątek, jednak istnieją odcinki o obniżonym poziomie bezpieczeństwa. Mając na uwadze ich stan, warto zastanowić się nad właściwym ubezpieczeniem OC.
Dowiedz się więcej: Najtańsze OC – jak poszczególne marki samochodów wpływają na wysokość składki OC? >>
Wszystkie firmy ubezpieczeniowe posiadają w swojej ofercie tzw. „Assistance”. Pomimo, że zakres świadczeń jest różny, w zasadzie w ramach każdej takiej polisy uwzględnione jest darmowe holowanie. Z uwagi na fakt zakazu holowania na autostradach, warto zakupić takie rozszerzenie. W szczególności, gdy dużo podróżujemy po Polsce.
Chociaż autostrady w Polsce są coraz wyższej jakości, może się zdarzyć, że nasze auto dozna awarii uniemożliwiającej dalszą podróż. Warto wówczas pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa w trosce o zdrowie i życie zarówno nasze, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Mając na uwadze fakt, że na autostradach obowiązuje zakaz holowania, dobrą praktyką jest wykupienie „Assistance” w ramach naszego OC. Unikniemy wówczas wysokich kosztów związanych z usługami pomocy drogowej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ