Joanna Kania
Joanna Kania
20 Mar, 2019 - 00:00

Angielskie piosenki dla dzieci – które będą najlepsze?

Joanna Kania

Poznaj najlepsze angielskie piosenki dla dzieci, które sprawią, że Twoja pociecha będzie uczyć się angielskiego skutecznie i z przyjemnością!

Angielskie piosenki dla dzieci mogą ułatwić naukę języka angielskiego najmłodszym, a przede wszystkim zachęcić je do nauki. Śpiewanie to jedna z najskuteczniejszych i najprzyjemniejszych metod nauki języków obcych. Dzięki nim dzieci łatwiej poznają nowe słówka i frazy, szybciej je zapamiętują i nie mają oporów z używaniem ich w codziennych sytuacjach.

Nauka przez zabawę

Znajomość języka angielskiego jest dziś absolutnie niezbędna. Aby opanować go w stopniu biegłym, najlepiej zacząć naukę jak najwcześniej. Nauka samej gramatyki i słówek może być dla dzieci nużąca i szybko je zniechęcić do angielskiego. Aby tego uniknąć, pedagodzy zalecają wprowadzanie do nauki jak najwięcej elementów zabawy.

Język angielski dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, powinien być przekazywany w formie lekkiej i przyjemnej. Jeśli nauka będzie kojarzyła się z zabawą, dzieci będą bardziej zmotywowane do zdobywania nowych umiejętności.

Dowiedz się więcej: Nauka poprzez zabawę, czyli na czym polega metoda Montessori

Lepsze przyswajanie przez śpiewanie

Jednym z najlepszych sposobów na wprowadzenie elementu zabawy w procesie nauki angielskiego polecanych przez pedagogów jest wspólne śpiewanie angielskich piosenek dla dzieci. Śpiewając piosenki po angielsku, uczniowie uczą się prawidłowej wymowy, intonacji i akcentu. Ponadto przełamują barierę przed mówieniem w obcym języku, stają się bardziej śmiali i odważni, a także przestają się wstydzić odzywania po angielsku.

Dzięki angielskim piosenkom dla dzieci nasze pociechy uczą się żywego, często nieformalnego, a nawet potocznego języka i nabywają wiele cennych umiejętności językowych. Poznają nowe słowa i ćwiczą ich wymowę, a połączenie muzyki i rytmu z emocjami, jakie wywołują piosenki, sprawia, że nauka jest znacznie bardziej efektywna.

Powtarzające się słowa i rymowane refreny w piosenkach dodatkowo ułatwiają zapamiętywanie nowych słów, idiomów i fraz.

Dowiedz się więcej: Jak szybko nauczyć się angielskiego lub innego języka

Angielskie piosenki dla dzieci - wspólne śpiewanie zachęca do nauki

źródło zdjęcia: Getty Images / KatarzynaBialasiewicz

Angielskie piosenki dla dzieci dostosowane do wieku uczniów

Piosenki do nauki angielskiego powinny być dostosowane do wieku uczniów. Na szczęście ich duży wybór ułatwi nam znalezienie odpowiedniej dla naszej pociechy.

Nauka angielskiego alfabetu

Dla najmłodszych jedną z pierwszych piosenek może być alfabet angielski dla dzieci. Muzycznych wersji pomocy do nauki liter angielskich jest mnóstwo. Szczególnie popularne są między innymi:

 • „The Alphabet Is So Much Fun”,
 • „The Alphabet Song.

Można je łatwo i szybko znaleźć w Internecie w kanale YouTube oraz na stronach www niektórych szkół językowych lub wydawnictw specjalizujących się w materiałach edukacyjnych do nauki języków obcych. Dzieci poznają alfabet przy pomocy prostych rymowanek i wpadających w ucho dźwięcznych melodii, a powtarzają je za „nauczycielami”, którymi są sympatyczni bohaterowie z bajek.

Proste piosenki dla najmłodszych

Dla małych dzieci wybierajmy piosenki stosunkowo krótkie. Ważne jest, żeby nie zawierały zbyt dużej liczby nowych i trudnych słówek oraz miały wolne tempo, tak, aby dzieci mogły bez problemu zdążyć z wyśpiewaniem wszystkich fraz.

Najlepsze są teksty z dużą liczbą rymów i powtarzających się słów. Warto przyjrzeć się piosenkom z serii „Super Simple Songs” dostępnym tutaj.

Rytmiczne, rymowane śpiewanki są doskonałym wsparciem w nauce:

 • nazw zwierząt np. Old MacDonald had a farmlub “Animals on the farm”,
 • liczb np. „Ten in the bed”,
 • zjawisk atmosferycznych np. „Incy wincy spider,
 • kolorów np. I can sing a rainbow”, “Red, yellow, green, blue”.

Piosenki znanych zespołów dla starszych dzieci

Starsze dzieci i nastolatków bardziej zainteresują teksty piosenek po angielsku z repertuaru najpopularniejszych wokalistów muzyki pop np. Adele, Lady Gaga lub autorów pieśni i ballad takich jak np. Leonard Cohen. Słownictwo takich piosenek jest często proste, a zdania krótkie i łatwe do zapamiętania. Jeśli nasze dziecko ma swojego ulubionego wykonawcę, na pewno będzie chciało dowiedzieć się, o czym on śpiewa.

Angielskie piosenki dla dzieci nie tylko pomagają w nauce, ale także zapewniają uczniom dobrą zabawę. Co więcej, są dostępne na wyciągnięcie ręki.

Teksty piosenek dla dzieci w wersji angielskiej możemy znaleźć bez problemu w Internecie np. w kanale YouTube oraz serwisie Tekstowo.pl. Warto podkreślić, że ta metoda nauki języka angielskiego jest nie tylko efektywna i przyjemna, ale i bezpłatna.

Dowiedz się więcej: Nauka języka obcego dla dziecka – jak i kiedy zacząć?

Popularne angielskie piosenki dla dzieci uczą na przykład alfabetu

źródło zdjęcia: Getty Images / shironosov

Sezonowe angielskie piosenki dla dzieci

Kolejnym sposobem na zmotywowanie dzieci do nauki języka angielskiego jest wspólne śpiewanie piosenek o aktualnej tematyce. W okresie świąt Bożego Narodzenia warto uczyć dzieci angielskich kolęd i piosenek świątecznych.

Do najpopularniejszych angielskich utworów bożonarodzeniowych należą m.in.:

 • „All I Want For Christmas Is You” Mariah Carey,
 • „Driving home for Christmas” Chrisa Rea,
 • „Jingle Bells” Michale’a Buble,
 • „Last Christmas” Wham,
 • „Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!” Deana Martina,
 • „Step Into Christmas” Eltona Johna,
 • „White Christmas” Franka Sinatry.

Natomiast gdy za oknami widzimy pejzaż jesienny i spadające liście z drzew, śpiewajmy angielskie piosenki o jesieni dla dzieci, ucząc je nowego słownictwa związanego z tą porą roku: parasol, deszcze, liście w różnych kolorach. Wybór jesiennych piosenek po angielsku dostępnych w Internecie jest ogromny np.:

 • „Autumn Leaves Are Falling Down”,
 • „Falling Leaves”.

W podobny sposób warto wprowadzać do nauki angielskiego sezonowe piosenki nawiązujące do innych pór roku, czy okazji.

Dowiedz się więcej: Gry świąteczne dla całej rodziny – TOP 7 propozycji

Angielskie piosenki dla dzieci związane z Bożym Narodzeniem są uwielbiane przez najmłodszych

źródło zdjęcia: Getty Images / Denisfilm

Piosenki na dobranoc dla dzieci

Niektóre badania dowodzą, że najszybciej uczymy się tuż przed zaśnięciem. W przypadku nauki języka obcego jest to sprawdzona metoda, dlatego wielu nauczycieli zachęca do tego, by właśnie na krótko przed snem przeczytać fragment kursu czy powtórzyć słówka.

Rodzice mogą wykorzystać ten fenomen, włączając maluchom angielskie kołysanki. Uspokajające dźwięki piosenek na dobranoc ukołyszą dzieci do snu, a dodatkowo pomogą im oswoić się z językiem angielskim.

Kultowymi propozycjami są następujące kołysanki po angielsku:

 • „Twinkle twinkle little star”,
 • „Sweet dreams”.

Śpiewanie jest zdrowe

Na koniec warto podkreślić, że śpiewanie wyzwala szereg pozytywnych reakcji fizjologicznych w organizmie. Rozluźnia i łagodzi stres, pomaga pozbyć się negatywnych emocji, a także ma korzystny wpływ na układ krążenia i oddechowy. Ponadto poprawia samopoczucie, wyzwala dobry nastrój, a także buduje lepsze relacje między osobami śpiewającymi wspólnie.

Śpiew sprawia, że czujemy się pewniejsi siebie i bardziej odważni. Wprowadzenie śpiewania do procesu nauczania nie tylko stymuluje uczniów do lepszego zapamiętywania treści, ale też ma korzystny wpływ na ich zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne.

Angielskie piosenki dla dzieci - nauka przez zabawę

źródło zdjęcia: Getty Images / Olha Romaniuk

W jaki sposób śpiewać angielskie piosenki dla dzieci?

Na początku wspólnie przeczytajmy kilkakrotnie tekst piosenki. Dopiero później zaśpiewajmy go dziecku lub razem z nim. Wygodnym sposobem jest korzystanie z teledysków, w których na dole ekranu wyświetlają się napisy. To ułatwi śpiewanie w pierwszym etapie. W kolejnych etapach powinniśmy zachęcić pociechę do śpiewania bez śledzenia słów.

Możemy również połączyć śpiewanie piosenek po angielsku z dodatkowymi aktywnościami np. klaskaniem, wykonywaniem określonych gestów lub ruchów w trakcie wykonywania utworu muzycznego.

Pamiętajmy też, żeby wyraźnie powiedzieć dzieciom, że nie są ważne umiejętności wokalne. Każdy może śpiewać tak, jak umie. Dozwolone jest nawet fałszowanie. Zachęćmy do śpiewania także innych członków rodziny. W ten sposób dzieci ośmielą się i będą chętniej śpiewać. We wspólnym śpiewaniu angielskich piosenek dla dzieci najważniejsze jest przecież to, aby dobrze się bawić!

ZOBACZ RÓWNIEŻ