Michał Nielub
Michał Nielub
15 Paź, 2017 - 01:00
Jak poprawnie ładować akumulator samochodowy

Jak poprawnie ładować akumulator samochodowy

Michał Nielub

Akumulator samochodowy odpowiada m.in. za uruchomienie pojazdu. Jego prawidłowe ładowanie wydłuża żywotność, co wpływa również na wyższą sprawność. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym.

Akumulator samochodowy odpowiada za podstawowe funkcje każdego auta. Dostarcza energię elektryczną, niezbędną m.in. do uruchomienia pojazdu czy zasilenia świateł drogowych. Szczególnie ważnym aspektem jego eksploatowania jest ładowanie w okresie jesienno-zimowym. Nieprawidłowo wykonana czynność spowoduje jego krótszą żywotność, a także obniży sprawność.

Akumulator samochodowy a niezbędny sprzęt

Ładowanie akumulatora nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Wystarczy dobrej jakości ładowarka do akumulatorów (prostownik automatyczny), a także kable rozruchowe (kable zakończone klemami do zaciśnięcia w wyznaczonych miejscach).

Dowiedz się więcej: Samochód nie odpala – co robić? >>

Ładowanie akumulatora – jak to zrobić poprawnie

Warto pamiętać o tym, że akumulator samochodowy można ładować zarówno w aucie, jak i poza nim. Potrzebujemy w tym celu dobrej jakości prostownika. Większość zasad dotyczących ładowania akumulatora wynika z poprawnego użytkowania ładowarki.

Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie dopuścić do przeładowania. Jest to kluczowa kwestia – przeładowanie wpłynie negatywnie na walory użytkowe, a także skróci zdolność akumulacji energii elektrycznej.

Dowiedz się więcej: Jak odpowietrzyć hamulce >>

Odłączenie klemy zasilającej auto

Zaleca się również odłączenie klemy od akumulatora, który zasila auto w energię elektryczną. Niektóre prostowniki wyposażone są w automatyczne zmniejszanie napięcia wraz ze wzrostem naładowania, a także w system zabezpieczający przez przeładowaniem.

W przypadku nieodłączenia klemy zasilającej samochód może zaistnieć sytuacja, w której systemy ochronne prostownika nie zadziałają. Decyduje o tym fakt ciągłego pobierania prądu przez urządzenia elektryczne, takie jak np. radio, zegary czy webasto (ogrzewanie postojowe). W efekcie, ładowarka do akumulatorów nie zakończy ładowania, co może prowadzić do uszkodzenia samego akumulatora, a także sporadycznie do uszkodzenia urządzeń wewnątrz pojazdu.

Dowiedz się więcej: Piszczące klocki hamulcowe – co się dzieje? >>

Akumulator samochodowy – zadbaj o odpowietrzenie

Niektóre akumulatory wyposażone są w system odprowadzania gazów. Dzięki temu nie musimy martwić się o odchylanie korków podczas ich ładowania. Jeżeli jednak nie wyposażono ich w takie systemy, należy obowiązkowo uchylić korki. Dlaczego? Podczas pracy prostownika, z akumulatora wydziela się duża ilość gazów, które w nadmiernej akumulacji mogą go rozsadzić.

Dowiedz się więcej: Eco driving – jak zaoszczędzić na samochodzie? >>

Akumulator samochodowy to istotna część auta. Odpowiada za zasilanie w energię elektryczną pojazdu, która jest niezbędna przede wszystkim do uruchomienia silnika, a także do korzystania np. ze świateł drogowych, radia i innych urządzeń. Dbałość o poprawne ładowanie jest gwarancją długiego użytkowania tego elementu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ