Sprzątanie kuchni nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Ta przestrzeń zasługuje jednak na szczególną uwagę – jest sercem domu. Każdy przecież lubi przesiadywać i gotować w czystej kuchni, co równocześnie wpływa na zdrowie i ogólne samopoczucie domowników. Oto skuteczne sposoby na utrzymanie schludnej kuchni bez większego wysiłku.
1. Lśniące szafki kuchenne
Aby przygotować domowy płyn czyszczący należy wymieszać szklankę wody z ½ szklanki octu i ½ szklanki wódki, a następnie przelać płyn do dozownika z rozpylaczem.
Można również dodać kilka kropli ulubionego olejku zapachowego, np. eukaliptusowego. Taki domowy spray czyszczący sprawdzi się w usuwaniu tłuszczu i zacieków na szafkach kuchennych.

2. Czajnik bez osadu kamiennego
Aby odkamienić czajnik należy wypełnić go wodą (2/3 zawartości) z dodatkiem kwasu cytrynowego (20g). Następnie zagotować wodę przez okres 3-5 minut. Po tym czasie energicznie potrząsnąć imbrykiem, aby całkowicie oddzielić nagromadzony w nim osad. Usunąć brudną wodę, a czajnik dobrze wypłukać.
Przed ponownym użyciem zagotować w nim wodę i wylać całą zawartość. Czynność powtórzyć kilkakrotnie.

3. Zlew kuchenny pod kontrolą
W oczyszczeniu zlewu pomoże roztwór amoniaku i wody pozostawiony na 10 minut w jego wnętrzu. Po tym czasie zlew należy umyć gorącą wodą.
Dowiedz się więcej: Dla kogo kuchnia z wyspą to dobry pomysł >>

4. Mikrofalówka na błysk
Do sporządzenia zmiękczającego płynu będą potrzebne 300 ml wody oraz 3 łyżki octu. Składniki wlać do miseczki, a tę podgrzewać w mikrofalówce przez 10-15 minut. Po tym czasie pozostawić miseczkę w środku na kilka minut, następnie dokładnie umyć mikrofalówkę.

5. Okap kuchenny bez zanieczyszczeń
Brudną siatkę do okapu kuchennego należy spryskać wodą, a następnie pokryć wybielaczem za pomocą zamoczonej w nim szczoteczki do zębów. Siatkę pozostawić na 10 minut, następnie spłukać pod bieżącą wodą.

6. Piekarnik bez zacieków
Do czyszczenia piekarnika najlepszy będzie roztwór uzyskany z 1 szklanki sody oczyszczonej, 1 łyżki płynu do czyszczenia zabrudzeń oraz wody (w ilości dającej konsystencję smarownej pasty). Mieszankę zaaplikować na zabrudzenia i pozostawić na 15 minut. Następnie dokładnie umyć piekarnik.

7. Lodówka idealna
Sprzątanie kuchni obejmuje również oczyszczenie wnętrza lodówki. W tym celu 2 łyżki sody oczyszczonej należy rozpuścić w 4 szklankach wody. Lodówkę należy przemyć ściereczką zanurzoną w tak przygotowanym roztworze.
Dowiedz się więcej: Nowoczesna kuchnia, czyli jaka? >>

8. Naczynia jak lustra
Tłuszcz i osad na naczyniach z łatwością można usunąć za pomocą musztardy. Niewielką ilość nałożyć na szczoteczkę i polerować nią brudne naczynia. Na koniec spłukać wodą.

9. Czyszczenie blatu kuchenki indukcyjnej
Blat kuchenki indukcyjnej można wyczyścić za pomocą szczoteczki i pasty do zębów. Pastę należy wsmarować w przypalone miejsca, odczekać 15 minut, a następnie przetrzeć miękką ściereczką.

10. Czyszczenie blatu kuchenki gazowej
Zwykłe mydło zasadowe bez trudu upora się z zanieczyszczeniami zgromadzonymi na blacie kuchenki gazowej. Rozdrobnione kawałki mydła rozpuścić w niewielkiej ilości wody w celu uzyskania gęstej konsystencji. Taką pastę pozostawić na blacie na 15 minut, następnie spłukać ciepłą wodą.

11. Sposób na przypaloną kratkę na palniki
Aby bez trudu pozbyć się przypaleń zgromadzonych na kratce do kuchenki gazowej, należy zamoczyć ją na 7-8 godzin w roztworze sporządzonym z wody i amoniaku.

12. Stop tłustym plamom na ścianie
Ściana obok kuchenki ma tendencję do tłustych zabrudzeń. Plastikową lub kafelkową powierzchnię można umyć przy pomocy pokruszonego mydła zasadowego, rozpuszczonego w niewielkiej ilości ciepłej wody. Przy pomocy takiego gęstego płynu można skutecznie pozbyć się niechcianych tłustych plam.

13. Błyszczące parapety okienne
Połączenie 1 łyżki sody oczyszczonej z 1 łyżką proszku do prania skutecznie oczyści parapety z brudu, plam i żółtych przebarwień.
Dowiedz się więcej: Jak wybielić firanki – 7 sposobów >>

14. Wyszorowana patelnia
Przypaloną patelnię ceramiczną można oczyścić poprzez całkowite jej zanurzenie w garnku z wodą z dodatkiem węglanu sodu (soda kalcynowana) i żelu czyszczącego. Tak przygotowany roztwór gotować przez 30 minut wraz z zanurzoną w nim patelnią. Następnie dokładnie przemyć patelnię pod bieżącą wodą.

15. Dezynfekcja gąbek
Gąbki kuchenne mają tendencję do brudzenia się w ekspresowym tempie, przez co są doskonałą pożywką dla bakterii. Aby pozbyć się mikrobów należy wstawić wilgotną gąbkę do mikrofalówki i podgrzać na maksymalnej mocy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ