Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
25 Kwi, 2017 - 00:00

10 sposobów na problemy z koncentracją

Urszula Stanisławska-Hunek

Czasem ciężko skupić się na wykonaniu określonego zadania, szczególnie podczas nauki lub pracy biurowej. Oto kilka sposobów na problemy z koncentracją.

Zadbaj o zdrowie

Nieodpowiednia dieta i styl życia wpływają na problemy z koncentracją. Dużą rolę odgrywa także stres. Aktywność fizyczna, szczególnie na świeżym powietrzu, pozwoli odświeżyć myśli i ułatwi pracę. Dobre dotlenienie organizmu to klucz do prawidłowego działania mózgu.

Bieganie - sposoby na koncentrację

Sen

Odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego niedobory zdecydowanie nie sprzyjają koncentracji. Podczas odpoczynku nasze ciało się regeneruje i przygotowuje na nowy dzień.

Sen - sposoby na koncentrację

Niedobór witamin i minerałów

Za problemy z koncentracją czasami odpowiada niedobór składników odżywczych. Szczególnie ważny jest magnez i witamina B6, które wpływają na układ nerwowy i poprawiają jego działanie. Pomoże też suplementacja żeń-szeniem oraz przyjmowanie kofeiny. Ważne są też kwasy Omega-3, które musimy dostarczać z pożywieniem, ponieważ nasz organizm ich nie wytarza.

Witaminy - sposoby na koncentrację

Pomocne zioła

Są też naturalne sposoby. Melisa pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Poprawia nie tylko koncentrację, ale też pamięć. Dodatkowo wycisza i zapobiega rozpraszaniu się oraz koi nerwy. Pietruszka jest bogata w witaminę C, która odpowiada za prawidłową pracę mózgu i dodaje energii. Zioła można przyjmować w postaci herbat lub ziołowych preparatów.

Zioła - sposoby na koncentrację

Zaplanuj swoje zadania

Dobra organizacja czasu pomoże przy skupieniu się na jednym zadaniu. Na wszystko powinniśmy przeznaczyć odpowiedni czas, co pomoże powoli i bez stresu skoncentrować się i wykonać wszystko, co sobie zapanowaliśmy.

Panowanie - sposoby na koncentrację

Ogranicz hałas

Puszczony w tle telewizor czy radio z pewnością nie pomogą nam się skupić. Należy w miarę możliwości pozamykać też okna, żeby zewnętrzny hałas, taki jak rozmowy sąsiadów, szczekające psy czy nawet przejeżdżające samochody nas nie rozpraszały.

Problemy z koncentracją - hałas

Skup się na jednej rzeczy

Wyznacz sobie cel i staraj się go osiągnąć. Robienie kilku rzeczy na raz nigdy nie jest dobrym pomysłem. Gdy podczas pracy będziemy rozmawiać przez telefon, to powrót do koncentracji nad poprzednim zadaniem zajmie nam około 10 minut. Każde oderwanie się od pracy i robienie czegoś innego może powodować problemy z koncentracją.

Dowiedz się więcej: Najskuteczniejsze metody rozwiązywania problemów >>

Cel - problemy z koncentracją

Odpowiednie miejsce pracy

Wygodny fotel, dobre oświetlenie i duża powierzchnia pracy pozwoli nam się skoncentrować na pracy. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu również może pomóc. Posprzątane biurko to ułożone myśli, dlatego warto zadbać o porządek na stole i wokół niego.

Porządek w miejscu pracy - sposoby na koncentrację

Rób sobie przerwy

Długotrwałe patrzenie w komputer lub dokumenty mogą spowolnić pracę mózgu. Kreatywna praca i nauka też wymagają przerw, aby dać organizmowi odpocząć i się rozluźnić. Na problemy z koncentracją powinny pomóc krótkie, kilkuminutowe przerwy, które przełożą się na efekty pracy. Nie działaj w stresie i odpoczywaj, a pozwoli ci to lepiej i łatwiej skupić się na zadaniu.

Przerwa w pracy - sposoby na koncentrację

Trenuj mózg

Ćwiczenia na koncentrację przynoszą zadowalające efekty. Należy wykonywać je codziennie i w dużym skupieniu. Mnóstwo przykładów odpowiednich ćwiczeń znajdziemy w Internecie i na półce w księgarni. Regularne ćwiczenia pomogą na problemy z koncentracją – wytrenują mózg, który przestanie się rozpraszać i pozwoli skupić się na wykonaniu zadania.

Krzyżówka - sposoby na koncentrację

ZOBACZ RÓWNIEŻ