Kontrola finansów to ważna czynność, jeżeli chce się skutecznie doprowadzić do realizacji planów lub po prostu oszczędzać na gorsze chwile. Dzięki smartfonom nie jest to czynność wymagająca wielkiego wysiłku – większość rzeczy wyliczą za użytkownika odpowiednie aplikacje do zarządzania budżetem domowym. Jako że jest ich spory wybór, oto kilka propozycji na różne systemy operacyjne.
Najlepsze aplikacje do zarządzania budżetem domowym
Kontomierz
Ten program na systemy Android, iOS oraz Windows Phone to podręczny “zarządca budżetu osobistego”, posiadający wydanie online oraz przeznaczone do instalacji na komputerze. Wśród jego funkcji warto wymienić takie jak:
- podgląd rachunków bankowych użytkownika (wymagany wcześniejszy import)
- notowanie wydatków w różnych kategoriach
- tworzenie wykresów kołowych i słupkowych
- obsługa różnych walut
- możliwość zaplanowania kilku niezależnych budżetów
Dowiedz się więcej: Jak darmowe aplikacje ułatwiają nasze życie >>
Mój budżet
Aplikacja przeznaczona na systemy Android to płatny, rozbudowany program do kontrolowania wpływów i wydatków. Użytkownik otrzymuje szereg opcji, filtrów i kryteriów, za pomocą których może rozplanować wydatki oraz zaplanować oszczędzanie. Główne zalety tego programu to:
- opcja zaplanowania “kwoty do oszczędzenia” i rozłożenie jej na wybraną ilość miesięcy
- pokazywanie przychodów i wydatków w formie tabel i wykresów
- filtrowanie operacji finansowych oraz możliwość ich podsumowania za wskazany okres (np. kwartał)
- funkcja własnego tworzenia kategorii oraz podkategorii wydatków
Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? >>
MoneyZoom – Wydatki pod kontrolą
Aplikacja ta posiada swoje wersje zarówno na iOS, jak i system Android. Zwraca uwagę nietypowe zaprezentowanie domowego budżetu – użytkownik widzi wielki słój, w którym znajduje się fioletowy płyn – ubywa go w miarę wydawania pieniędzy, co obrazuje uszczuplanie finansów. Program posiada takie cechy jak:
- kilkanaście gotowych kategorii wydatków
- przypominanie o rachunkach i innych płatnościach
- szczegółowe statystyki wydatków
- możliwość połączenia każdego wydatku z miejscem (sklep, stacja benzynowa, itp.) oraz osobą
Dowiedz się więcej: Nieskuteczne metody oszczędzania, czyli na co uważać >>
Kontrola wydatków
Jak wskazuje to sama nazwa, aplikacja ma za zadanie pomóc użytkownikowi w zarządzaniu codziennymi wydatkami. Dostępna jest na systemy operacyjne Android, iOS, a także Symbian. Dla wygody użytkownika przygotowano ponad setkę gotowych kategorii i podkategorii wydatków. Warte odnotowania cechy tego narzędzia to:
- współpraca z kontami w bankach oraz kartami kredytowymi
- możliwość planowania wydatków
- kalkulator odsetek
- przejrzyste wykresy i podsumowania
- funkcje wpisywania darowizn i wydatków na edukację
Moje Finanse
Bezpłatna aplikacja dostępna na telefony z systemem operacyjnym Android. Z jej pomocą każdy z nas może kontrolować swoje przychody oraz wydatki. Oto kilka najważniejszych funkcji:
- szybkie dodawanie wpływów i wydatków z podziałem na kategorie,
- możliwość zdefiniowania zleceń stałych (m.in. wynagrodzenie, rachunki), które aplikacja sama będzie automatycznie dodawała,
- obsługa wielu kont i możliwość filtrowania operacji w ramach każdego z nich,
- statystyki i wykresy, pozwalające na porównanie struktury przychodów oraz wydatków na przestrzeni miesięcy.
Dollarbird
Dollarbird to prosta oraz bardzo intuicyjna aplikacja, która dostępna jest na Android oraz iOS. Przeznaczona jest ona przede wszystkim do kontrolowania i monitorowania wydatków.
Na początku miesiąca określamy sumę, którą mamy do rozdysponowania, a następnie każdego dnia notujemy wydatki. Wydatki te przypisujemy do wybranej kategorii i podobnie jak w aplikacje Moje Finanse, możemy stworzyć „zlecenia stałe”.
Pennies
Pennies to uproszczona aplikacja dostępna na systemy operacyjne iOS. Za jej pośrednictwem tworzymy najpierw plan finansowy na wybrany okres czasu, a następnie odnotowujemy ponoszone przez nas wydatki.
Aplikacja wydaje m.in. ostrzeżenia (zmieniając tło), kiedy niebezpiecznie zbliżamy się do ustalonego dziennego budżetu. W aplikacji tej nie uświadczymy jednak wykresów, raportów czy rozbudowanej analizy naszych wydatków.
W zestawieniu znalazły się w większości aplikacje darmowe, które można pobrać w każdej chwili z takich witryn jak Google Play, iTunes czy Windows Marketplace. Są one dostępne w różnych wydaniach, a dzięki opcjom synchronizacji doskonale współpracują ze swoimi odpowiednikami na komputery stacjonarne.
Jeśli więc myślimy o wydajnym oszczędzaniu i praktycznym rozplanowaniu budżetu, ci “wirtualni kontrolerzy” z pewnością w tym pomogą. A który okaże się najlepszy? To już kwestia osobistych preferencji.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
- Najlepsze aplikacje mobilne do zarządzania budżetem domowym
- Darmowe aplikacje pomagające zarządzać czasem
- TOP 5: Darmowe aplikacje dla właścicieli zwierząt
- TOP 5: Darmowe aplikacje do przygotowania listy zakupów
- TOP 6: Darmowe aplikacje do kontroli wydatków
- Darmowe aplikacje do słuchania muzyki
- 20 przydatnych aplikacji dla każdego podróżnika
- Darmowe aplikacje, które pomagają w zarządzaniu czasem