Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
21 Lis, 2017 - 11:00
12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań

12 potraw wigilijnych – lista tradycyjnych dań

Anna Wezgraj da Silva

Zgodnie z tradycją świąteczną należy przygotować 12 potraw wigilijnych – lista przedstawiona poniżej pomoże Ci skomponować pyszne dania na  świąteczny stół.

Wigilijny stół nie może istnieć bez świątecznych dań. Barszcz z uszkami, karp w galarecie, kompot z suszu czy pierogi z kapustą i grzybami to kilka przykładów z tradycyjnych 12 potraw wigilijnych. Lista jest jednak o wiele dłuższa, więc aby ułatwić przygotowania wigilijne, przedstawiamy poniżej najsmaczniejsze dania.

Pamiętajmy jednocześnie, że zestaw tradycyjnych potraw wigilijnych zmienia się w zależności od regionu, a także kultywowanych w rodzinie tradycji. Najważniejsza jest przede wszystkim symbolika 12 potraw wigilijnych. Przygotowane dania symbolizują bowiem płody ziemi, a osobie, która skosztuje wszystkich, szczęście będzie sprzyjać w całym nadchodzącym roku.

12 potraw wigilijnych – lista

1.  Zupa grzybowa

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - zupa grzybowa

Kolację wigilijną zazwyczaj otwiera zupa. Może to być tradycyjny barszcz czerwony bądź zupa grzybowa. Ta druga jest najsmaczniejsza, jeśli do przygotowania użyjemy suszonych borowików lub podgrzybków (bądź ich mieszanki).

Klarowna, postna i smaczna – tak w trzech słowach możemy opisać wigilijną zupę grzybową. Podajemy ją jako samodzielne danie lub w akompaniamencie łazanek czy pasztecików.

Dowiedz się więcej: Jak suszyć grzyby – najlepsze sposoby >>

2. Paszteciki z pieczarkami

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - paszteciki

Paszteciki mogą pełnić rolę samodzielnego dania bądź być pysznym uzupełnieniem wigilijnej zupy. Najpopularniejsze to te, z pieczarkami i/lub kapustą, a podawane mogą być i na ciepło, i na zimno.

Co ciekawe, paszteciki możemy przygotować z wyprzedzeniem i zamrozić, a następnie tylko odgrzać w piekarniku w wigilijny wieczór. Jest to więc danie wigilijne idealne dla zapracowanych.

Dowiedz się więcej: Catering wigilijny – czy to się opłaca? >>

3. Pierogi z kapustą i grzybami

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - pierogi

Pierogi to jedne z obowiązkowych 12 potraw wigilijnych – lista świątecznych dań nie mogłaby bez nich istnieć. Najpopularniejsze to te z kapustą i grzybami, choć wybornie smakować będą także z czerwoną soczewicą.

Najważniejsze, by były bezmięsne. Można podawać je jako samodzielne danie (gotowane, smażone lub pieczone) bądź jako przystawkę do barszczu wigilijnego.

Warto przygotować je nieco wcześniej wraz z rodziną. Samodzielne lepienie pierogów jest czasochłonne, a praca w grupie przebiega po prostu szybciej i znacznie weselej.

Dowiedz się więcej: Dekoracja stołu wigilijnego – 7 ciekawych pomysłów >>

4. Karp wigilijny

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - karp wigilijny

Nikt chyba nie wyobraża sobie obecnie Wigilii bez karpia, to podstawa świątecznego stołu. Bywa, że niektórzy decydują się na inne ryby, smaczniejsze i mniej kłopotliwe, jeśli chodzi o ości. Nic jednak  nie zastąpi tradycyjnego karpia podczas wieczerzy wigilijnej. Warto przygotować go w sposób, który najbardziej odpowiada rodzinie.

Mamy tutaj naprawdę duże pole do popisu – najpopularniejsze sposoby na podanie tej ryby w Wigilię to:

 • karp smażony,
 • karp w galarecie,
 • karp po żydowsku,
 • karp w sosie miodowym,
 • karp pieczony.

Nie wszyscy jednak są zwolennikami karpia, a może bardziej tradycji z nim związanej? Ilu z nas w dzieciństwie płakało nad wanną, w której pływał karp i protestowało w ten sposób przed wyrokiem śmierci wydanym na niewinne stworzenie?

Co ciekawe, karp jest świąteczną tradycją Polaków od całkiem niedawna. Na stole wigilijnym pojawił się za sprawą propagandy PRL. W tym czasie stał się symbolem Świąt Bożego Narodzenia, zaraz obok trudno dostępnych czekolady i cytrusów.

Tradycja ta trwa do dziś i nic nie wskazuje na to, że karp – jako król stołu wigilijnego – zostanie wkrótce zastąpiony innym daniem. Nie zapomnijmy zachować jednej jego łuski w portfelu – na szczęście!

Dowiedz się więcej: Najlepsze dekoracje bożonarodzeniowe okien >>

5. Śledzie

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - śledzie

Wigilijne śledzie możemy przygotować na naprawdę wiele sposobów. Wszystko zależy od preferencji danej rodziny, a najpopularniejsze są śledzie:

 • po kaszubsku,
 • po giżycku,
 • po myśliwsku,
 • w oleju,
 • w sosie śmietanowym,
 • z rodzynkami,
 • korzenne,
 • rolmopsy,
 • z cebulką,
 • ze śliwkami.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsza choinka świąteczna – 11 pomysłów >>

6. Kapusta z grochem lub grzybami

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - kapusta z grzybami

Tradycyjne potrawy wigilijne to między innymi kapusta z grochem lub kapusta z grzybami. Trzeba przyznać, że nigdy nie smakuje tak dobrze, jak w wigilijny wieczór.

Prawdziwa gospodyni domu wie, że przygotowanie stołu wigilijnego jest niezwykle pracochłonne. Aby zaoszczędzić nieco na czasie, kapusty z grochem lub grzybami możemy użyć jako farszu do innych dań wigilijnych, takich jak pierogów czy pasztecików.

Dowiedz się więcej: Ozdoby świąteczne: zrób to sam >>

7. Ryba po grecku

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - ryba po grecku

źródło zdjęcia: hellozdrowie.pl

Kolejną potrawą na Wigilię, bez której ciężko wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia, jest ryba po grecku. Niewątpliwą zaletą jest to, że rybę z warzywami można przygotować wcześniej – będzie smaczniejsza, a my zaoszczędzimy nieco czasu w wieczór wigilijny.

Ryba po grecku smakuje wyśmienicie zarówno na ciepło, jak i na zimno. Dzięki pysznej mieszance warzywnej jest świetnym pomysłem na „przemycenie” ryby dla tych, którzy za nią nie przepadają w tradycyjnej formie.

8. Kompot wigilijny z suszu

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - kompot z suszu

Kompot z suszu to jedno z bardziej „kontrowersyjnych” dań świątecznych. Dla jednych jest prawdziwą zmorą kolacji wigilijnej, inni z kolei czekają cały rok na ten przysmak.

Głównym składnikiem kompotu wigilijnego są:

 • suszone owoce (śliwki, jabłka, morele, gruszki),
 • aromatyczne przyprawy (goździki, cynamon, anyż),
 • sok z cytryny.

9. Kutia

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - kutia

Kutia to tradycyjna potrawa świąteczna, której skład jest dość charakterystyczny. Podstawę stanowi obtłuczone, ugotowane ziarno pszenicy połączone z masą makową, bakaliami i miodem.

Alternatywą dla pszenicy może też być ryż lub kasza jęczmienna (pęczak) – z pewnością warto spróbować różnych wariantów tego tradycyjnego dania.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze tradycje wigilijne w Polsce >>

10. Makowiec

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - makowiec

Według wielu osób Święta Bożego Narodzenia nie mogą się obyć bez makowca. Znany jest także pod innymi nazwami – rolada makowa, strucla makowa – w zależności od regionu.

Jeśli chodzi natomiast o tradycje rodzinne, to możemy wyróżnić makowca na cieście drożdżowym, kruchym bądź krucho-drożdżowym, zawijanego lub przygotowanego w formie tortu, z dodatkiem sera lub bez.

11. Kluski z makiem

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - kluski z makiem

Potrawy wigilijne na słodko to także kluski z makiem z dodatkiem miodu i bakalii (np. rodzynek, skórki pomarańczowej i orzechów włoskich). To z pozoru niewyszukane danie, ale z drugiej strony w pełni oddające nastrój Świąt.

Kluski z makiem można dodatkowo przyozdobić skórką pomarańczową, orzechami włoskimi lub ziarenkami granatu.

12. Sernik

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - sernik

Święta Bożego Narodzenia bez sernika? To niemożliwe! To ciasto króluje na polskich stołach niezależnie od okazji. W Wigilię możemy zdecydować się, przykładowo, na: zwykły, wiedeński lub nieco bardziej świąteczny – na makowym spodzie. Pamiętajmy, aby sernik był pulchny, miękki i aromatyczny.

Dowiedz się więcej: Wigilia: Jak przygotować pierwsze rodzinne święta? >>

12 potraw wigilijnych – lista uzupełniająca

Wyżej omówione dania świąteczne to 12 tradycyjnych pozycji, które jednak z powodzeniem można komponować w inny sposób. Poniżej przedstawiamy tradycyjne potrawy wigilijne, które również możemy przygotować na świąteczny stół – wszystko zależy od naszych preferencji, tradycji regionalnych i rodzinnych.

Dowiedz się więcej: TOP 11: Gdzie na Sylwestra w Polsce >>

1. Barszcz wigilijny

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - barszcz wigilijny

Barszcz wigilijny to, obok zupy zupy grzybowej, jedna z najważniejszych potraw jaką serwujemy 24 grudnia na odświętnym stole. Nie ma tutaj reguły co do tego, która zupa wigilijna jest lepsza – w jednych domach króluje barszcz, a w innych zupa grzybowa. Obie zupy są równie pyszne i tradycyjne.

Najsmaczniejszy barszczyk to ten przygotowany na zakwasie buraczanym. Wówczas zyskuje intensywniejszy smak i kolor. Podawać go można jako samodzielne danie lub wraz ze świątecznymi uszkami, pasztecikami czy pierogami.

2. Uszka z grzybami (do barszczu)

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - uszka z grzybami

Idealnym uzupełnieniem barszczu wigilijnego będą uszka z farszem grzybowym. Najlepiej smakują te z suszonymi borowikami bądź podgrzybkami.

Dowiedz się więcej: Wigilia bez glutenu, mleka i jajek – jak to zrobić łatwo i smacznie? >>

3. Krokiety z kapustą i grzybami

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - krokiety z kapustą i grzybami

W tradycyjne potrawy wigilijne wpisują się także krokiety z kapustą i grzybami. Nie jest to trudne  w wykonaniu danie, aczkolwiek czasochłonne.

Podstawa to odpowiednie ciasto naleśnikowe oraz farsz, który można przygotować znacznie wcześniej i zamrozić. Krokiety będą smakować wprost wybornie z wigilijnym barszczem.

Dowiedz się więcej: Jak zrobić naleśniki – niebanalne przepisy na farsz >>

4. Piernik wigilijny

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - dom z piernika

Tradycyjne potrawy świąteczne to także piernik wigilijny. Ten smakołyk, dzięki aromatycznym przyprawom korzennym, po prostu pachnie świętami. Warto przygotować go znacznie wcześniej, a nawet udekorować choinkę samodzielnie wykonanymi pierniczkami. Świąteczne drzewko będzie wyglądać nie tylko uroczo, ale jednocześnie pachnieć lasem i korzennymi przyprawami.

Dowiedz się więcej: Pierniczki świąteczne – przepisy i sekrety udanych wypieków >>

Możemy także pokusić się o stworzenie domku z piernika i udekorowanie go samodzielnie przygotowanym lukrem. Będzie nie tylko smaczny, ale także doskonale spełni funkcję dekoracyjną. Domek z piernika możemy  przygotować wspólnie z dziećmi – zabawa gwarantowana!

Dowiedz się więcej: Zimowe atrakcje dla dzieci – 11 ciekawych pomysłów >>

5. Sałatka jarzynowa

12 potraw wigilijnych - lista tradycyjnych dań - sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa to także jedna z 12 potraw wigilijnych. Lista świątecznych dań, choć obfituje w ryby, kapustę i grzyby, oferuje też dania z warzywami. Sałatka jarzynowa to prosta i szybka potrawa, z której przygotowaniem każda pani domu poradzi sobie bez problemu. Można też zdecydować się na inne tradycyjne sałatki wigilijne, np. ze śledziami czy fasolą.

Powyżej przedstawiliśmy pomysły na ponad 12 potraw wigilijnych – lista obejmuje dania znane i lubiane, bez których nie wyobrażamy sobie wieczerzy w dniu 24 grudnia. To, które wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od nas oraz preferencji smakowych naszej rodziny. Bez wątpienia, wszystkie potrawy wigilijne są wyjątkowe, a na swoje ulubione dania świąteczne warto czekać cały rok.

ZOBACZ RÓWNIEŻ