RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
14 Sty, 2019 - 11:48
Aranżacja przedpokoju – najlepsze pomysły

Aranżacja przedpokoju – najlepsze pomysły

RynekPierwotny.pl

Przedpokój to wizytówka mieszkania. Jest pierwszym pomieszczeniem, które widzą zarówno goście, jak i gospodarze domu. Jego aranżacja ma wpływ na samopoczucie domowników, wygląd całej nieruchomości i opinię, jaka ciągnie się za właścicielami. Jak odpowiednio przygotować przedpokój, aby wzbudzał zachwyt wśród przybyłych i mieszkańców?

Czym jest przedpokój? Najprościej mówiąc to pomieszczenie, który łączy ze sobą poszczególne miejsca w mieszkaniu (lub domu). Pełni również ważną funkcję komunikacyjną. Niektórzy często mylnie używają zamiennie pojęcia korytarza i przedpokoju. Korytarz może mieć nieregularny kształt i występuje nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale też np. w pociągach i halach. Przedpokój w mieszkaniu to pomieszczenie prostokątne lub kwadratowe (rzadko może wystąpić przedpokój w kształcie litery L).

Ta niewielka salka umiejscowiona jest (jak sama nazwa wskazuje) przed pokojami. Niekiedy stanowi bezpośredni łącznik z wyjściem z mieszkania, ale są sytuacje, że wyjście poprzedza jeszcze wiatrołap. Jego wielkość jest różna – spotyka się ogromne przedpokoje, które pełnią bardzo reprezentacyjną rolę (tzw. westybul spotykany w pałacach), ale miejskie pomieszczenia w blokach mają najczęściej niewielkie rozmiary. Jego szerokość powinna jednak przekraczać 1,2 metra.

Jak powiększyć mały przedpokój, czyli odbiór wizualny

Aranżacja przedpokoju to spore wyzwanie, bo poza przygotowaniem dla niego funkcji praktycznych (przechowywanie butów i odzieży wierzchniej), trzeba go dopasować do reszty mieszkania i niekiedy optycznie powiększyć.

Warto zacząć od sposobów na wizualną zmianę powierzchni tego pomieszczenia. Przed projektem trzeba zdecydować, czy w przedpokoju zostaną położone panele, czy płytki. Należy określić też, do których pomieszczeń wprowadzone zostaną drzwi. To ważny aspekt. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest pozbawienie drzwi salonu i kuchni. Z pewnością powiększy to całe mieszkanie i sprawi, że przedpokój stanie się częścią tych pomieszczeń.

Takie rozwiązanie nie zawsze będzie wyglądało jednak ładnie. Dlaczego? Żeby pomieszczenia wyglądały jednolicie i przypominały monolit, powinny mieć wspólną podłogę. Niektórzy rezygnują jednak z takiego rozwiązania i kładą inne płytki w kuchni, inne w przedpokoju, a w salonie – panele. To duży błąd. Jeżeli w każdym pomieszczeniu ma być inna podłoga, to należy rozdzielić je drzwiami, żeby nie przypominały pstrokatej mozaiki.

Nie trzeba jednak od razu łączyć wszystkich trzech pomieszczeń. Można wybrać układ przedpokój – kuchnia lub przedpokój – salon. W tym pierwszym przypadku warto rozważyć położenie płytek w całym przedpokoju tak, aby wyglądały jak kontynuacja wyjścia z kuchni (bez oddzielania cięciami i po rezygnacji z progów). Płytki podłogowe powinny być stonowane i nie gryźć się z ewentualnymi dodatkami. Odpowiednie będą np. odcienie szarości. Przed wybraniem płytek na podłogę warto rozplanować również wykończenie ścian. Te także nie mogą gryźć się z wykończeniem kuchni. Tylko w takim wypadku pomieszczenie będzie wyglądało spójnie.

 

Dla kogo przeznaczone jest łączenie przedpokoju i salonu? W niektórych mieszkaniach występuje pełne wykorzystanie kuchni. Zapachy wiążące się z gotowaniem najróżniejszych potraw powinny być odgrodzone od części wypoczynkowej drzwiami. Przedpokój warto połączyć wtedy z salonem. Tu możliwości operowania są inne – przedpokój może mieć jednolite panele, ale nie musi. Ważne, żeby zarówno ściany, jak i podłoga nie gryzły się z projektem salonu. Można tu wykorzystać również tapety w pasy (optycznie podwyższą pomieszczenie).

Optyczne powiększenie przedpokoju można uzyskać nie tylko rezygnując z drzwi. Dobrym sposobem jest jasny kolor, który wizualnie doprowadzi do pomieszczenia więcej światła (niestety, przedpokój nie ma zwykle swoich okien i promienie słoneczne nie dochodzą do niego prostą drogą). Można zainstalować też w nim spore lustra, które również „oszukają oko” i zwiększą metraż. Niepolecane jest montowanie modnych kiedyś pawlaczy i szaf sufitowych. Wysokość przedpokoju to jego atut i nie należy go ograniczać.

 

Drzwi w przedpokoju – jakie i kiedy?

Odpowiednie rozplanowanie przedpokoju wpływa na całą powierzchnię mieszkania i ciąg komunikacyjny. Ogromną rolę w tym aspekcie odgrywają drzwi. Rynek oferuje całą masę rozwiązań związanych z montowaniem skrzydeł drzwiowych wewnątrz przedpokoju. Niekwestionowany jest fakt, że drzwi potrzebne są w toalecie i łazience oraz sypialni. To tzw. pomieszczenia o zamkniętej przestrzeni prywatnej. Ze względów praktycznych drzwi montuje się również do gabinetów i pokojów dziecięcych.

Rozważania dotyczące drzwi pojawiają się przy salonie, kuchni i jadalni. Trzeba rozważyć za i przeciw takim rozwiązaniom. Jeżeli salon ogrywa również rolę sypialni, warto przemyśleć odgrodzenie go od przedpokoju. Kuchnia (jak wspomniane było wyżej) powinna być oddzielna w momencie pełnego jej wykorzystania. Nie należy jednak montować drzwi do jadalni – nie ma wielu przesłanek, które przemawiają za takim rozwiązaniem, a z pewnością całkowicie zamknie to przedpokój na światło.

Jakie drzwi montować w przedpokoju? Przede wszystkim muszą być jednolite. Wszystkie skrzydła powinny być wykonane z tego samego materiału i posiadać ten sam wzór. Najlepiej, żeby pochodziły z tej samej serii produkcyjnej. Nie trzeba się ograniczać do jednego typu. Jeżeli w mieszkaniu znajdzie się miejsce, warto pomyśleć o instalacji drzwi przesuwnych. Jest to rozwiązanie praktyczne, które tymczasowo może rozwiązać problem oddzielenia kuchni lub salonu od przedpokoju, a jednocześnie otwarte skrzydła wpuszczą tyle samo światła, co ich brak.

Należy pamiętać, że wybór drzwi to wyjątkowo ważny element. Muszą one pasować zarówno do wystroju przedpokoju, jak i wnętrza poszczególnych pomieszczeń.

 

Meble i funkcjonalność. Jak rozplanować przedpokój?

Jeżeli pomieszczenie jest wykończone, to trzeba przystąpić do jego meblowania. Aranżacja przedpokoju ma kilka rozwiązań. Trzeba określić, jaką funkcję powinien przyjąć. W grę wchodzi minimalizm, podejście praktyczne lub ozdobne.

 

W pierwszym przypadku należy rozważyć, jakie elementy mają znaleźć się w przedpokoju. Pod uwagę trzeba też wziąć ich funkcję. Choć jeden wieszak na ścianie to mało, to już powieszony na nim stos kurtek może całkowicie zaburzyć wymarzoną wizję czterech kątów. Warto wyważyć podejście praktyczne z minimalistycznym. Spotykanym rozwiązaniem jest np. umieszczenie zabudowanego wieszaka w postaci mikro szafy. Mebel w kącie nie będzie nachalny, ale dodatkowo praktycznie spełni swoją rolę.

 

Podejście praktyczne współgra z minimalizmem, ale pozwala na większą liczbę manewrów. Praktyczny przedpokój pomieści kapcie dla gości, ma miejsce na buty i kurtki, a także może służyć jako przechowalnia nienoszonych rzeczy. Tu dobrym sposobem będzie rozsuwana szafa. Uwaga! Taki mebel nie powinien stać w centralnym punkcie pomieszczenia, bo zmniejszy jego wizualny odbiór. Szafę warto umieścić w kącie. Powinno znaleźć się w nim miejsce na buty, standardowy wieszak do zostawiania nienoszonych w danym sezonie rzeczy i poszczególne wieszaki na kurtki. Wszystko można więc zamknąć w jednej szafie, zachowując praktyczność i sporo przestrzeni.

 

Sposobów dekoracyjnych jest mnóstwo – można próbować zmienić przedpokój w ogród, nadać mu charakteru galerii sztuki lub przejść w surowy charakter. Wszystkie rozwiązania mogą współgrać z praktycznym i minimalistycznym podejściem do pomieszczenia. Nie to powinno być priorytetem. Najważniejsze, żeby przedpokój zachęcał do przebywania w mieszkaniu. To jego główna rola.

ZOBACZ RÓWNIEŻ