Joanna Kania
Joanna Kania
11 Maj, 2019 - 01:00
Alerty BIK, czyli jak się zabezpieczyć przed wyłudzeniami

Alerty BIK, czyli jak się zabezpieczyć przed wyłudzeniami

Joanna Kania

Aktywuj Alerty BIK i chroń się przed wyłudzeniami. Dowiesz się natychmiast, gdy ktoś będzie próbował wyłudzić kredyt, posługując się Twoimi danymi.

Alerty BIK cieszą się rosnącą popularnością w Polsce. Nic dziwnego. Kradzież tożsamości i wykorzystywanie skradzionych informacji w celu wyłudzenia pieniędzy jest coraz większym i częściej występującym zagrożeniem. Tylko w 2018 r. policja odnotowała 103 tys. przestępstw w sprawie wyłudzeń.*

Każdy z nas jest narażony na ryzyko kradzieży danych osobowych. Bez naszej wiedzy przestępcy mogą posłużyć się nimi i w naszym imieniu zawrzeć umowę o kredyt, abonament telefoniczny lub energię elektryczną. Jak zabezpieczyć się przed tym niebezpieczeństwem?

Ochrona naszych danych osobowych

Po pierwsze powinniśmy chronić swoje dane osobowe, takie jak: imię i nazwisko, adres, PESEL, numer dowodu osobistego, data urodzenia, aby nie wpadły w ręce osób niepowołanych.

  • Nie podawajmy nieznajomym osobom poufnych informacji przez telefon i nie wysyłajmy ich w odpowiedzi na podejrzane e-maile.
  • Korzystajmy wyłącznie z certyfikowanych sklepów internetowych. Sklepy internetowe nie muszą zresztą znać naszego PESEL-u, numeru dowodu osobistego czy daty urodzenia.
  • Przechowujmy dowód osobisty, prawo jazdy i paszport w bezpiecznym miejscu, a nieaktualne dokumenty koniecznie niszczmy.
  • Nie przekazujmy danych osobowych, jeśli nie jest to niezbędne np. w wypożyczalniach sprzętu sportowego

Cyberprzestępcy są coraz bardziej pomysłowi w próbach pozyskania naszych danych osobowych, więc musimy być czujni i zachować zdrowy rozsądek.

Zapobieganie oszustwom kredytowym

W przypadku próby wyłudzeń bardzo ważna jest szybka reakcja, więc z pewnością warto aktywować Alerty BIK. To usługa oferowana przez Biuro Informacji Kredytowej – ostrzega o próbie wyłudzenia. Dzięki temu możesz zareagować natychmiast i wyprzedzić oszusta.

Alerty są wysyłane do użytkownika SMS-em lub e-mailem w chwili, gdy dana instytucja finansowa sprawdza jego historię kredytową w związku z pożyczką lub kredytem. Jeśli nie staramy się o kredyt, a otrzymamy Alert BIK, może to oznaczać, że oszust próbuje wyłudzić pożyczkę na nasze dane osobowe.

Dzięki Alertom BIK możemy w porę zareagować. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości wystarczy skontaktować się z BIK, aby ustalić w którym banku lub firmie pożyczkowej złożono wniosek na nasze dane. Następnie należy zablokować realizację podejrzanej transakcji w banku oraz zgłosić ten fakt na policji.

Szczególną czujność powinniśmy zachować, jeśli zgubimy dowód tożsamości lub podejrzewamy, że został skopiowany.

Nie tylko ochrona przed oszustwami kredytowymi

Korzystając z usługi Alerty BIK dowiemy się także, jeśli przestępcy będą chcieli zawrzeć umowę z operatorem telekomunikacyjnym lub dostawcą gazu, posługując się naszymi danymi osobowymi. Dzieje się tak dzięki współpracy BIK z BIG InfoMonitor.

BIG InfoMonitor prowadzi bazę informacji dotyczącą terminowej oraz nieterminowych płatności faktur np. firmom telekomunikacyjnym, dostawcom usług masowych, w której instytucje te sprawdzają swoich klientów przed zawarciem umowy.

Jeszcze lepsza ochrona

Każdy użytkownik Alertów BIK może bez dodatkowych opłat włączyć usługę Zastrzeżenia kredytowego. To informacja do instytucji finansowych, że nie jest się zainteresowanym kredytem. Zastrzeżenie kredytowe jest więc dodatkową ochroną przed wyłudzeniem.

Warto wspomnieć również, że każdy, kto zarejestrował się na stronie www.bik.pl może zastrzec dokument tożsamości, który posłużył mu do rejestracji bez żadnych opłat. Zastrzeżenia można dokonać z każdego miejsca na ziemi i o każdej porze – w przypadku utraty dokumentu szybkie działanie ma wielkie znaczenie.

Jak uruchomić Alerty BIK?

Żeby skorzystać z usługi Alerty BIK wystarczy założyć konto w serwisie BIK na stronie www.bik.pl. Alerty BIK kosztują 24 zł rocznie, a usługa jest aktywna 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Alerty BIK w pakiecie

Możemy też skorzystać z Pakietu BIK w cenie 99 zł rocznie. Wtedy, wraz z Alertami BIK otrzymamy dostęp do 12 Raportów BIK w ciągu roku.

Jeżeli planujemy kredyt, warto również korzystać z dodatkowych narzędzi oferowanych przez Biuro Informacji Kredytowej takich, jak Analizator Kredytowy BIK. To praktyczny kalkulator, dzięki któremu, starając się np. o kredyt hipoteczny, możemy łatwo i szybko sprawdzić nasze szanse na kredyt.

Oceniając prawdopodobieństwo otrzymania kredytu bankowego, Analizator Kredytowy BIK bierze pod uwagę także naszą historię kredytową. Dzięki temu odpowiedź jest bardzo wiarygodna. Co więcej za Analizatorem nie stoją żadne oferty kredytowe, wiec jest to narzędzie naprawdę obiektywne.

*Dane statystyczne Policji za rok 2018 dotyczące aktu prawnego 286 par 1 Kodeksu karnego oznaczającego „oszustwo/wyłudzenie”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ