RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
18 Lip, 2018 - 12:41
Altana ogrodowa - 11 pomysłów na aranżację

Altana ogrodowa – 11 pomysłów na aranżację

RynekPierwotny.pl

Altana ogrodowa jest praktycznym rozwiązaniem na działce i w ogrodzie. Daje cień, a do tego świetnie się prezentuje. Decydują się na niż zwłaszcza osoby posiadające dużo przestrzeni. Jak ją urządzić?

Podczas letnich upalnych dni ogród i działki stają się miejscem, w którym spędzamy znacznie więcej czasu. Pielęgnujemy kwiaty, organizujemy grilla, wylegujemy się na leżaku… Czasem mamy ochotę coś zmienić, a czasem nawet dokonać ogrodowej rewolucji, zupełnie jak w przypadku remontu domu. Jednym z prawdziwych marzeń działkowiczów jest altana ogrodowa.

Daje ona nie tylko cień, ale też poprawia estetykę całego ogrodu. To miejsce wypoczynku i spotkań, które może świetnie uprzyjemnić czas. Jak ją zaaranżować? Na co zwrócić uwagę? Gdzie umieścić? Poniżej opisujemy aż 11 pomysłów na aranżację altany ogrodowej!

Altana ogrodowa – TOP 11 pomysłów

 1. Altana w stylu afrykańskim

To połączenie ciemnego drewna z białym, materiałowym dachem oraz ścianami. Ten materiał to najczęściej len lub bawełna. Dzięki temu nawet przy zasłoniętych wszystkich ścianach powietrze dostaje się do środka. Takie altany są zazwyczaj dość duże, często nie mają podłogi/podstawy, a ich zaletą jest właśnie możliwość zwijania materiałowych ścian.

W środku idealnie pasować będą meble ogrodowe – kanapy i fotele – z ciemnego rattanu obite białym lub kremowym materiałem. Na środku niska ława również z ciemnego drewna. Altana w stylu afrykańskim przywodzi na myśl leniwe upalne popołudnia, podczas których rozmawia się ze znajomymi, popijając orzeźwiające napoje. Z pewnością sprawdzi się w dużych ogrodach.

Dowiedz się więcej: Oryginalne i piękne ozdoby do ogrodu

 

 2. Romantyczna pani domu

Bardzo często w filmach romantycznych można spotkać się ze sceną, w której główni bohaterowie przebywają w altanie, np. podczas eleganckiej kolacji. Taka altana zrobiona jest zazwyczaj z dość jasnego i delikatnego drewna bądź rattanu, a filary okala bluszcz lub kwiaty pnące, np. róże.

Jest to ładna, lekka aranżacja dla osób, które kochają kwiaty i nie przeszkadzają im owady. Ma ona charakter otwarty, jednak podstawa jest zabudowana. Dzięki temu łatwo się ją czyści. Może stać w ogrodzie cały rok. Romantyczna altana ogrodowa świetnie sprawdzi się jako miejsce odpoczynku, ale również randki, spotkań towarzyskich czy uroczystości rodzinnych: urodzin, komunii.

Dowiedz się więcej: Kwiaty na taras – inspiracje i aranżacje (TOP 7 pomysłów)

 

 3. Grill rządzi!

Grillowicze mają wiele możliwości w zakresie wyboru własnej altany. Najczęściej proponowane są im konstrukcje tzw. 2w1, czyli takie, które posiadają część wydzieloną na grilla (z dziurą w dachu lub miejscem na urządzenie) oraz część jadalną. Do niektórych konstrukcji można doprowadzić prąd.

Wyróżniają się dość topornym wyglądem, ale za to konstrukcja jest bardzo stabilna. Tego typu altany zazwyczaj są też świetnie zaimpregnowane. W ofertach sklepów występują większe i mniejsze konstrukcje, nieraz dołączone są także ławy do siedzenia i stoły.

 

 4. Konstrukcja półzamknięta

O ile powyższe aranżacje dotyczyły raczej altan otwartych, które nie mają na stałe zamontowanych ścianek, o tyle ta dotyczy konstrukcji półzamkniętych. Czym się wyróżniają? Otóż między filarami po zewnętrznej stronie zamontowane są niskie ścianki. Oznacza to, że nie widać wszystkiego, co znajduje się w altanie.

Od środka często takie konstrukcje mają przykręcone do tychże ścianek ławy, na których można usiąść. Można między nie wstawić również stół i krzesła. Ta aranżacja jest idealna dla osób, którym zależy na odrobinie prywatności, ale też wydzieleniu przestrzeni, do której nie wejdzie piesek czy inne małe zwierzę domowe.

 

 5. Mały ogród

Altana kojarzy się zazwyczaj ze spędzaniem czasu na odpoczynku, spotkaniach lub jedzeniu w surowej drewnianej przestrzeni. Możemy jednak ocieplić jej wizerunek poprzez dodanie akcentów kwiatowych. Gdzie je umieścić?

W zależności od rodzaju altany (otwarta, półzamknięta, zamknięta) wybierzmy te kwiaty, które nie zabiorą jej niepotrzebnie przestrzeni. To może być rozwiązanie w stylu romantycznym (bluszcze, pnące róże na kolumnach), prowansalskim czy nawet PRL-owskim.

W środku, np. pod dachem altany, warto umieścić kwiaty, które lubią cień i nie zaszkodzą im warunki zewnętrzne. Należy również uważać na rośliny nadmiernie przyciągające owady. Stworzenie małego ogrodu wymaga od nas znajomości świata roślin, ale również dobrego smaku – nie możemy przesadzić. Potrzebny jest umiar, aby łatwo się było poruszać.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe – pielęgnacja i uprawa, pomysły na kwiaty w domu

 

 6. Altana a przydomowy ganek

Nieraz spotkaliśmy się z opinią, że miejsce altany jest na środku ogrodu. Jest to błędne założenie, gdyż konstrukcję taką można umieścić niemal w dowolnym miejscu na zewnątrz, również przy domu. Altana przydomowa będzie stanowić świetne zastępstwo otwartego tarasu. Trzeba jednak pamiętać, że może zaciemnić pomieszczenie, do którego będzie przylegać, np. salon.

Dowiedz się więcej: Ogród zimowy – czy warto go mieć i jak go urządzić?

 

 7. Domek hobbita

Kto powiedział, że altana musi być otwarta? Można zamienić ją w przytulny domek, w którym będą mogły bawić się nasze pociechy. Jak to zrobić? Jeśli nie chcemy kupować już gotowej, można wykorzystać do tego drewno, jeśli zostało nam np. po wycince drzew.

Altana nie musi być duża, wszak jest przeznaczona dla dzieci. Konstrukcję trzeba dobrze przemyśleć, aby nic się nie zawaliło. Uważajmy też, gdzie umiejscawiamy taką altanę – aby w czasie deszczu nie została zalana. Środek warto wypełnić poduszkami, lampami na baterię oraz zabawkami.

Dowiedz się więcej: Figurki ogrodowe – hit czy kit?

 

 8. Miejsce do leżakowania

To kolejna propozycja aranżacji nowoczesnej altany. Do jej stworzenia można wykorzystać konstrukcje dostępne w sklepach, albo też dowolną altanę z dachem, podłogą i filarami. Między filarami możemy rozpiąć hamaki, na podłodze zaś ułożyć poduszki.

Tu idealnie sprawdzą się również meble z palet, tak popularne ostatnio. W takiej altanie nic tylko się rozłożyć i czytać książkę lub zapaść w poobiednią drzemkę!

Dowiedz się więcej: Huśtawka ogrodowa – jak wybrać najlepszą?

 

 9. Drugi dom

Z altany ogrodowej można stworzyć drugi domek. Niemal każdy z nas kojarzy taki biały domek, który zamiast ścian miał okna. To obiekt znany zwłaszcza z filmów kostiumowych. Wykonanie takiej altany najlepiej zlecić na zewnątrz.

A co w niej umieścić? Cokolwiek chcemy! Altana może pełnić funkcję kwietnika, domku herbacianego czy odpoczynkowego. Ważne, aby można było się tam udać nawet w deszczowe letnie wieczory. Zazwyczaj takie konstrukcje elektryfikuje się, a czasem też doprowadza wodę.

 

 10. Altana ogrodowa: praktycznie, ale i elegancko

Zazwyczaj altana pełni funkcje wypoczynkowo-rozrywkowe, a może przecież także i praktyczne. Jeśli mamy jakieś hobby, którego wykonywanie wiąże się z nieprzyjemnym zapachem lub brudem, warto przenieść się do altany. Możemy umieścić tam niezbędne narzędzia i materiały, i w spokoju oddać się własnym zainteresowaniom.

Mowa tu zwłaszcza o malarstwie, rzeźbie, ceramice, modelarstwie. Często z zabudowanej altany mężczyźni tworzą własne warsztaty.

 

 11. Altana ogrodowa i basenowe szaleństwo

W letnie upalne dni pewnie niejeden z nas marzy o tym, by zanurzyć się w chłodnej wodzie. Niestety wybudowanie basenu w ogrodzie jest bardzo drogie, a oferty sklepowe nie zawsze spełniają oczekiwania. Rozwiązaniem może okazać się umieszczenie większej wanny z jacuzzi w altanie. Jakie są zalety tego rozwiązania?

Brak konieczności notorycznego sprzątania, stabilność, większe bezpieczeństwo, zacienione miejsce, większa prywatność i komfort. Nie jest to może najtańsze rozwiązanie, ale z pewnością niezwykle przyjemne! Warto jednak zwrócić uwagę na to, by konstrukcja była stabilna i bezpieczna, a wanna dość duża, by zmieściło się tam kilka osób.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ