Syntia Militowska
Syntia Militowska
21 Paź, 2017 - 03:00
Agencja pośrednictwa pracy za granicą - na co uważać

Agencja pośrednictwa pracy za granicą – na co uważać

Syntia Militowska

Zanim wyjdziesz z Polski, sprawdź czym charakteryzuje się dobra agencja pośrednictwa pracy za granicą i nie daj się oszukać!

Z roku na rok niejedna agencja pośrednictwa pracy przechodzi istne oblężenie. Coraz więcej Polaków podejmuje radykalny krok w swoim życiu, jakim jest praca za granicą. Część osób decyduje się na samodzielny wyjazd, a pozostali zdają się na pomoc firm, takich jak na przykład agencja pracy za granicą. Na co uważać w tym drugim przypadku?

Dobra agencja pośrednictwa pracy – czym się charakteryzuje?

Praca za granicą staje się coraz popularniejsza, a wraz z nią również pośrednictwo pracy. Niestety, jest to łatwa okazja dla oszustów, którzy żerują na niczego nieświadomych ludziach. Sprawdź, co wyróżnia dobrą agencję pośrednictwa pracy, aby nie dać się oszukać.

Komunikatywność

Dobra agencja pośrednictwa pracy jest komunikatywna, jasno i rzetelnie odpowiada na wszystkie pytania przyszłego pracownika. Jest otwarta, przyjazna i ułatwia nam formalności, z którymi wiąże się praca za granicą. Nie ma również problemu, aby wszelkie spotkania odbywały się w biurach, w których stacjonuje dana agencja pracy.

Z kolei nieuczciwa agencja pracy często pozostawia wiele wątpliwości i niedomówień. Niejasno odpowiada na wszystkie pytania, a czasem nawet całkowicie urywa kontakt. Zazwyczaj kontaktuje się z nami przez internet lub telefon i preferuje spotkania w miejscach innych, niż oddział lub siedziba agencji pracy.

Przejrzystość

Niezrozumiałe umowy, budzące wątpliwości zapisy, a także słowne obietnice niepoparte żadną umową to domena, którą charakteryzuje się nieuczciwa agencja pośrednictwa pracy. Dla wielu osób, praca za granicą jest znaczącym krokiem w ich życiu.

Uczciwa agencja pracy za granicą rozumie to i dlatego też wszystkie (w tym najważniejsze) ustalenia zawiera w kontrakcie. Umowy są jasne, czytelnie i napisane w naszym rodzimym języku, dzięki czemu nie budzą wątpliwości, a całe pośrednictwo pracy przebiega w sposób jasny i bezproblemowy.

Dowiedz się więcej: Praca na czarno za granicą – dlaczego nie warto się na nią decydować >>

Dopuszczalne opłaty

Warto pamiętać, że uczciwa agencja pośrednictwa pracy nie pobiera jakichkolwiek opłat przed podpisaniem umowy. Ponadto, żaden pośrednik nie może żądać od pracownika jakikolwiek opłat np. administracyjnych czy manipulacyjnych.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy agencja pracy może rościć sobie prawa do zapłaty za koszty transportu za granicę, wizy, tłumaczenia dokumentów i zakwaterowanie. Wszystkie potrącenia lub konieczność wniesienia opłaty powinny jednak zostać jasno zaznaczone w umowie.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Czechach >>

Legalne działanie

Praca za granicą wiąże się z ryzykiem, przez co wiele osób zastanawia się jak sprawdzić, czy dana agencja pracy jest legalna. Można sprawdzić to w prosty sposób.

Wystarczy wejść na stronę www.kraz.praca.gov.pl (sprawdź tutaj) i sprawdzić, czy agencja pośrednictwa pracy jest wpisana do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia.

Aby sprawdzić rzetelność, którą powinna cechować się agencja pośrednictwa pracy, warto sprawdzić także inne czynniki.

Uczciwość agencji pracy

Zarejestrowana agencja pośrednictwa pracy nie daje gwarancji jej uczciwości. Dlatego też warto dowiedzieć się, czy dana agencja pracy za granicą pozostaje zrzeszona z Polskim Forum HR. Jeśli tak, możemy mieć niemalże stuprocentową pewność, że ta agencja pośrednictwa pracy działa według najwyższych standardów etycznych.

Aktualne ubezpieczenie

Kolejnym istotnym elementem jest sprawdzenie, czy dana agencja posiada aktualne ubezpieczenie zawierające zapisy mówiące o odpowiedzialności pracodawcy z tytułu wypadków przy pracy oraz szkód osób trzecich.

Obecność na rynku

Zanim zdecydujemy się na wyjazd za granicę za pośrednictwem agencji pracy, sprawdźmy jak długo istnieje ona na rynku. Niejedna podejrzana agencja pośrednictwa pracy znika tak samo szybko, jak się pojawiła. Jeśli dany pośrednik pracy za granicą istnieje na rynku dłużej, niż rok – jest to dobry znak.

Rekomendacje znajomych

Warto popytać również wśród znajomych, czy ktoś korzystał z takiej agencji, bowiem rekomendacje bliskich i zaufanych osób mogą okazać się o wiele cenniejszym źródłem informacji, aniżeli anonimowe osoby z forów internetowych.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą dla par – jak wyjechać razem? >>

Agencja pośrednictwa pracy za granicą - na co uważać - zapisy w umowie

Warto pamiętać

  1. Praca za granicą kusi korzystnymi ofertami, jednakże nie dajmy się zaślepić. Jeśli jakakolwiek agencja pośrednictwa pracy budzi nasze wątpliwości – najpierw postarajmy się je rozwiać. Jeśli agencja pracy nadal będzie wydawać się podejrzana – poszukajmy innej.
  2. Zanim podpiszemy umowę, warto zadać pośrednikowi najważniejsze pytania o obowiązkowe ubezpieczenia w danym kraju, a także o opłaty, na które możemy być narażeni po przyjeździe.
  3. Dowiedzmy się, jakie zasady obowiązują w danym kraju oraz jaka panuje tam polityka społeczna, bowiem kultura w danym kraju może być bardzo różna od naszej.
  4. Przed wyjazdem zanotujmy adresy stron internetowych, numery telefonów oraz adresy, w których znajdują się związki zawodowe, inspektoraty oraz urzędy pracy, a także placówki dyplomatyczne. Wszystkie te informacje okażą się niezbędne w przypadku, w którym oszuka nas agencja pośrednictwa pracy czy też wystąpią inne problemy związane z pacą za granicą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ