Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
31 Lip, 2017 - 15:37

7 sposobów, aby skutecznie poprawić sobie nastrój

Julia Ziółkowska

Co zrobić, aby skutecznie polepszyć sobie nastrój? Oto najlepsze sposoby na to, aby uśmiech znowu zawitał na naszej twarzy.

Żyjemy w czasach, w których przytłoczeni jesteśmy ilością informacji, co z kolei prowadzi do stresu. Dopada on nas w pracy, a także życiu codziennym. Problemy finansowe czy rodzinne bądź skomplikowane relacje z innymi ludźmi mogą być przyczyną obniżenia naszego nastroju. Jest to jednak całkowicie normalne, a z każdą chandrą można sobie poradzić. Podpowiadamy, jak najskuteczniej poprawić sobie nastrój.

Jak zadbać o dobry humor? Nie, nie jedzmy ton czekolady bo utyjemy i nastroje będą wówczas o wiele gorsze. Poza tym większość czekolad nie należy do najzdrowszych przekąsek (ciasteczka również się do nich nie zaliczają!).

Sposób 1:  Żywność wpływająca na wydzielanie się serotoniny

Serotonina to hormon szczęścia. Tak nazwali go naukowcy, gdyż jego odpowiedni poziom wpływa bezpośrednio na dobry humor.

Co jeść aby zwiększyć poziom tego hormonu? Przede wszystkim kasze, ryby, ciemne pieczywo, zielone warzywa i kiełki. Dobrą metodą jest też jedzenie bananów, są nie tylko smaczne, ale również mają wpływ na nasz nastrój. Warto zadbać, aby pokarmy dostarczały nam witaminy B6 i magnezu. Szczególnie bogate w te składniki są orzechy i drożdże.

Innym sposobem na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników jest suplementacja witamin i minerałów, którą warto uprzednio skonsultować z lekarzem.

7 sposobów, aby skutecznie poprawić sobie nastrój - zdrowa dieta

Sposób 2: Ruch, najlepiej na świeżym powietrzu

Akywność fizyczna to niezastąpiony sposób aby poczuć się dobrze. Ćwiczenia wyzwalają endorfiny, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi. Każda forma ruchu jest dobra, wybierzmy więc to, co sprawia nam przyjemność. Joga, rower, jogging, a może pływanie?

Zwłaszcza jazda na rowerze jest dobrym pomysłem, gdyż uprawiając tę formę ruchu nie tylko ćwiczymy, ale mamy też możliwość przebywania pośród natury. Rower to jedna z lepszych propozycji na dobry nastrój – przeznaczony jest dla każdego, a ciekawe ścieżki rowerowe pozwolą nam na odkrycie wielu atrakcji turystyczno-krajoznawczych.

Poznaj najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce >>

7 sposobów, aby skutecznie poprawić sobie nastrój - rower

Sposób 3: Małe zakupowe szaleństwo

Humor może również poprawić nowa sukienka, buty czy wybrany gadżet. Nie żałujmy sprawiać sobie małych przyjemności. Piękne przedmioty, takie jak kolekcjonerskie płyty CD, winyle, elektronika, pierwsze wydania komiksów i książek, antyki czy sztuka, nie tylko cieszą oko, ale poszerzają również nasze zainteresowania. Na pewno poprawią nam nastrój.

7 sposobów, aby skutecznie poprawić sobie nastrój - zakupy

Sposób 4: Podróż w nieznane

Dalajlama powiedział kiedyś, co człowiek powinien robić w życiu, aby utrzymać swoją równowagę psychiczną. Jest to pojechanie raz w roku gdzieś, gdzie się jeszcze nie było. W tym celu mamy wakacje – urlop czy choćby weekend oderwie nas od rutyny i zmagań z codziennością.

7 sposobów, aby skutecznie poprawić sobie nastrój - podróżowanie

Sposób 5: Przytulanie lub bliski kontakt z drugą osobą

Naukowcy dowiedli w badaniach, że przytulanie, zwłaszcza dłuższe niż 10 sekund, świetnie wpływa na nastrój. Dzieje się tak dlatego, że wzmacnia się w nas poczucie własnej wartości, czujemy się docenieni i ważni.

Jeśli jednak jesteśmy singlem, nie musimy usilnie szukać wokół siebie osób, które mogłyby nas przytulić. Nie zawsze też pod ręką jest przyjaciel, który poklepie nas po ramieniu. Co można zrobić? Dobrym sposobem jest też masaż wykonany przez profesjonalistę, zwłaszcza z olejkami eterycznymi, które dodatkowo wpłyną na dobry humor.

Dowiedz się więcej o olejkach eterycznych – czym są i jak je stosować >> 

7 sposobów, aby skutecznie poprawić sobie nastrój - przytulanie

Sposób 6: Dobra i wesoła muzyka

Często, gdy źle się czujemy mamy tendencję do słuchania smutnych piosenek. Nie róbmy tego, gdyż pogłębi to tylko nasz zły nastrój. Włączmy inny rodzaj muzyki – coś tanecznego, w szybkim tempie i z pozytywnym przekazem.

7 sposobów, aby skutecznie poprawić sobie nastrój - muzyka

Sposób 7: Twórczość i działania kreatywne

To dobra metoda nie tylko dla artystów i osób uzdolnionych plastycznie. Możemy stworzyć naprawdę różne rzeczy, np. stół – jeśli jesteśmy majsterkowiczami lub lampkę – jeśli nieobce są nam zasady elektryki. Ozdobne etykiety na słoiczki z przyprawami lub przygotowanie przetworów albo pieczenie ciasta to równieć świetne pomysły na polepszenie nastroju.

Każdy własnoręcznie wykonany przedmiot bardzo cieszy. Jest to dobra metoda także dla wszystkich, którzy posiadają dużo wolnego czasu, a z którym nie wiedzą co zrobić.

Poznaj decoupage – sztukę zdobienia >>

7 sposobów, aby skutecznie poprawić sobie nastrój - twórczość

Pamiętajmy, że sposobów na dobry humor jest mnóstwo. Sami musimy odkryć, co jest dla nas najlepsze. Na pewno każdy znajdzie dla siebie taką ulubioną aktywność. Powodzenia!

ZOBACZ RÓWNIEŻ