Martyna Markiel
Martyna Markiel
04 Kwi, 2017 - 13:09

Agroturystyka za granicą – nietypowe wakacje na wsi

Martyna Markiel

Agroturystyka to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących spokoju i odpoczynku, chcących uciec od zgiełku miasta i pragnących spędzić miły czas na łonie natury. Perfekcyjne rozwiązanie w dzisiejszej dobie urbanizacji!

Od wiejskich domków położonych pośród idyllicznych wzgórz, poprzez gospodarstwa domowe ze zwierzętami aż po wille z basenem – każdy znajdzie coś dla siebie. Bez względu na to, czy planujemy romantyczny wypad z drugą połówką, pełne atrakcji rodzinne wakacje z dziećmi lub relaksacyjny weekend z przyjaciółmi – agroturystyka z dnia na dzień zyskuje coraz bardziej na popularności.

Większość z nas żyje na co dzień w zatłoczonych miastach lub na ich obrzeżach, z dala od błękitnego nieba i świeżego powietrza. Urlop w gospodarstwie pozwala nam na wyjątkowe spędzenie czasu na łonie natury, blisko zwierząt i niezwykłej roślinności. Czy pamiętamy jeszcze, skąd bierze się mleko, jak pracować w polu lub jak strzyc owce? Agroturystyka to niezwykle ciekawe doświadczenie, nie tylko dla dzieci, ale także dla nas, dorosłych.

Agroturystyka – na czym polega?

Agroturystyka to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów branży turystycznej. Znana wcześniej Polakom pod nazwą „wczasów pod gruszą”. Określana jako zorganizowane przez rodzinę rolniczą przedsięwzięcie komercyjne, pozwalające gościom na wypoczynek w danym gospodarstwie rolnym oraz uczestnictwo w jego codziennym życiu. Nieodzownym elementem są także łączące się z pobytem atrakcje. Tak wynika z założeń. Obecnie gospodarstwa agroturystyczne to znakomicie prosperujące bazy noclegowe, skierowane w głównej mierze właśnie na przyjmowanie turystów.

Coś więcej niż „wczasy pod gruszą”

Agro-destynacje oferują ogromną różnorodność wypoczynku połączonego głównie z rozrywką, edukacją, eskapadami na świeżym powietrzu i smakowaniem lokalnej kuchni. To nie tylko zwykły wyjazd na wieś. Agroturystyka stawia na połączenie wypoczynku z aktywnością.

Niezapomniane doświadczenia

Agroturystyka to coś więcej niż zwykła wycieczka na łono natury. Agroturystyka to przede wszystkim:

 • zabawa i rekreacja na świeżym powietrzu (wędkarstwo, łowiectwo, badanie przyrody, jazda konna, spacery po lesie),
 • niezwykłe doświadczenia edukacyjne (lekcje gotowania, lekcje historii, degustacje win),
 • rozrywka (uczestnictwo w dożynkach, przejażdżki saniami lub zabawa w stodole),
 • doskonała baza noclegowa,
 • wycieczki z lokalnym przewodnikiem, a przede wszystkim
 • odpoczynek dla ciała i ducha.

W naszej rodzinie z pewnością znajdzie się ktoś, kto miał kiedyś gospodarstwo rolne. Może nasi rodzice wychowani zostali na farmie, a może po prostu mamy miłe wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to spędzaliśmy lato w gospodarstwach naszych dziadków? Agroturystyka ożywia pozytywne emocje. I o to właśnie chodzi!

W Polsce coraz chętniej wybierana, jednak za granicą agroturystyka cieszy się popularnością już od wielu lat. Gdzie zatem spędzić nietypowe wakacje na wsi za granicą?

Między malowniczymi wzgórzami Toskanii

Toskania jest chyba najchętniej wybieranym regionem Europy jeśli chodzi o agroturystykę. Nie ma się co dziwić! Jedną z najlepszych rzeczy na temat Toskanii jest możliwość zagubienia się w małych miejscowościach, na wiejskich dróżkach i nieustanne odkrywanie nowych nieznanych skarbów – pięknych i zabytkowych miast, gdzie poczuć możemy wyjątkowy klimat i atmosferę, jakich nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie. Co najważniejsze, malownicze miasteczka i cudowna sceneria nie zostały zadeptane i zdominowane przez turystykę masową.

Miłośnikom odmiennego, znacznie spokojniejszego trybu życia na pewno spodoba się Toskania i jej bogata oferta wypoczynkowa. Relaksujące spacery wzdłuż wąskich uliczek z pięknymi ceglanymi domami, smak dobrego czerwonego wina pochodzącego z obszaru a do tego wyśmienita kuchnia – Toskania ma w sobie wszystko, czego możemy zapragnąć. Przyjazna atmosfera w gospodarstwach rolnych, promowanie dziedzictwa kulturowego, znakomita jakość obiektów, świetna pogoda i dobre jedzenie kryją się niemalże w każdej toskańskiej wiosce. Szczególne polecenia są zdecydowanie okolice miejscowości:

 • Fosdinovo,
 • Barga,
 • Siena,
 • Castellina in Chianti,
 • Casale Marittimo,
 • Suvereto,
 • San Gimignano,
 • Monteriggioni,
 • Montepulciano, oraz
 • Pitigliano

Przy wyborze agroturystyki warto skorzystać ze strony internetowej Agriturismo.it (sprawdź tutaj), Agriturismo.net (sprawdź tutaj) a także Tuscanyaccommodation.com (sprawdź tutaj). Polskie biuro turystyczne oferujące wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych to przykładowo Toscana-avventure (sprawdź tutaj). La vita è bella!

 

Lawendowe pola Prowansji

Z dala od tłumów i szybkiego tempa życia codziennego. W zieleni i spokoju. W ścisłym połączeniu i symbiozie z naturą oraz ludźmi, z ich kulturą, mądrością życiową, zwyczajami i kuchnią. Prowansja oferuje niezapomniane doświadczenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, dla rowerzystów oraz pieszych.

Ciepły klimat, wielowiekowa historia, czarujące miasteczka otoczone winnicami oraz polami lawendowymi. Pobyt w jednym z gospodarstw agroturystycznych to idealny sposób, aby dostać się do środka i poczuć jak bije samo serce Prowansji. Przykładowo możemy wybrać się do gospodarstwa winiarskiego lub gospodarstwa poświęconego produkcji żywności ekologicznej. Mimo, że francuskie obiekty i gospodarstwa bywają zróżnicowane pod względem stylu i rodzaju atrakcji, ich wspólnym mianownikiem są wspaniali ludzie, których z pewnością przyjdzie nam pokochać.

Bogatą bazę agroturystyczną znajdziemy na portalu Tripadvisor (sprawdź tutaj), a także Bienvenue-a-la-ferme.com (sprawdź tutaj) oraz Gites-de-france.com (sprawdź tutaj).

 

Gorące słońce oraz cudowna siesta w Andaluzji

Prawdziwy Orient Europy. Dobrej jakości wypoczynek, świeże powietrze, komfortowe gospodarstwa agroturystyczne i rozbudowana baza obiektów położonych w najbardziej malowniczych, nieodkrytych zakątkach Andaluzji nie ma końca. Bogate dziedzictwo kulturowe, niesamowite zróżnicowanie krajobrazu przechodzącego od ośnieżonych szczytów po tereny niemal pustynne.. Aby zapoznać się z prawdziwą Andaluzją, trzeba poświęcić trochę czasu, przemierzając ten region Hiszpanii powoli, delektując się licznymi kontrastami, znakomitą kuchnią oraz niezapomnianymi widokami.

Oferta turystyczna obszarów wiejskich Andaluzji jest niezwykle szeroka, zróżnicowana i przede wszystkim wszechstronna, dostosowana do potrzeb i oczekiwań gości w każdym wieku. Zarówno ludzie młodzi, osoby starsze jak i rodziny z dziećmi nie będą się tu nudzić. Niezależnie od tego, czy poszukujemy ciszy i spokoju czy też preferujemy turystykę aktywną blisko natury, Andaluzja daje nam pewność, że znajdziemy tu coś dla siebie.

Andaluzję i jej bazę agroturystyczną poznamy korzystając ze stron Andalucia.org (sprawdź tutaj), Spain.info (sprawdź tutaj) oraz prawdziwie lokalnego przewodnika dostępnego pod adresem Raar.es (sprawdź tutaj).

 

Agroturystyka to idealne rozwiązanie dla tych, którzy poszukują ucieczki od ogromnych aglomeracji miejskich i zanieczyszczonego powietrza. To rozrywka na zupełnie innym poziomie i o ciekawym charakterze. Niektóre obiekty są proste i rustykalne, podczas gdy inne są wręcz luksusowe, oferując udogodnienia, takie jak baseny i jazda konna. Każde z miejsc pozwoli nam na zregenerowanie sił i doładowanie baterii!

ZOBACZ RÓWNIEŻ