Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
06 Sie, 2018 - 00:30
Apple Pay, czyli nowe rozwiązanie płatnicze

Apple Pay, czyli nowe rozwiązanie płatnicze

Grzegorz Bryszewski

Szybko, nowocześnie i bezpiecznie. Poznaj szczegóły płatności za pomocą Apple Pay! Sprawdź, jak działa to rozwiązanie płatnicze.

Apple Pay to system płatności mobilnych, który umożliwia płacenie w sklepach za pomocą iPhone’a lub Apple Watcha, bez potrzeby korzystania z plastikowej karty płatniczej/kredytowej czy gotówki. Za pomocą systemu Apple Pay możemy płacić również w sklepach internetowych i aplikacjach na iPhonie, iPadzie i Macu. Korzystanie z systemu wymaga posiadania odpowiedniego urządzenia i karty wydanej przez bank współpracujący z usługą.

Apple Pay – nowoczesne rozwiązanie płatnicze

W USA system został wprowadzony na początku września 2014 roku a podczas prezentacji usługi ówczesny szef Apple, Tim Cook, określił karty magnetyczne używane przy płatnościach jako niesprawne, staroświeckie i słabo zabezpieczone. Rozwiązanie stało się wyjątkowo popularne wśród użytkowników – w ciągu 3 dni od startu usługi zarejestrowano ponad milion kart kredytowych.

W Polsce usługa została wprowadzona w połowie czerwca 2018 roku.

Pewnego rodzaju rozszerzeniem działalności Apple Pay jest usługa Apple Pay Cash, która umożliwia szybkie i proste przesyłanie pieniędzy użytkownikom sprzętu marki Apple. System skierowany jest na przykład dla rodziny i znajomych, którzy chcą sobie przekazać pieniądze, w USA mogą z niego korzystać tylko osoby, które ukończyły 18 rok życia.

W Polsce to rozwiązanie jeszcze nie działa, ale w innych krajach zazwyczaj wprowadzano je tuż po uruchomieniu usługi Apple Pay, można się więc spodziewać, że wkrótce także w naszym kraju pojawi się taka ciekawa i przydatna usługa.

Apple Pay – konfiguracja

Żeby rozpocząć korzystanie z systemu Apple Pay na swoim iPhonie konieczne będzie zalogowanie się do iCloud i instalacja najnowszej wersji systemu operacyjnego.

Kolejny krok polega na dodaniu karty płatniczej (może to być karta kredytowa albo nawet karta płatnicza bez funkcji płatności zbliżeniowej) do aplikacji Wallet. Można to zrobić po kliknięcu plusa w prawym górnym rogu i podaniu danych albo wpisać dane w menu ustawień. System musi się upewnić, że próbujemy wprowadzić własną kartę, będziemy więc musieli ją potwierdzić, na przykład za pomocą kodu SMS (część banków może stosować inne sposoby potwierdzania).

Użytkowników tabletów może zaskoczyć brak aplikacji Wallet. Jak więc przypisać tam karty? W tym przypadku trzeba przypisać kartę w ustawieniach Apple Pay.

W przypadku komputerów starszej generacji (bez touchbara) warto zaznaczyć w ustawieniach Apple Pay możliwość płatności na komputerach, w tym przypadku do konkretnej płatności potrzebny będzie i komputer i iPhone.

Używanie płatności Apple Pay w przypadku tabletów zostało jednak ograniczone do płatności na stronach internetowych oraz wewnątrz aplikacji. Brak wbudowanego chipa NFC sprawia, że nie jest możliwia płatność w sklepach za pomocą zbliżenia urządzenia do terminali płatniczych.

Co z komputerami? Tutaj decydująca sprawa polega na wyposażeniu urządzenia w Touch Bar i Touch ID. Na komputerze Mac, który posiada taką opcję, dodawanie kart przebiega niemal tak samo, jak w przypadku smartfonów. Gorzej będzie jednak w przypadku Maców z 2012 roku, gdzie karty nie będziemy mogli dodać, a do dokonania płatności oprócz samego komputera będziemy jednak potrzebowali dodatkowego urządzenia obsługującego system (iPhone, Apple Watch). Konfigurację Apple można uruchomić w Ustawieniach Portfel i Apple Pay, gdzie powinniśmy odblokować funkcję „Zezwól na płatności na Macu”.

Posiadacze iPhonów i zegarków powinni automatycznie otrzymać propozycję dodania karty do zegarka. Jeśli taki komunikat się nie pojawił to trzeba to zrobić ręcznie, na smartfonie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z usługą powiązać kilka własnych kart. Podczas płatności można też wybrać konkretną kartę do transakcji. Należy jednak mieć na uwadze, że karty bankomatowe musimy dodawać na każdym urządzeniu osobno. To celowe działanie, firma Apple wyłączyła możliwość synchronizacji kart między urządzeniami ze względu na kwestie bezpieczeństwa.

Apple Pay w Polsce – kompatybilne urządzenia

Telefony (tutaj konieczny będzie chip NFC na pokładzie):

 • iPhone 6 i iPhone 6 Plus;
 • iPhone 6s i iPhone 6s Plus;
 • iPhone SE;
 • iPhone 7 i iPhone 7 Plus;
 • iPhone 8 i iPhone 8 Plus;
 • iPhone X.

Tablety:

 • iPad mini 3;
 • iPad mini 4;
 • iPad Air 2;
 • iPad (5 generacja);
 • iPad Pro.

Zegarki:

 • urządzenia Apple Watch dowolnej generacji

W przypadku komputerów Mac niezbędny będzie MacBook z Touch ID lub dowolny komputer Mac z 2012 roku lub nowszy wraz z telefonem lub zegarkiem kompatybilnym z Apple Pay do potwierdzania płatności.

Apple Pay – banki

Aktualnie płatności firmy Apple wspierają następujące banki:

 • BZ WBK,
 • Pekao,
 • mBank,
 • BGŻ BNP Paribas,
 • Alior Bank,
 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • Raiffeisen Polbank,
 • Nest Bank,
 • Getin Bank

Usługa ma być też uruchomiona w PKO BP. Co ważne – Apple Pay „dogada” się zarówno z kartami Visa jak i MasterCard.

Dowiedz się więcej: Visa czy MasterCard: która karta płatnicza lepsza? >>

Apple Pay – jak to działa?

Podobnie, jak w przypadku transakcji za pomocą plastikowych kart płatnicznch, także w przypadku systemu Apple Pay konieczne będzie zbliżenie telefonu do terminalu.
Przed tą czynnością niezbędna będzie jednak autoryzacja płatności, której przebieg zależy od posiadanego urządzenia.

Procedura w przypadku konkretnych urządzeń wygląda następująco:

 • iPhone X – trzeba dwukrotnie wcisnąć przycisk blokady, zeskanować twarz z użyciem Face ID i zbliżyć telefon do terminala,
 • iPhone 8 lub starszy model – trzeba przytrzymać palec na przycisku Home z Touch ID a później zbliżyć urządzenie do terminala,
 • zegarek Apple Watch – należy dwukrotnie nacisnąć przycisk boczny i zbliżyć zegarek do terminala.

Twórcy systemu podkreślają, że czasem może się pojawić dodatkowa konieczność potwierdzenia transakcji kodem PIN na terminalu, w takim przypadku musi zadziałać najprostszy kod na świecie, czyli 0000.

Apple Pay ułatwia także płatności w Internecie, gdzie stanowi alternatywę do rejestracji w serwisach i wysyłania przelewów. W tamach wybranych aplikacji płatności są szybkie i autoryzowane za pomocą Face ID lub Touch ID (w zależności od posiadanego urządzenia)

Apple Pay – bezpieczeństwo

Rozwiązanie firmy z jabłkiem w tle zdecydowanie różni się o zwyczajnych płatności kartami zbliżeniowymi, jego zaletą jest zdecydowanie polepszone bezpieczeństwo transakcji i uniemożliwienie kradzieży danych. Na czym to polega?

Przede wszystkim dane karty kredytowej nie są przechowywane w urządzeniu ani na serwerach Apple (lub operatora usługi), co uniemożliwia ich ewentualne przekazywanie sprzedawcom lub innym stronom zaangażowanym w proces płatności – w trakcie zakupów używany jest natomiast numer przypisany konkretnemu urządzeniu i unikalny kod transakcji.

Twórcy systemu i operator nie posiadają także informacji o transakcjach. Właściciel urządzenia obsługującego Apple Pay może sprawdzić kilka swoich ostatnich transakcji, jednak są one do przejrzenia tylko w konkretnym urządzeniu.

Rozwiązanie firmy Apple uniemożliwia używanie zgubionego lub skradzionego urządzenia przez osobę postronną, bo do wykonania transakcji niezbędne jest potwierdzenie tożsamości za pomocą obrazu twarzy (Face ID) lub odcisku linii papilarnych (Touch ID), użytkownik może także dodatkowo stworzyć swój unikalny kod potwierdzający.

Co ważne, użytkownik może także wyłączyć (w Opcjach Prywatności) zapisywanie lokalizacji miejsca, w którym miała miejsce transakcja. Na wygodę rozwiązania wpływa także fakt, że podczas płatności urządzenie nie musi być podłączone do Internetu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ