ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
08 Paź, 2019 - 12:04
Akrobacje w tunelu aerodynamicznym, czyli sport przyszłości

Akrobacje w tunelu aerodynamicznym, czyli sport przyszłości

ARTYKUŁ PARTNERA

Czym jest tunel aerodynamiczny? To specjalna, szeroka tuba, wewnątrz której przemieszcza się powietrze z dużą prędkością. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu specjalnych dysz, które pompują powietrze do środka tuby. Przedmioty lub osoby, znajdujące się w tunelu, doświadczają więc ogromnego pędu wydmuchiwanego przez dysze wiatru. Jeżeli wydmuchują powietrze pionowo – śmiałek w tubie unosi się na wysokość kilku metrów.

Dwa rodzaje tuneli aerodynamicznych

Obecnie tunel aerodynamiczny występuje w dwóch odmianach: pionowej i poziomej. Poziome tunele aerodynamiczne służą do dziś instytucjom takim, jak choćby NASA – do badań naukowych na przebiegiem lotu konkretnego prototypu samolotu. Pionowe są często wykorzystywane przy szkoleniu skoczków spadochronowych. Istnieje też szeroka gama zastosowań czysto komercyjnych – służących wyłącznie zabawie.

Pierwsze tunele aerodynamiczne były stosowane już w czasach II Wojny Światowej. Ich wynalezienie wiązało się z potrzebą badania zachowania modeli samolotów w różnych warunkach pogodowych. Klasyczny tunel aerodynamiczny jest więc zorientowany poziomo. Tego typu rozwiązania do dziś są bardzo ważnym źródłem naukowych danych, pochodzących z testów modeli maszyn latających.

Zabawa w tunelu aerodynamicznym

Pionowe tunele aerodynamiczne robią obecnie zawrotną karierę wśród miłośników sportów ekstremalnych. Wizyta w takim tunelu nie trwa z reguły dłużej niż 9-10 minut (dla bardziej zaawansowanych użytkowników). Pierwsze loty nie powinny być dłuższe niż 2-3 minuty. Pęd powietrza w tubie osiąga z reguły prędkość około 200 km/h. Tak duża prędkość sztucznego wiatru pozwala na swobodne unoszenie się nad dnem tuby. W Polsce taka przyjemność, jak lot w tunelu aerodynamicznym kosztuje od 180 PLN do nawet 700 PLN – wszystko zależy od lokalizacji tuby oraz czasu trwania lotu.

Korzystając umiejętnie z siły własnych mięśni można wykonywać dosłownie nieziemskie akrobacje. Popularność tego typu rozrywki szybko rośnie – tak w Polsce jaki i na całym świecie.

Zabawa w tunelu aerodynamicznym

Sport przyszłości

Jeżeli chcemy na własnej skórze przekonać się, jakie to  uczucie unosić się praktycznie bez żadnego skrępowania w powietrzu, wystarczy nawiązać kontakt z jedną z wielu firm, które organizują w naszym kraju zabawy dla spragnionych adrenaliny. Jedną z witryn tego typu jest na przykład strona PrezentZycia.pl.

Przy wymyślaniu tricków i możliwych kombinacji ruchów ograniczeniem naszych możliwości jest tak naprawdę tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia. Wizualnie przypomina to trochę akrobacje gimnastyczne lub taniec na lodzie z przemyślnymi figurami. O pięknie takiej zabawy decyduje jednak fakt, że nie ogranicza nas w żaden sposób grawitacja! Jedynymi granicami, z jakimi musimy się liczyć są jedynie ściany tuby, w której odbywa się nasz „bodyflight”.

Zaawansowani i doświadczeni śmiałkowie, którzy często korzystają z lotów w tunelach aerodynamicznych twierdzą zgodnie, że ten rodzaj zabawy można nazywać sportem. Istnieje już cały katalog możliwych ułożeń ciała podczas pobytu w tubie (tzw. pozy), złożona nomenklatura figur oraz tricków. Akrobacje mogą być wykonywane zarówno przez jedną osobę, jak i przez kilka. Istnieje nawet Międzynarodowy Związek Bodyflight – International Bodyflight Assosiation, założony w 2003 roku.

Jeżeli do tej pory nie mieliśmy odwagi podjąć wyzwania, jakim jest lot w tunelu aerodynamicznym – koniecznie nadróbmy tę zaległość, a na pewno nie będziemy żałować.