Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
21 Kwi, 2017 - 17:29
15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni

15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni

Anna Wezgraj da Silva

Sprzątanie kuchni może być dziecinnie proste dzięki sprytnym sposobom!

Sprzątanie kuchni nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Ta przestrzeń zasługuje jednak na szczególną uwagę – jest sercem domu. Każdy przecież lubi przesiadywać i gotować w czystej kuchni, co równocześnie wpływa na zdrowie i ogólne samopoczucie domowników. Oto skuteczne sposoby na utrzymanie schludnej kuchni bez większego wysiłku.

1. Lśniące szafki kuchenne

Aby przygotować domowy płyn czyszczący należy wymieszać szklankę wody z ½ szklanki octu i ½ szklanki wódki, a następnie przelać płyn do dozownika z rozpylaczem.

Można również dodać kilka kropli ulubionego olejku zapachowego, np. eukaliptusowego.  Taki domowy spray czyszczący sprawdzi się w usuwaniu tłuszczu i zacieków na szafkach kuchennych.

15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni - szafki kuchenne

2. Czajnik bez osadu kamiennego

Aby odkamienić czajnik należy wypełnić go wodą (2/3 zawartości) z dodatkiem kwasu cytrynowego (20g). Następnie zagotować wodę przez okres 3-5 minut. Po tym czasie energicznie potrząsnąć imbrykiem, aby całkowicie oddzielić nagromadzony w nim osad. Usunąć brudną wodę, a czajnik dobrze wypłukać.

Przed ponownym użyciem zagotować w nim wodę i wylać całą zawartość. Czynność powtórzyć kilkakrotnie.

15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni - kamień i osad w czajniku

3. Zlew kuchenny pod kontrolą

W oczyszczeniu zlewu pomoże roztwór amoniaku i wody pozostawiony na 10 minut w jego wnętrzu. Po tym czasie zlew należy umyć gorącą wodą.

Dowiedz się więcej: Dla kogo kuchnia z wyspą to dobry pomysł >>

15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni - czyszczenie zlewy

4. Mikrofalówka na błysk

Do sporządzenia zmiękczającego płynu będą potrzebne 300 ml wody oraz 3 łyżki octu. Składniki wlać do miseczki, a tę podgrzewać w mikrofalówce przez 10-15 minut. Po tym czasie pozostawić miseczkę w środku na kilka minut, następnie dokładnie umyć mikrofalówkę.

15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni - czyszczenie mikrofalówki

5. Okap kuchenny bez zanieczyszczeń

Brudną siatkę do okapu kuchennego należy spryskać wodą, a następnie pokryć wybielaczem za pomocą zamoczonej w nim szczoteczki do zębów. Siatkę pozostawić na 10 minut, następnie spłukać pod bieżącą wodą.

15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni - czyszczenie okapu

6. Piekarnik bez zacieków

Do czyszczenia piekarnika najlepszy będzie roztwór uzyskany z 1 szklanki sody oczyszczonej, 1 łyżki płynu do czyszczenia zabrudzeń oraz wody (w ilości dającej konsystencję smarownej pasty). Mieszankę zaaplikować na zabrudzenia i pozostawić na 15 minut. Następnie dokładnie umyć piekarnik.

15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni - czyszczenie piekarnika

7. Lodówka idealna

Sprzątanie kuchni obejmuje również oczyszczenie wnętrza lodówki. W tym celu 2 łyżki sody oczyszczonej należy rozpuścić w 4 szklankach wody. Lodówkę należy przemyć ściereczką zanurzoną w tak przygotowanym roztworze.

Dowiedz się więcej: Nowoczesna kuchnia, czyli jaka? >>

15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni - czyszczenie lodówki

8. Naczynia jak lustra

Tłuszcz i osad na naczyniach z łatwością można usunąć za pomocą musztardy. Niewielką ilość nałożyć na szczoteczkę i polerować nią brudne naczynia. Na koniec spłukać wodą.

15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni - czyste naczynia

9. Czyszczenie blatu kuchenki indukcyjnej

Blat kuchenki indukcyjnej można wyczyścić za pomocą szczoteczki i pasty do zębów. Pastę należy wsmarować w przypalone miejsca, odczekać 15 minut, a następnie przetrzeć miękką ściereczką.

15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni - czyszczenie płyty indukcyjnej

10. Czyszczenie blatu kuchenki gazowej

Zwykłe mydło zasadowe bez trudu upora się z zanieczyszczeniami zgromadzonymi na blacie kuchenki gazowej. Rozdrobnione kawałki mydła rozpuścić w niewielkiej ilości wody w celu uzyskania gęstej konsystencji. Taką pastę pozostawić na blacie na 15 minut, następnie spłukać ciepłą wodą.

15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni - czyszczenie kuchenki gazowej

11. Sposób na przypaloną kratkę na palniki

Aby bez trudu pozbyć się przypaleń zgromadzonych na kratce do kuchenki gazowej, należy zamoczyć ją na 7-8 godzin w roztworze sporządzonym z wody i amoniaku.

15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni - czyszczenie kratki z kuchenki

12. Stop tłustym plamom na ścianie

Ściana obok kuchenki ma tendencję do tłustych zabrudzeń. Plastikową lub kafelkową powierzchnię można umyć przy pomocy pokruszonego mydła zasadowego, rozpuszczonego w niewielkiej ilości ciepłej wody. Przy pomocy takiego gęstego płynu można skutecznie pozbyć się niechcianych tłustych plam.

15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni - czyste ściany

13. Błyszczące parapety okienne

Połączenie 1 łyżki sody oczyszczonej z 1 łyżką proszku do prania skutecznie oczyści parapety z brudu, plam i żółtych przebarwień.

Dowiedz się więcej: Jak wybielić firanki – 7 sposobów >>

15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni - parapet

14. Wyszorowana patelnia

Przypaloną patelnię ceramiczną można oczyścić poprzez całkowite jej zanurzenie w garnku z wodą z dodatkiem węglanu sodu (soda kalcynowana) i żelu czyszczącego. Tak przygotowany roztwór gotować przez 30 minut  wraz z zanurzoną w nim patelnią. Następnie dokładnie przemyć patelnię pod bieżącą wodą.

15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni - czyszczenie patelni

15. Dezynfekcja gąbek

Gąbki kuchenne mają tendencję do brudzenia się w ekspresowym tempie, przez co są doskonałą pożywką dla bakterii. Aby pozbyć się mikrobów należy wstawić wilgotną gąbkę do mikrofalówki i podgrzać na maksymalnej mocy.

15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni - dezynfekcja gąbek

ZOBACZ RÓWNIEŻ