ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
20 Sty, 2017 - 15:13
3 warunki dobrej lokaty bankowej

3 warunki dobrej lokaty bankowej

ARTYKUŁ PARTNERA

Lokaty to popularny wśród Polaków sposób na oszczędzanie. Daje możliwość gromadzenia środków, które pozwalają wypracować zysk w postaci odsetek. Zanim jednak założysz lokatę, poznaj 3 główne warunki determinujące najlepszy wybór.

Jak pokazuje raport “Pokolenia o finansach” przygotowany na zlecenie BZ WBK, co czwarty Polak deklaruje posiadanie oszczędności. Ponad 28% rodaków zdecydowało się zdeponować posiadany kapitał na lokatach. Problem w tym, że w wielu przypadkach wybieramy przypadkowe lokaty, nie zastanawiając się nad ich parametrami. Często są to lokaty zakładane w bankach, z którymi jesteśmy niejako związani, zupełnie bagatelizując kwestię opłacalności konkretnego produktu. Tymczasem, jak pokazuje porównywarka lokat finanse.rankomat.pl, produkty te różnią się wieloma parametrami, które stanowią efekt indywidualnej polityki danego banku.

Dobra lokata bankowa, czyli jaka?

Wiele się mówi o tym, by założyć dobrą lokatę bankową. Jednak co to oznacza w praktyce? Warto poznać trzy główne cechy, które determinują opłacalność konkretnego produktu.

1. Odpowiednio wysokie oprocentowanie

Oprocentowanie lokaty przekłada się bezpośrednio na możliwość wypracowania konkretnych zysków. Dlatego przy wyborze należy kierować się przede wszystkim poziomem oprocentowania. Im jest ono wyższe, tym wyższe odsetki można uzyskać.

W tym rankingu lokat można znaleźć oferty z oprocentowaniem sięgającym nawet 4%. Takie lokaty oferuje m.in. Idea Bank, Nest Bank, Plus Bank.

Warto przy tym pamiętać, że oprocentowanie zawsze podawane jest w skali roku. Jeśli więc wybierasz lokatę z oprocentowaniem 4% i zakładasz ją na 3 miesiące, zysk będzie liczony proporcjonalnie.

2. Lokata bez dodatkowych warunków

Często zdarza się, że wysokie oprocentowanie lokat powiązane jest z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. W efekcie nie zawsze korzystne jest deponowanie środków w banku. Warto bowiem mieć świadomość, że banki proponują tzw. sprzedaż krzyżową (cross-selling), podwyższając oprocentowanie w zamian za założenie rachunku bankowego lub skorzystanie z karty kredytowej. Czasami warunkiem jest konieczność zdeponowania wyłącznie nowych środków, a więc pieniędzy jeszcze nieobracanych w tym banku.

3. Lokata zakładana przez internet

Klienci cenią sobie wygodę, dlatego dobra lokata to również ta zakładana przez internet – bez konieczności wizyty w placówce. Na szczęście banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom, dzięki czemu w ofercie pojawia się coraz więcej lokat online. Wystarczy złożyć wniosek przez internet, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami otrzymanymi w wiadomości e-mail. Warto przy tym pamiętać, aby przelew deponowanej kwoty wykonać z rachunku bankowego założonego przez osobę składającą depozyt.

Jeśli interesuje cię dobra lokata bankowa, zapoznaj się ze szczegółami oferty. Sprawdź, jakie produkty spełniają wyżej wymienione warunki i wybierz najlepsze rozwiązanie.