Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
29 Kwi, 2017 - 00:00

Aerobiczna 6 Weidera – ćwiczenia na płaski brzuch

Anna Wezgraj da Silva

Na czym polega aerobiczna 6 Weidera i w jaki sposób pomaga w osiągnięciu wymarzonej sylwetki? Czy te ćwiczenia są bezpieczne dla każdego?

6 Weidera od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wynika to między innymi z prostoty wykonywanych ćwiczeń. Mogą je wykonywać nie tylko zapaleni sportowcy, ale również osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę ze sportem. Obietnica otrzymania płaskiego brzucha w dość krótkim czasie dodatkowo motywuje i umacnia w przekonaniu, że warto pozbyć się „oponki”.

6 Weidera – program ćwiczeń na wzmocnienie mięśni brzucha

Krótko mówiąc aerobiczna 6 Weidera (A6W) to specjalny zestaw ćwiczeń, którego celem jest spalenie tkanki tłuszczowej z okolicy talii poprzez regularne wzmacnianie mięśni brzucha. Program ćwiczeń składa się z sześciu różnych aktywności i pozwala na wyrzeźbienie upragnionego „kaloryfera”.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Szóstka Weidera – zalety

Podstawową zaletą ćwiczeń A6W jest ich stosunkowa prostota oraz osiągnięcie satysfakcjonujących efektów w dość krótkim czasie. Dzięki temu ćwiczenia te są znane i praktykowane niemal na całym świecie.

Ponadto z powodzeniem treningi można wykonywać w domu, bez konieczności uczęszczania na siłownię.

Powtarzalność ćwiczeń wzrasta wraz z upływem czasu, więc nawet początkujące osoby będą w stanie wykonać pierwszą serię ćwiczeń i stopniowo wzmacniać swoje ciało. To właśnie seria powtórzeń zwielokrotniona każdego dnia decyduje o końcowym efekcie.

Szóstka Weidera – wady

Sama obietnica wyrzeźbienia brzucha – choć tak bardzo motywująca, może nie wystarczyć. Ukończenie programu 6 Weidera jest bardzo trudne i tylko nieliczne osoby mogą pochwalić się tym osiągnięciem. Dlaczego?

Każdego dnia ćwiczenia wydłużają się w czasie i stają się coraz bardziej monotonne, w efekcie czego bardzo łatwo można się zniechęcić.

Podczas wykonywania poszczególnych serii nie powinno się robić przerw, co nawet najbardziej wytrwałym laikom sportowym może sprawiać trudność.

Kolejnym mankamentem A6W może być potencjalne ryzyko zdrowotne. Oczywiście, prawidłowo wykonywana seria ćwiczeń nie powinna sprawiać problemów zdrowotnych. Z drugiej strony brak profesjonalnej pomocy pod technicznym względem wykonywania brzuszków może prowadzić do obciążenia kręgosłupa i mięśni.

A6W: ćwiczenia krok po kroku

Krok 1: Ćwiczenia należy rozpocząć od położenia się na plecach i wyprostowaniu rąk wzdłuż tułowia.

Następnie należy wykonać skłon tułowia do przodu przy jednoczesnym uniesieniu jednej nogi (zgięcie jej w kolanie pod kątem prostym). Pozycję należy utrzymać przez okres 2-3 sekund. Następnie powtórzyć ćwiczenie – tym razem z drugą nogą. W ten sposób uzyskuje się jedno powtórzenie.

Aerobiczna 6 Weidera - Krok 1

Krok 2: Powtórzyć ćwiczenie z kroku pierwszego tylko z tą różnicą, że przy skłonie należy unieść i zgiąć dwie nogi jednocześnie.

Aerobiczna 6 Weidera - Krok 2

Krok 3: Ćwiczenie jest analogiczne do tego z kroku pierwszego, z tym że dłonie należy zapleść na karku.

Aerobiczna 6 Weidera - Krok 3

Krok 4: Powtórzyć ćwiczenie z kroku drugiego, z tym że dłonie należy zapleść na karku.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Krok 5: To ćwiczenie to tzw. rowerek wykonywany z dłońmi zaplecionymi na karku.

Aerobiczna 6 Weidera - krok 5

Krok 6: Wykonując skłon do przodu należy jednocześnie unieść i wyprostować obie nogi oraz przytrzymać na okres 2-3 sekund.

Podczas wykonywania wszystkich ćwiczeń należy pamiętać o prawidłowej pozycji: barki należy unosić w ten sposób, aby równocześnie nie odrywać tułowia od podłogi.

Aerobiczna 6 Weidera - krok 6

Harmonogram ćwiczeń

Szóstka Weidera to przede wszystkim powtarzalność ćwiczeń – poziom zaawansowania wzrasta z każdym dniem. Oto miesięczny rozkład ćwiczeń:

  • Dzień 1: 1 seria po 6 powtórzeń
  • Dni 2-3: 2 serie po 6 powtórzeń
  • Dni 4-6: 3 serie po 6 powtórzeń
  • Dni 7-10: 3 serie po 8 powtórzeń
  • Dni 11-14: 3 serie po 10 powtórzeń
  • Dni 15-18: 3 serie po 12 powtórzeń
  • Dni 19-22: 3 serie po 14 powtórzeń
  • Dni 23-26: 3 serie po 16 powtórzeń
  • Dni 27-30: 3 serie po 18 powtórzeń

Dowiedz się więcej: Jak ćwiczyć w domu, czyli od czego zacząć i jak wytrwać >>

Jeżeli nie A6W, to co?

Szóstka Weidera to wbrew pozorom dość wymagający program ćwiczeń. Dedykowany jest najbardziej wytrwałym ochotnikom, jednak co z pozostałymi osobami?

Co prawda A6W pozwala na zadowalające wyrzeźbienie mięśni brzucha, jednak istnieje również wiele innych, ciekawych propozycji treningowych. Jeżeli 6 Weidera okaże się zbyt trudna lub monotonna – nic straconego.

Warto urozmaicać trening tak, aby wzmacniał nie tylko mięśnie brzucha, ale również i pozostałe partie ciała. Dobrze zaplanowana aktywność fizyczna przyniesie pożądane efekty i równocześnie będzie źródłem inspiracji do wykonywania kolejnych ćwiczeń. Warto rozważyć ćwiczenia kardio takie jak bieganie, basen czy rower.

ZOBACZ RÓWNIEŻ