Ateny na wakacje - najważniejsze atrakcje

Planujesz wakacje w Grecji? Ateny to miejsce, którego nie możesz ominąć. Poznaj najważniejsze atrakcje turystyczne Aten i zakochaj się w niezwykłej atmosferze miasta!

Ateny na wakacje - najważniejsze atrakcje

Ateny to rozległe miasto usytuowane pomiędzy siedmioma historycznymi wzgórzami i otoczone niezwykłymi górami. Zabytkowe, pełne historii miejsce, miejsce narodzin Sokratesa, Peryklesa i Sofoklesa. Zamieszkałe od ponad 3000 lat, Ateny są powszechnie znane jako kolebka zachodniej cywilizacji i narodzin demokracji. Dzisiaj to jednak także tętniąca życiem, nowoczesna stolica.

Wakacje w Atenach to zupełnie inne doświadczenia niż idylliczne wyspy greckie. Ateny składają się z dużego centrum miasta, okręgu miejskiego i obszaru metropolitalnego. Miasto słynie przede wszystkim z ruin i zabytków archeologicznych. Warto jednak pamiętać, że Ateny to nie tylko starożytne ruiny. To tętniące życiem miasto jest również ważnym ośrodkiem kultury, życia nocnego oraz sportu.

Od starożytnych zabytków i średniowiecznych budowli, poprzez olśniewające kościoły bizantyjskie aż do zachęcających tarasów restauracji, jednych z najbogatszych na świecie muzeów i luksusowych butików – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poznaj najważniejsze atrakcje Aten!

Ateny na wakacje – najważniejsze atrakcje

Ogród Narodowy (Éthnikos Kípos)

Ethnikós KíposŹródło: bezienswaardighedengids.nl

Usytuowany w samym sercu Aten, Ogród Narodowy stanowi słoneczną i zieloną oazę spokoju oraz idealne miejsce na popołudniowe wycieczki. Stworzony przez Amelię, żonę króla Ottona I, zielony kompleks nosił początkowo nazwę Ogrodu Królewskiego. Ogród otacza Stary Pałac Królewski, który jest dzisiaj siedzibą greckiego Parlamentu.

Ciche i spokojne miejsce znajdujące z dala od tętniącego życiem miasta, z przepięknym, zielonym baldachimem drzew i bujną roślinnością. Ogród zdobią urocze pomniki, kwietniki i małe starożytne ruiny. Integralną częścią Éthnikos Kípos jest także Ogród Botaniczny. Warto ponadto udać się do Zappio, wspaniałej neoklasycystycznej hali wystawowej w kształcie półksiężyca, gdzie w lecie odbywają się seanse i spektakle filmowe.

Wzgórze Likavitos

Wzgórze Likavitos Źródło: wnieznane.pl 

Romantyczne wieczory, wspaniałe zachody słońca i niesamowite panoramiczne widoki na przepiękne Ateny – Wzgórze Likavitos to wyjątkowa atrakcja na mapie Aten. Jako najwyższy punkt w mieście, pozwala nam zobaczyć cały obszar dorzeczy Attyki i Morza Egejskiego.

Na szczycie wzgórza znajdziemy teatr, gdzie odbywają się liczne imprezy i koncerty, a także uroczą restaurację i kościół Agios Georgios. Na Wzgórze Likavitos dostaniemy się samochodem od strony dzielnicy Neapoli i następnie pieszo, bądź też kursującą z drugiej strony wzgórza co 30 minut kolejką torową. Bilet w jedną stronę to koszt 3,5 euro.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

temple of ZeusŹródło: thenstaxitours.org

Świątynia Zeusa Olimpijskiego znana jest jako największa świątynia w Grecji. Budowa masywnego, starożytnego kompleksu zajęła prawie siedem wieków. Prace pierwotnie rozpoczeły się w 515 roku p.n.e z polecenia tyrana Pizystrata oraz jego synów.

Ich losy potoczyły się jednak dramatycznie, a po wprowadzenia ustroju demokratycznego w Atenach o tyranii wspominano dosyć niechętnie. Prace wznowiono ponownie w 175 p.n.e. a następnie ponownie zatrzymano po 10 latach. Ostatecznie budowa świątyni ukończona została w roku 131 naszej ery dzięki cesarzowi Hadrianowi.

Świątynia przypomina o burzliwej historii Grecji. Ze 104 ogromnych kolumn do dzisiaj zachowało się jedynie 15. Warto jednak odwiedzić to miejsce. Dodatkowo, zaraz obok świątyni znajduje się Łuk Hadriana. Miał on za zadanie oddzielać Ateny antyczne od rzymskich. Po obydwu stronach łuku znajdziemy napisy – “Tu są Ateny, dawne miasto Tezeusza” oraz “Tu jest miasto Hadriana, a nie Tezeusza”.

Muzeum Akropolu

Muzeum AkropoluŹródło: athenslibertyhotel.com

Główny punkt odwiedzany przez turystów podczas każdej wycieczki do Aten. Znajdujące się u podnóża wzgórza z widokiem na miasto Muzeum Akropolu zachwyci każdego. Posiada największą kolekcję greckich rzeźb starożytnych, znalezisk ze zboczy wzgórza akropolu ateńskiego i zabytków architektury, w tym posąg bogini Ateny.

Otwarcie muzeum było pierwotnie zaplanowane na okres igrzysk olimpijskich w 2004 r., jego zakończenie zostało jednak opóźnione ze względów prawnych. Muzeum posiada pięć pięter i prezentuje blisko 4000 sztuk artefaktów. Godziny otwarcia oraz ceny biletów znajdują się na stronie internetowej.

Agora ateńska

Agora of AthensŹródło: alterra.cc

Położona na północny zachód od Akropolu starożytna Agora była niegdyś centrum życia społecznego, handlu i głównym placem miasta. Było to również miejsce spotkań i rozmów o polityce, biznesie, bieżących wydarzeniach, naturze wszechświata i boskości. W tym historycznym, pochodzącym z pomiędzy 19 a 11 roku p.n.e miejscu prześledzić możemy historię starożytnej greckiej demokracji.

To wspaniała atrakcja, która pozwoli nam na poznanie kulturowych początków Aten. Do wnętrza tego miejsca zaprowadzi nas okazała brama, której pozostałości przetrwały aż do dziś – Brama Ateny Archegetis. Najbardziej znaną budowlą agory jest powstała w V wieku p.n.e Świątynia Hefajstosa. Agora to jedna z najważniejszych atrakcji Aten.

Dzielnica Plaka

Dzielnica PlakaŹródło: athensguide.com

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Atenach jest niewątpliwie dzielnica Plaka, która znajduje się pod Akropolem i rozciąga aż do Syntagma. Wioska sprawia wrażenie osobnej wyspy na mapie miasta. Spacer po dzielnicy Plaka to doskonały sposób na poznanie autentycznej greckiej kultury. Obszar z dość intymną atmosferą szczyci się naprawdę unikalną scenerią z kilkoma kawiarenkami, starożytnymi drzewami, zielonymi liściastymi dachami i kamiennymi chodnikami.

Plaka znana jest ze znakomitych tawern, butików i kawiarni ale także pozostałości zabytków antycznych oraz licznych muzeów. Wzdłuż ulicy Kydathineon zwiedzający mogą udać się do Muzeum Żydów Greckich czy też Muzeum Sztuki Ludowej. Warto wybrać się tutaj również na tradycyjny grecki posiłek.

Partenon

PartenonŹródło: certs-it.com

Arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej i atrakcja, której nie możemy ominąć. Ta antyczna świątynia na Akropolu zbudowana została ku czci Ateny Partenos (Ateny Dziewicy), aby podziękować jej za ochronę miasta podczas wojen perskich. Zaprojektowany przez słynnego rzeźbiarza Fidiasza Partenon spełniał pierwotnie funkcję świątyni, służąc jako cerkiew prawosławna, kościół rzymskokatolicki i meczet, ale również galerii sztuki, stanowiąc doskonałe otoczenie dla bogatych rzeźb.

Główną atrakcją był ogromny posąg Ateny, który wykonany został z kości słoniowej i złota. Partenon pochodzi z 447 r p.n.e i do dzisiaj zachwyca swoją niesamowitą architekturą i roztaczającą się tu atmosferą.

 

Znajdujące się na południu Grecji Ateny mogą poszczycić się cudowną i słoneczną pogodą przez większą część roku. Nieco uciążliwe lato zachęca do odwiedzin raczej poza sezonem urlopowym. Do Aten dostaniemy się obecnie najtaniej bezpośrednio liniami lotniczymi Ryanair z Warszawy. Warto również pomyśleć o locie z przesiadką w Rzymie czy Brukseli.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Martyna Markiel Martyna Markiel [+ info]

Specjalistka w zakresie psychologii w zarządzaniu. Od dziecka pochłonięta badaniem świata oraz odkrywaniem wielkich prawd w rzeczach małych. Na codzień zajmuje się kreatywnym pisaniem i marketingiem, po godzinach znaleźć ją można na siłowni lub na Pintereście. Pasjonatka podróży, designu, miłośniczka małej czarnej. Obecnie cieszy oko niepowtarzalną architekturą Barcelony.

Zobacz również