Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
10 Maj, 2017 - 00:00

7 błędów w radzeniu sobie ze stresem

Urszula Stanisławska-Hunek

Stres to powszechna dolegliwość, na którą każdy ma własny wypróbowany sposób. Istnieje jednak kilka popularnych trików, które nie pomagają w niwelowaniu stresu.

Statystycznie stres dopada co drugiego człowieka.  Każdy reaguje na niego bardzo różnie i na różne sposoby.  Najczęstszymi  objawami są przemęczenie, bóle głowy, problemy z zasypianiem, a nawet zawroty głowy.  Poniższa lista ma za zadanie pokazać Ci, jakie są najczęstsze błędy w drodze do radzenia sobie ze stresem.

Na stres nie pomaga nadmierna ilość kawy

Kawa to jedna z tych rzeczy, która przyjemny poranek może zamienić w nadmiar stresu i złe samopoczucie.  Każdy kto pije kawę, uwielbia jej aromat i smak.  Lubiąc kawę, zaczynamy traktować ją jako uzależnienie i lekarstwo.  Pojawia się problem – robię kawę,  boli głowa – napiję się kawy.  Ogólnie kofeina w małej ilości nie wyrządzi nam dużej krzywdy, jednakże spożywana w nadmiarze może zepsuć nam dobre samopoczucie.  Osoby uzależnione od kofeiny same torują sobie drogę do nadmiernego stresu.

Dowiedz się więcej: Stres przed ślubem – jak się skutecznie zrelaksować >>

Kawa

Obciążenie dużą odpowiedzialnością

Kontrola pozwala zapanować nam nad stresem.  Z kolei kiedy wypadamy z tej równowagi, kiedy bierzemy na swoje barki zbyt wiele obowiązków i zadań, stres przychodzi niespodziewanie.  Oczywiście takie osoby nie pozwolą, żeby ich problemy przejął ktoś inny, żeby odpowiedzialność za to, co ich dotyczy spoczęła na kimś drugim. Odpowiedzialność jest podstawowym fundamentem wolności, ale z drugiej strony, źle kontrolowana może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i powodować wiele stresu.

Dowiedz się więcej: Zakupoholizm a budżet domowy >>

Stres a odpowiedzialność

Zbyt duża ilość cukrów

Cukier pozwala nam poczuć się lepiej, ponieważ produkuje serotoninę- hormon szczęścia.  Cukier to również duża dawka energii, a ta jest nam bardzo potrzebna w chwili, kiedy się stresujemy.  Zbyt duża ilość cukrów może być przyczyną złego nastroju, a przy tym substancja ta jest silnie uzależniająca.

Dowiedz się więcej: Węglowodany w diecie – czym są zdrowe węglowodany i kiedy możemy je jeść? >>

Stres a słodycze

Praca, praca, praca

W momencie, kiedy praca zmienia się w nałóg,  można śmiało powiedzieć że jest to mechanizm ucieczki. Wtedy pracę traktujemy jako uniknięcie innych obowiązków. Im więcej z siebie dajesz, tym jesteś bardziej szanowany.

Z czasem taka pozycja zaczyna Cię przytłaczać, ponieważ ktoś inny widząc, że się starasz, jeszcze bardziej to wykorzystuje. A to już szybka droga do tego, żeby stres stał się nieodłącznym towarzyszem twojego życia.

Dowiedz się więcej: Asertywność w pracy – jak radzić sobie z nadmiarem obowiązków? >>

7 błędów w radzeniu sobie ze stresem - praca

Papierosy

Zwalczanie nałogu papierosowego jest tematem powszechnym. Każdy wie, że papierosy niszczą zdrowie psychiczne i fizyczne. Niemniej jednak, sięga po nie coraz to więcej osób, dlaczego? Ponieważ kiedy zaczynamy się stresować, sięgamy po papierosa. Oczywiście każdy myśli, że wypalenie papierosa to skuteczny sposób na stres. I to jest błąd! Dym tytoniowy jeszcze bardziej pogłębi nasz stres i w niczym nie pomoże.

Stres a papierosy

Agresja

Według badań wyładowanie stresu przyniesie nam ulgę.  Najlepiej jest więc zadbać o trening, zakupić worek treningowy bądź poszaleć na zakupach. Problem pojawia się, kiedy obiektami wyładowań stają się inne osoby.  Psując relacje z najbliższym środowiskiem jednocześnie zwiększamy liczbę źródeł stresu i odcinamy się od osób, które mogłyby pomóc nam w trudnej sytuacji.

Dowiedz się więcej: Joga śmiechu – co to takiego? >>

Agresja a stres

Alkohol

Alkohol jest najczęstszym powodem, po którego sięgamy, kiedy jesteśmy zestresowani. Spożywanie alkoholu nie prowadzi do niczego dobrego, wręcz przeciwnie. Sprawia, że nasze samopoczucie znacznie się pogarsza potęgując w konsekwencji odczuwanie stresu.

Stres a alkohol

ZOBACZ RÓWNIEŻ