ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
17 Lip, 2019 - 10:40
9 symptomów, które mogą wskazywać na raka u zwierząt

9 symptomów, które mogą wskazywać na raka u zwierząt

ARTYKUŁ PARTNERA

Istnieją pewne objawy, które mogą wskazywać na rozwój raka u zwierzęcia. Naucz się je rozpoznawać już na początku, aby uchronić swojego najlepszego przyjaciela!

Podobnie jak u ludzi, u zwierząt również mogą rozwijać się nowotwory. Często, gdy opiekunowie zauważają wystąpienie objawów, zwierzę jest już w zaawansowanym stadium choroby.

Istnieją jednak pewne oznaki, które mogą wskazywać na rozwój choroby. Istotne jest, aby wykryć je we wczesnym stadium, gdyż  może to uratować życie Twojemu zwierzakowi.

9 oznak, które mogą wskazywać na rozwój nowotworu u zwierząt

9 symptomów mogących wskazywać na raka u zwierząt

1. Utrata wagi

Jeśli Twój pies lub kot zaczął nagle tracić na wadze, może to być znak ostrzegawczy. Ważne jest, żeby ważyć zwierzę z pewną częstotliwością, aby móc zidentyfikować oscylacje wagi.

W przypadku, gdy Twój zwierzak stracił na wadze powinieneś skonsultować się z weterynarzem, aby dowiedzieć się, co się z nim dzieje. Należy przeprowadzić pełną kontrolę i badania, aby znaleźć przyczynę problemu.

Często niektóre nowotwory na wczesnym etapie nie dają żadnych innych objawów, a utrata masy ciała jest pierwszym znakiem ostrzegawczym. Jednak utrata masy ciała może wynikać nie tylko z rozwoju tej groźnej choroby, stąd potrzeba przeprowadzenia konsultacji i ustalenia przyczyny.

2. Krwawienie z nosa

Krwawienie z nosa jest jednym ze znaków, które mogą wskazywać na obecność guza w drogach oddechowych zwierzęcia. Jednakże, jak każdy inny symptom, może on być objawem innego problemu, takiego jak na przykład wystąpienie leiszmaniozy.

Jeśli u Twojego psa występuje krwawienie z nosa, ważne jest, aby zabrać go natychmiast do lekarza weterynarii w celu sprawdzenia przyczyny i jak najszybszego przeprowadzenia leczenia.

3. Kaszel

Kaszel jest częstym objawem wielu patologii, na szczęście zazwyczaj mało poważnych. Jednakże w każdej sytuacji jego wystąpienia powinniśmy zbadać zwierzę w celu znalezienia przyczyny,  szczególnie jeśli jest to sytuacja chroniczna.

4. Biegunka lub zaparcia

W większości przypadków biegunka u zdrowych zwierząt może wystąpić z powodu nietolerancji pokarmowej, nieodpowiedniego karmienia lub nagłych zmian w diecie.

Biegunka lub zaparcia mogą być oznaką guza w układzie pokarmowym lub w prostacie, zwłaszcza u starszych, niekastrowanych samców psów. Inną przyczyną może być również dyskineza, tj. trudności w wypróżnianiu.

Może być ona również spowodowana przez wirusy, bakterie lub pasożyty. Jeśli biegunka jest uporczywa i bez widocznej przyczyny, możemy mieć do czynienia z pewnym rodzajem raka w układzie pokarmowym. Dlatego niezwykle ważne jest zabranie psa do weterynarza, nawet jeśli wystąpieniu biegunki nie towarzyszą żadne inne objawy.

5. Konwulsje

Napady i konwulsje, które zaczynają się pojawiać w wieku geriatrycznym, mogą być objawami wskazującymi na raka, a dokładniej na obecność guza mózgu. Napady mogą mieć również bardziej zróżnicowane przyczyny, takie jak padaczka, choroby zakaźne, zatrucia lub zaburzenia metaboliczne.

Objawy napadów u psów i kotów są następujące:

  • utrata świadomości
  • skurcze w nogach
  • utrata kontroli nad ciałem
  • zamknięcie ust
  • prostowanie nogi i odchylanie głowy do tyłu
  • niekontrolowane wypróżnianie się
  • pojawienie się piany w pysku

6. Ból

Psy i koty mają różne sposoby okazywania bólu. Podczas gdy psy wyją i szczekają, gdy dotykają bolesnego obszaru i podążają za właścicielami, szukając pomocy, koty częściej ukrywają się, izolują, a nawet wykazują agresywne zachowanie. Znajomość zachowania naszych czworonożnych przyjaciół jest niezbędna, aby zrozumieć czy mamy do czynienia z bólem.

W zależności od lokalizacji, ból może wskazywać obecność guza. Na przykład guz kości w łapie może powodować kulawiznę (zwiotczenie) i ból w dotyku. Jednak zapalenie mięśnia może spowodować dokładnie ten sam objaw.

Jeśli zwierzę wykazuje jakiekolwiek objawy bólu zlokalizowane w konkretnym obszarze, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii.

7. Krwiomocz

Krwiomocz jak wskazuje nazwa, oznacza obecność krwi w moczu. Wystąpienie tego objawu może oznaczać różne patologie, jednak może być także oznaką raka. Nowotwory gruczołu krokowego, cewki moczowej lub pęcherza moczowego mogą powodować obecność krwi w moczu.

8. Trudności w gojeniu ran

Rak może wpływać na organizm zwierzęcia prowadząc do niedoborów krzepnięcia. Otwarte, krwawiące, nie gojące się rany mogą być guzami skóry. W tym przypadku wyleczenie każdej rany, jakkolwiek małej, będzie zajmowało bardzo dużo czasu lub nie pozwoli na pełne jej zagojenie.

9. Zmiany behawioralne

Zmiany w normalnym zachowaniu Twojego psa, zwłaszcza u starszych psów, takie jak nadmierny wzrost apetytu lub agresywność u psa, który był wyjątkowo łagodny, mogą być oznakami guzów mózgu.

W zależności od dotkniętego obszaru mózgu możemy mieć do czynienia z różnymi zmianami, ale przede wszystkim z dezorientacją umysłową. Zwierzęta mogą również zacząć zachowywać się agresywnie z powodu bólu spowodowanego rozwojem nowotworu.

Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać pełną diagnozę dla swojego zwierzaka oraz wykonać wszystkie potrzebne testy i zabiegi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ